Strona główna Blog Marketing i promocja

Przerabianie zdjęć - jakie programy do obróbki zdjęć mamy do wyboru?

Autor: RedCart Kategoria: Marketing i promocja

Przerabianie zdjęć to łatwo dostępna opcja, z której warto skorzystać - niezależnie od tego, czy potrzebujesz atrakcyjnych fotografii na profil na Instagramie, do ulotek reklamowych, czy do prywatnego albumu.Jeśli wydaje ci się, że nie umiesz robić ładnych zdjęć, zapewne jeszcze nie korzystałeś z programów do ich przerabiania - nawet podstawowa obróbka może zmienić fotografię nie do poznania. Czasem, aby osiągnąć spektakularny efekt, wystarczy podkręcić ekspozycję, kontrast lub podświetlić zdjęcie.Program do obróbki zdjęć - jaki wybrać?


Kiedy myślimy o przerabianiu zdjęć, to do głowy najczęściej przychodzi nam Photoshop. Jednak dla początkujących nie będzie to najlepszy wybór - nie jest najprostszy, nie jest też darmowy. Trudność obsługi i cena może nas zniechęcić do korzystania z programów do obróbki. Jednak musisz pamiętać, że dostępne są także bezpłatne i intuicyjne edytory zdjęć, idealne dla amatorów i do podstawowej obróbki zdjęć.

Jeśli “zabawa” ci się spodoba, możesz zainwestować w Photoshopa. Ale na początek skupmy się na tych darmowych propozycjach - do wyboru mamy opcje zarówno na komputer, jak i na smartfon.

Darmowy program do obróbki zdjęć


Obróbka zdjęć online


Pierwszą, bardzo ciekawą propozycją, jest program do obróbki zdjęć online. Photogramio to strona do przerabiania fotek bez konieczności pobierania programu na komputer. Ten darmowy edytor zdjęć online posiada szeroką listę narzędzi takich jak: Pixlr, Fotoramio czy Lunapic.


Ładujemy zdjęcie prosto z komputera czy linku i możemy w łatwy sposób dokonać obróbki. Poprawimy nie tylko jakość zdjęć, ale również mamy do wyboru szablony dostosowane do postowania na Instagramie czy Facebooku. Bez najmniejszego problemu dodamy tekst, gotowy filtr czy wytniemy coś niechcianego z naszej fotki. Ten program do obróbki zdjęć pozwala na zrobienie kolażu, skonwertowania naszego zdjęcia na różne formaty, np. zapisania JPG w PDF, a nawet wygeneruje mema.


Drugą propozycją internetowego narzędzia do obróbki zdjęć jest Canva. Wersja online posiada szeroki wybór gotowych filtrów, a także opcje dla zaawansowanych, które pozwalają tworzyć własne szablony. Z tego edytora skorzystają zatem i początkujący i nieco bardziej obeznani.


W tej kategorii warto też wspomnieć o Adobe Lightroom. To program dla amatorów fotografii, którzy chcą się w niej szkolić, posiada bowiem, oprócz szerokich opcji edycji zdjęć, samouczki przygotowujące do samodzielnego ich wykonywania.
Sprawdzony program do przerabiania zdjęć


Kolejną propozycją na komputer jest darmowy program do przerabiania zdjęć GIMP. Gości od wielu lat na topowych miejscach w rankingach dobrych programów do obróbki zdjęć. Możliwości tego edytora są nieograniczone, posiada setki filtrów i efektów. Wykonamy w nim nie tylko prostą przeróbkę naszej fotografii, ale również skomplikowane fotomontaże. Możemy pracować na warstwach, wycinać, wklejać, duplikować i wiele innych. Jak pobrać GIMPa? Wystarczy wejść na stronę producenta (https://www.gimp.org/downloads/ads) i wybrać odpowiedni system.
Program do obróbki zdjęć, w którym dodasz ramki


Ostatnią propozycją jest również darmowy program do przerabiania zdjęć, który niedawno doczekał się nowej wersji. A mowa tu o Photoscape X. Jest to program dla Windows 10 i Mac OS X. Jeśli zastanawiasz się, jak dodać ramki do zdjęcia, to ten program jest odpowiedzią na twoje pytanie. Edytor pozwala na zmienianie rozmiaru zdjęcia, dodaniu gotowego filtra, czy stworzenie kolażu. Dodatkową opcją jest tworzenie animacji GIF. Link do pobrania: http://www.photoscape.org/ps/main/download.phpwnload.
Przerabianie zdjęć na smartfonie lub tablecie


Obróbka zdjęć nie musi odbywać się na komputerze, nasze smartfony w zupełności do tego wystarczą. Jeśli zastanawiasz się, jak przerabiać zdjęcia na Instagrama, to wiedz, że większość osób robi to na telefonie, bezpośrednio przez wrzuceniem posta.Apki do przerabiania zdjęć


1. Snapseed to aplikacja dostępna w Google Play. Jest to prosty w obsłudze, ale wszechstronny i profesjonalny edytor fotografii cyfrowej. Obsługuje takie pliki jak JPG i RAW. Poprawimy jakość zdjęcia, obrócimy, przytniemy, zmienimy perspektywę, dodamy tekst i ramki. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zapisywania własnych stylów, które możemy wykorzystywać do nowych zdjęć. Aplikacja jest darmowa i dostępna na systemy Android.


2. Photoshop Express to propozycja na iPhona, jak i telefony z systemem Android. Edytor posiada płatną rozbudową wersję, ale część przydatnych opcji jest za darmo. Jest to ciekawa alternatywa dla pełnowymiarowego Photoshopa. Znajdziemy w niej nie tylko tak proste funkcje, jak zmiana ostrości czy nasycenia, ale gotowe filtry i style. Aplikacja pozwala na bezpośrednie udostępnianie naszych fotek w różnych mediach społecznościowych.


3. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak dobrać kolor włosów, to na ratunek przychodzi darmowa aplikacja mobilna Hair Color. Obsługa jest banalnie prosta. Robimy zdjęcie (możemy też wkleić już zrobione) i wybieramy spośród kilkunastu darmowych kolorów. Możemy zmienić krycie koloru, przyciemnić go i rozjaśnić. Apka pozwoli na obróbkę zdjęcia, jak i upewnienie się, co do naszej wizyty u fryzjera. Radykalna zmiana bez cięcia i farbowania? Ależ proszę! Aplikacja dostępna jest na system iOS, ale wiele ciekawych odpowiedników znajdziemy również na inne systemy.


4. Program Sketch Me! to propozycja dla tych osób, które zastanawiają się jak przerobić zdjęcie na szkic czy rysunek. Wielogodzinne rysowanie odchodzi w zapomnienie. Ta darmowa aplikacja pozwala na ekspresowe zamienienie zdjęcia w szkice, rysunki i komiksy. Jednym kliknięciem stworzymy dzieło sztuki. Czarne lub białe kreski, pastele, szkice ołówkiem, kolorowe i czarno-białe rysunki, a do tego regulacja kontrastu, jasności czy nasycenia. Przerabiaj zdjęcia na sztukę i dziel się nią ze swoimi znajomymi. Aplikacja dostępna w Google Play.


5. Unfold to propozycja dla poszukujących apki do przerabiania zdjęć na potrzeby Instagrama. Ta aplikacja pozwoli stworzyć i, co ważne, także zaplanować dobrej jakości stories. Posiada setki szablonów, filtrów i efektów.


Ostatnia na naszej liście jest apka do wymazywania tła Background Eraser. Prosta w obsłudze i automatyczna aplikacja do przerabiania zdjęć. Służy do przycinania i wymazywania tła. Wybieramy interesujące nas zdjęcie, a na nim obiekt, który chcemy wyciąć, zaznaczamy go i gotowe.

Od tej chwili możemy się cieszyć obróbką fotki, nad którą profesjonalny grafik spędziłby kilkadziesiąt minut. Wycięty przez nas element będzie miał przezroczyste tło, a to pozwala na tworzenie twórczych kompozycji i kolaży.


Jak widać, w sieci znajdziemy sporo ciekawych programów do edycji zdjęć. Umożliwia to wybór odpowiedniego dla siebie narzędzia w oparciu o nasze zainteresowania i efekt, który chcemy uzyskać. Programy te pozwolą na naukę i wykorzystanie najprostszych funkcji od podstaw, jak i pogłębianie wiedzy osobom już nieco bardziej zaawansowanym. Wszystko zależy od włożonego w nasz proces obróbki zdjęć czasu i chęci.

Autor: RedCart Kategoria: Marketing i promocja
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Marketing i promocja