Strona główna Blog Sprzedaż na Allegro

Co sprzedawać na Allegro?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Sprzedaż na Allegro

Aukcje internetowe to coraz częstszy sposób handlowania na świecie. Allegro to platforma, na której możesz robić e-zakupy oraz wystawiać własne oferty.

Z tego artykułu dowiesz się co sprzedawać na allegro, jakie przedmioty kupowane są najczęściej i jak przebiega cały proces dotyczący tworzenia konta.



Jak sprzedawać na allegro jako osoba prywatna?


Pierwszym podstawowym krokiem jest założenie konta prywatnego poprzez proste wypełnienie formularza. Podczas rejestracji ujrzysz puste pola, które należy uzupełnić o niezbędne informacje dotyczące daty urodzenia, e-maila i hasła. Niezbędne również będzie potwierdzenie regulaminu strony oraz zaznaczenie zgody na przetwarzanie przez portal danych.


Kolejną czynnością jest potwierdzenie twojego adresu e-mail. Na skrzynkę pocztową dostaniesz wiadomość z linkiem weryfikacyjnym. Gdy klikniesz link, zostaniesz przekierowany na stronę allegro, co oznacza, że twoje konto jest już aktywne. To jednak nie wszystko, ponieważ z tego poziomu jesteś upoważniony tylko do wykonywania zakupów bez możliwości handlu. W takim razie jak sprzedawać na allegro jako osoba prywatna?

W tym celu zostaniesz poproszony o pełną aktywację konta w ramach kompletnej weryfikacji oraz uwierzytelnienia danych osobowych. Aby aktywować sprzedaż, kliknij zakładkę „moje konto” następnie w sekcji sprzedaż „wystaw przedmiot” i na końcu przycisk „aktywuj konto”.


Aktywacja konta jest zupełnie bezpłatna oraz dokonywana na trzy sposoby do wyboru.


1. Wpłata online – wśród listy dostępnych banków wybierz ten, z którego obecnie korzystasz, następnie na rachunek allegro dokonaj przelew o wartości 1,01 zł. Konto zostanie aktywowane w ciągu trzech dni roboczych, a przelane wcześniej przez ciebie środki zostaną zwrócone na twoje konto.


2. Przelew elektroniczny – jeśli opcja wpłaty online nie zawierała na liście twojego banku, wtedy wybierz wariant przelew z innego banku. Dalsza procedura wygląda tak samo, jak w wyżej opisanym przypadku.


3. Aktywacja poprzez zakupy – przy opłaceniu twojego zamówienia formą PayU, twoje konto zostanie aktywowane automatycznie.


Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy użytkownicy allegro to osoby realne, a transakcje wykonywane są w sposób bezpieczny. Allegro dysponuje również programem ochrony sprzedającego i kupującego.



Co sprzedaje się na allegro? - Statystyki


Gdy chcesz, aby twoja aukcja była unikalna i wyjątkowa, zapewne zastanawiasz się, co kupują ludzie na allegro. Jako że jest to ogromna platforma, którą miesięcznie odwiedza około 18 mln internautów, zapotrzebowania na produkty oraz przedmioty są wielce zróżnicowane.


W 2021 r. najlepiej sprzedającymi się rzeczami były artykuły codziennego użytku przeznaczone dla zdrowia i urody, takie jak środki higieniczne, czyszczące, ponadto suplementy diety i farmaceutyka (około 70 proc.). Kategoria „dom i ogród” podobnie jest faworytem popularnych aukcji. Główną płaszczyzną są przedmioty dotyczące wyposażenia domu i małej elektroniki RTV i AGD np. zegarki, ekspresy do kawy, blendery, telefony, oświetlenie, meble itp. (około 70 proc).


Kolejną kategorią, która oscyluje w granicach 70 proc. to „produkty spożywcze”.


Są to trzy najbardziej wyszukiwane domeny na rok obecny, ze względu na całą sytuację na świecie. Warto wspomnieć, że również materiały budowlane i wykończeniowe odnotowały wzrost statystyk.


Biorąc pod uwagę ostatnie badania e-commerce z 2019 r. pozostałe kategorie nadal cieszą się dużą ilością wyświetleń, są to m.in.:



Co się najlepiej sprzedaje na allegro?


Popyt na dany produkty zależy głównie od jego przeznaczenia, sezonu oraz sytuacji gospodarczej. Najczęściej wybieraną niszą jest zdrowe odżywianie i troska o środowisko. Dotyczy to zarówno artykułów spożywczych, jak i przedmiotów, niekiedy też oferowanych usług. Jeśli interesuje cię założenie własnego biznesu i nie wiesz na co stawiać, najlepiej zacznij od dropshippingu. Jest to model prowadzenia własnej działalności bez żadnego ryzyka, gdyż nie jesteś zobowiązany do zakupu i magazynowania produktów.


Zajmujesz się tylko i wyłącznie zbieraniem zamówień od klienta, następnie wykonujesz zlecenie w danym sklepie, a pieniądze, które zarabiasz to tylko i wyłącznie różnica cen towaru pomiędzy twoim ogłoszeniem a wystawionym przedmiotem w wybranym przez ciebie w punkcie sprzedaży.



Allegro – najczęściej kupowane przedmioty


Poszukując inspiracji do rozpoczęcia sprzedaży na allegro możesz rozejrzeć się po portalu i zorientować się, jakie przedmioty zostały zakupione przez największą ilość osób. Aby to sprawdzić musisz wejść w intersującą cię kategorię i nad listą odnalezionych produktów rozwinąć ramkę „sortowanie”.


Następnie kliknij opcję „popularność: największa”. Pojawi się lista najchętniej wybieranych przez kupujących rzeczy z tej kategorii. Dodatkowo możesz sprawdzić ile konkretnie osób kupiło dany przedmiot. W tym celu wejdź w interesującą cię aukcję, a pod ceną przedmiotu pojawią się statystyki, ile osób kupiło konkretną ilość tego przedmiotu.




Co produkować i sprzedawać na allegro?


Wspaniałym pomysłem mogą okazać się wyroby ręczne dostosowane pod wyszczególnioną okazję lub jako ozdoba do domu czy ogrodu. Pomyśl, czym się interesujesz oraz jakie pasje posiadasz. Może się okazać, że właśnie jedno z tych elementów będzie idealną koncepcją na rozpoczęcie sprzedaży, co dodatkowo wyróżni twój profil na tle pozostałych. Unikalną sugestią mogą być nietuzinkowe obrazy malowane, bądź też haftowane.


Przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych lub surowców naturalnych to kolejna inicjatywa, która daje ogrom możliwości. Podczas okresu świątecznego mogą to być np. choinki, bombki itp. Jeśli posiadasz zdolności manualne, idealną niszą będzie moda. Możesz produkować odpowiednie dla pory roku ubrania, ponadto biżuterię będącą dopełnieniem twojej kolekcji. Pomysłów jest naprawdę sporo, wystarczy tylko zapoznać się z aktualnymi oczekiwaniami większości populacji i zacząć tworzyć strategię marketingową dla własnej infrastruktury przedsiębiorczej.



Jak sprzedawać na allegro bez działalności gospodarczej?


Brak własnej firmy wiąże się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi dochodów. Restrykcja mówi o zaporze pieniężnej wysokości 50 proc. od minimalnego wynagrodzenia, czyli 1400 zł na 2021 r. Oznacza to, że miesięczne przychody z działalności nierejestrowanej nie mogą przekroczyć tej określonej sumy, aby zostać zwolnionym z podatku VAT. A co, jeśli chcesz sprzedać przedmiot warty kilka tysięcy złotych, który tym samym przekracza maksymalny próg przychodu?


Każda osoba fizyczna jest zobowiązana do rozliczania swoich dochodów z urzędem skarbowym, bez względu na ich pochodzenie. Wobec tego ustawa o podatku dochodowym mówi o 2 proc. ryczałtu, będącego jednocześnie rozliczeniem uzyskanych przychodów. Jest to jednorazowa forma rachunku i nie obejmuje działalności gospodarczej.


Kolejną bardzo ważną rzeczą jest poruszenie tematu o sytuacjach finansowych. Biorąc pod uwagę pojęcie zwolnienia podmiotowego, większość transakcji nie podlega opodatkowaniu z wyjątkiem towarów objętych VAT-em. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku indywidualnych zarobków względem danego przedmiotu. Sprzedając nową rzecz drożej niż podczas zakupu, ujęty zostaje podatek dochodowy o wielkości 17 proc. od podstawowej ceny.



Sprzedaż na allegro wolna od podatku


Istnieją sytuacje, w których sprzedaż nie musi wiązać się z podatkami, jednakże pod określonymi warunkami:

  • aukcja, w której został umieszczony używany przez min. sześć miesięcy przedmiot, nie podlega podatkowi dochodowemu – warunkiem jest okazjonalna sprzedaż niebędąca notoryczną formą zarobku,
  • dochód ze sprzedaży o wartości 8 tys. jest zwolniony z podatku, jeżeli dochody podatnika ze wszystkich źródeł nie przekraczają tej kwoty.



Co się sprzedaje na allegro – nowe czy używane?


Sprzedaż w internecie niesie ze sobą wiele korzyści. Oszczędność czasu, wygoda oraz sprawna komunikacja to zasługa rozwijającej się techniki współczesnego świata. Zarówno przedmioty nowe, jak i te używane cieszą się dużą podażą, zatem adekwatną odpowiedzią będzie fakt, iż nie ma wielkiego znaczenia, w jakim stanie będzie wystawiony przez ciebie produkt.


Oczywiście są pewne granice, ponieważ nikt raczej nie kupi mocno zużytej i nieprzydatnej już do niczego rzeczy. Bez wątpienia ludzie chętnie sięgają jednak po nowe przedmioty, gdyż posiadają one gwarancję jakości, jednak są one droższe niżeli te już wykorzystane.



Czy opłaca się sprzedawać na allegro?


Allegro, podobnie jak każdy inny portal musi na siebie zarobić, dlatego też każda aukcja objęta jest zobowiązującymi kosztami, takim jak:

  • opłata wstawienie przedmiotu/ produktu/ usługi,
  • prowizja od sprzedaży,
  • procent od wartości sprzedanych przedmiotów,
  • koszty wysyłki.


Podczas gdy wahasz się jaką wartość ustawić dla swojego ogłoszenia, możesz skorzystać z opcji licytacji, gdzie sprecyzujesz cenę wywoławczą oraz ustalisz czas zakończenia aukcji. Kwestia odpowiedzi na pytanie, czy warto sprzedawać na allegro, to tak naprawdę decyzja indywidualna. Patrząc jednak z perspektywy ogromnej popularności tego serwisu, możesz uznać, że jest to miejsce, w którym twój biznes doskonale się rozwinie.


Musisz jednak wziąć pod uwagę bardzo dużą konkurencję, która może sprawić, że produkty, które chcesz sprzedawać na allegro nie przyniosą oczekiwanych zysków. Zanim rozpoczniesz sprzedaż na większą skalę, zastanów się, czy allegro to odpowiedni portal dla ciebie lub dla twojego biznesu oraz dokładnie zbadaj popyt na twoje towary lub usługi.



Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Sprzedaż na Allegro
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Sprzedaż na Allegro