Strona główna Blog Rynek e-commerce

Czym jest fulfillment dla e-commerce?

Autor: RedCart Kategoria: Rynek e-commerce

Jeśli aktywnie rozwijasz swój sklep internetowy, na pewno dostrzegasz, jak dynamicznie rosną jego potrzeby i mnożą się sprawy, które wymagają Twojej uwagi.

Zapewne coraz częściej myślisz o zwiększeniu zatrudnienia lub outsourcingu. A co z logistyką? Tutaj także często pracy jest więcej niż jedna osoba jest w stanie zrobić, nawet pracując na cały etat. Sklepy, które nie są w stanie poradzić sobie wewnętrznie z logistyką powinny rozważyć usługę fulfillmentu. Jak fulfillment może Ci pomóc w codziennej pracy?

Co trzeba wiedzieć o fullfilmencie?

Możemy w skrócie powiedzieć, że to po prostu outsourcing logistyki. Często też ta usługa jest określana mianem order fulfillment. W tym modelu współpracujesz z operatorem logistycznym (takim jak Omnipack), który przejmuje od Ciebie wszystkie operacje związane z prowadzeniem magazynu i wysyłką towarów. Usługa fulfillmentu dla eCommerce pomaga Ci w:

 • Odbieraniu dostaw od Twoich dystrybutorów i hurtowni
 • Prowadzeniu magazynu (nie musisz mieć swojego magazynu, korzystasz z powierzchni udostępnianej przez centrum logistyczne)
 • Przygotowaniu produktów do wysyłki
 • Wysyłaniu zamówień do klientów
 • Współpracy z kurierami
 • Zarządzaniu łańcuchem dostaw i partnerami
 • Obsłudze zwrotów i reklamacji

To kompleksowe rozwiązanie, które w branży często określane jest jako 3PL (ang. Third-Party Logistics). To najbardziej kompleksowy model logistyczny na rynku. Współpracując z takim partnerem, nie musisz przejmować się logistyką, możesz natomiast skupić się na rozwoju biznesu.

Jak wygląda fulfillment dla eCommerce?

Jak już pewnie zauważyłeś, fulfillment to coś znacznie bardziej złożonego niż tylko magazynowanie towarów. Praca, którą wykonują centra logistyczne takie jak Omnipack, składa się najczęściej z sześciu podstawowych elementów. Oto one:

1.  Integracja systemowa: nasza praca zaczyna się od integracji z Twoją platformą eCommerce. Musimy mieć pewność, że nasz system magazynowy (WMS) prawidłowo odczytuje informacje pochodzące z Twojego sklepu. To kluczowy element, ponieważ gwarantuje płynność i bezbłędność naszej pracy. Omnipack posiada gotowe integracje ze wszystkimi głównymi platformami eCommerce, także RedCart. Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej o tym procesie, zapraszamy do lektury tego artykułu.

2. Dostawa towaru: zajmujemy się kompleksowym odbiorem i magazynowaniem Twoich produktów, które trafiają do nas z hurtowni i od dystrybutorów. Przyjęcie nowego towaru odbywa się w ciągu maksymalnie 24 godzin.

3. Magazynowanie: produkty są przechowywane w czystych, bezpiecznych i wentylowanych pomieszczeniach, przy użyciu odpowiedniej infrastruktury. Mamy w ofercie regały i wieszaki na ubrania, regały metalowe, a także strefy dla produktów specjalnych (np. żywnościowych czy o wysokiej wartości).

4.  Pick & Pack: gdy tylko spływają pierwsze zamówienia, przystępujemy do pracy. Kompletujemy zamówienia i pakujemy przesyłki według Twoich wymagań i standardów. Do transportu paczek w naszym magazynie wykorzystujemy automatyczne przenośniki rolkowe, co bardzo przyspiesza pracę.

5. Wysyłka: dzięki wysyłce tysięcy zamówień z jednego adresu, mamy wynegocjowane bardzo atrakcyjne stawki z firmami kurierskimi. Współpracujemy ze wszystkimi przewoźnikami w Polsce i Europie, a zamówienia złożone do godziny 13:00 są wysyłane tego samego dnia.

6. Zwroty i reklamacje: przejmujemy na siebie obsługę zwrotów i reklamacji. Zwrócone towary przygotowujemy do ponownej sprzedaży (w to wchodzi przyjęcie towaru, ocena jego stanu, serwis, pranie, prasowanie, odświeżanie, przepakowywanie), a pełnowartościowe produkty trafiają ponownie na magazyn.

Fullfilment dla e-commerce główne korzyści

Fulfillment szczególnie upodobały sobie sklepy internetowe. I nic dziwnego, ponieważ ta usługa wiąże się z kilkoma ważnymi korzyściami, które ułatwiają zarządzanie i rozwój e-biznesu.

Skalowalność

Z naszą pomocą, łatwo przejdziesz zarówno przez okres wzmożonych zamówień (święta, Black Friday), jak i spokojniejszy czas w roku (wakacje). Wiele sklepów posiada asortyment wrażliwy na sezonowość i porę roku (narty, rowery, odzież). Gdy pracy jest mniej – koszty związane ze współpracą z centrum logistycznym także maleją. Gdy jest jej więcej – możesz mieć pewność, że specjaliści Omnipack obsłużą nawet kilkanaście razy więcej zamówień. Nie musisz w tym celu powiększać magazynu, zatrudniać dodatkowych pracowników, czy ograniczać działania marketingowe.

Masz cały czas wszystko pod kontrolą, a klienci otrzymują towar na czas. Po drugie, dzięki zewnętrznemu partnerowi, profesjonalne usługi logistyczne dla sklepów internetowych pomagają Ci planować rozwój i stopniowo zwiększać sprzedaż.

Zamiana kosztów stałych na zmienne

Fulfillment dla eCommerce wiąże się też z ograniczeniem kosztów. Posiadając własny magazyn, płacisz stałą opłatę, niezależnie od tego, ile przestrzeni faktycznie wykorzystujesz. Dzięki usłudze fulfillmentu możesz zamienić koszty stałe na koszty zmienne.

Od teraz koszty logistyczne ponoszone przez Twój sklep internetowy są zależne od rzeczywistej liczby wysłanych paczek. Pod kątem optymalizacji kosztów logistycznych, to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Przewaga konkurencyjna

Zewnętrzne usługi logistyczne dla sklepów internetowych pozwalają podnieść jakość świadczonych usług i tym samym zyskać przewagę konkurencyjną. Coraz częściej klienci (85% badanych) oczekują dostawy w terminie 24h (same-day delivery) lub 48h (next-day delivery).

Przy setkach zamówień miesięcznie, spełnienie tego oczekiwania może być niewykonalne. Ale nie z zewnętrzną logistyką dla eCommerce! Mamy na pokładzie doświadczony zespół i rozwiązania, które pozwalają wysyłać każdego dnia tysiące paczek z naszego magazynu.

Co więcej, możesz też zachwycić klientów spersonalizowanymi opakowaniami i estetycznym brandingiem. Omnipack może pomóc Ci zastosować różne formy wyróżnienia opakowania:

 • spersonalizowane bileciki,
 • kolorową bibułę,
 • próbki produktów i wiele innych.

Ekspansja zagraniczna

Myślisz o sprzedaży w całej Europie, a nawet świecie? To świetnie! Mamy doświadczenie w międzynarodowej logistyce. Aktywnie współpracujemy z klientami z całej Europy, przede wszystkim z rynku DACH. Często logistyka międzynarodowa stanowi dla firm duże wyzwanie. Uwzględnić przecież należy podatki, cło, komunikację w innymi języku i obsługę zwrotów.

Omnipack ma duże doświadczenie w pracy międzynarodowej. Z przyjemnością pomożemy Ci podbić inne rynki! A o kwestie podatkowe i celne też nie musisz się martwić – mamy to w małym palcu! :)

Na tym zalety fulfillmentu dla eCommerce się nie kończą. Możesz zapomnieć o problemach z rotacją i zatrudnianiem nowych pracowników. Pracują dla Ciebie eksperci, którzy wysłali już miliony paczek. A jeśli chciałbyś coś zmienić, albo wprowadzić nowe rozwiązanie do swojej oferty – zrobimy to szybciej niż myślisz. I na koniec najważniejsze – wciąż masz pełną kontrolę i wgląd do operacji logistycznych w Twoim sklepie online.

Fullfilment dla Twojej branży

Omnipack to firma świadcząca kompleksowe usługi logistyczne dla sklepów internetowych. Wśród naszych klientów są podmioty pracujące w następujących branżach i sektorach:

 • Branża fashion – posiadamy w pełni dostosowaną do potrzeb firm modowych infrastrukturę regałową. W naszej ofercie znajdziesz opcje spersonalizowanego pakowania oraz obsługę zwrotów, które w branży fashion są niestety bardzo popularne.
 • Branża kosmetyczna – powierzone nam kosmetyki magazynujemy w odpowiedniej temperaturze oraz kontrolujemy ich daty przydatności. Wszystkie paczki z kosmetykami pakujemy z najwyższą starannością, według Twoich wytycznych.
 • Branża zabawek i artykułów dziecięcych – zapewniamy opakowania zabezpieczające zabawki, ale też w pełni dostosowaną do Twoich potrzeb infrastrukturę oraz usługę cross-dock.
 • Branża spożywcza – nasz magazyn jest ogrzewany i przystosowany do przechowywania produktów spożywczych, także w niskich temperaturach. Posiadamy wszelkie niezbędne zgody i atesty (Sanepid) do przechowywania pakowanych produktów żywnościowych oraz monitorujemy ich daty przydatności do spożycia.
 • Branża mebli i akcesoriów domowych – mamy 7 lat doświadczenia w logistyce mebli. Wiemy jak zabezpieczyć je w trakcie transportu i zapewniamy kompleksową obsługę zwrotów, a nawet drobne naprawy.

Dropshipping czy fulfillment?

Interesującym i alternatywnym rozwiązaniem dla fullfilmentu jest dropshipping. To model logistyczny wykorzystywany przy sprzedaży internetowej, w którym proces wysyłki i magazynowania produktów jest przeniesiony ze sprzedawcy na hurtownię. Proces realizacji zamówienia w tym wypadku jest bardzo podobny, jednak dropshipping polecany jest jako rozwiązanie bardziej opłacalne dla mniejszych biznesów, dopiero zaczynających działanie w e-commerce. W ramach oprogramowania RedCart możesz liczyć na kilkaset integracji z hurtowniami dropshipping i zacząć sprzedawać od zaraz! Sprawdź nasz spis hurtowni.

Więcej o dropshippingu znajdziesz TUTAJ.

Fullfilment dla e-commerce - podsumowanie

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i wysyłasz ponad 1000 zamówień miesięcznie – usługi logistyczne dla eCommerce są zdecydowanie dla Ciebie. Z pomocą centrum logistycznego możesz łatwo skalować biznes i zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Chciałbyś wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu. Oferujemy pełną integrację z platformą RedCart i mamy duże doświadczenie we współpracy ze sklepami, które działają na tej platformie.

Autor: RedCart Kategoria: Rynek e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Rynek e-commerce