Strona główna Blog Pierwsze kroki w e-commerce

Dotacja: urząd pracy - dla kogo, warunki otrzymania, wniosek, zalety dofinansowania

Autor: RedCart Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce

Dotacja z urzędu pracy to sposób na uzyskanie środków na otworzenie własnej firmy. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by je otrzymać.Dotacja z urzędu pracy – kto może z niej skorzystać?


Marzenia o rozwinięciu własnego biznesu często rozbijają się o brak gotówki na inwestycję. Dlatego zdobycie budżetu to pierwszy krok w realizacji planów założenie firmy. Jeśli masz pomysł i chęć zostać przedsiębiorcą, a nie masz niezbędnych funduszy, poszukaj dotacji. Wśród nich bardzo korzystne i relatywnie proste do otrzymania są środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej z urzędu pracy. Ze względu na charakter tej placówki, oferta jest skierowana do osób bezrobotnych. Celem dotacji jest zwalczanie bezrobocia i choć kwota zazwyczaj wynosi maksymalnie 25 000 zł, to jest to całkiem rozsądna suma na początek małego biznesu.Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dotację z urzędu pracy?


Tylko osoba bezrobotna może otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu zatrudnienia. By mieć taki status, musisz zarejestrować się w urzędzie jako osoba bezrobotna. Możesz też być Absolwentem Centrum Integracji Społecznej lub Absolwentem Klubu Integracji Społecznej. Wniosku nie złożysz od razu po rejestracji – najczęściej musi upłynąć trzy miesiące od tej daty. Regulamin jest dość szczegółowy i wyjaśnia, co może ci uniemożliwić otrzymanie dotacji z urzędu pracy. Jest to przede wszystkim:  • Prowadzenie działalności wcześniej przed rejestracją. Musi upłynąć przynajmniej rok przerwy, a w niektórych urzędach ten czas jest nawet dłuższy.

  • Studiowanie na kierunku dziennym.

  • Posiadanie nieuzasadnionej odmowy przyjęcia zatrudnienia, stażu lub szkolenia, które proponował ci urząd.

  • Posiadanie na swoim koncie przestępstwa gospodarczego popełnionego w ciągu 24 ostatnich miesięcy.

  • Wcześniejsze skorzystanie z dotacji do urzędu pracy lub/i złożenie wniosku w kilku urzędach jednocześnie.Wniosek o dofinansowanie działalności z urzędu pracy – jak wypełnić?


Każdy urząd zatrudnienia może ma własny formularz do wypełnienia, są one jednak bardzo podobne. Wniosek o dotację obejmuje część opisową, w której objaśnisz, co będzie przedmiotem twojej działalności i jakie masz ku temu kwalifikacje. Jest to istotne, bo jeśli np. chcesz prowadzić działalnością usługową w branży, z którą nigdy nie miałeś do czynienia, będzie to źle postrzegane przez urząd i może cię to zdyskwalifikować. Po części opisowej przechodzisz do zestawienia finansowego, w którym wyszczególniasz, co chcesz zakupić w ramach dofinansowania.


Punkt po punkcie wypisujesz produkty lub usługi, na które spożytkujesz środki. Muszą być one związane z działalnością, którą chcesz prowadzić, zwłaszcza że w kolejnych punktach będziesz uzasadniał swój wybór. Ceny bierz od sprzedawców, od których chcesz zakupić towar. Korzystne jest rozpisanie całej kwoty dotacji, co do złotówki. Dobrze jest widziany wkład własny np. w postaci posiadania własnego komputera lub drukarki, ale nie jest to wymagane. Po prostu świadczy, że jesteś zaangażowany w przedsięwzięcie, więc warto ci udzielić dofinansowania na twoją działalność.Rozpatrzenie wniosku o dotację – czas oczekiwania


Po złożeniu dokumentów czeka się zazwyczaj 30 dni na ich rozpatrzenie. Może się zdarzyć, że w międzyczasie ktoś zadzwoni do ciebie, żebyś uzupełnił lub poprawił jakąś drobną kwestię we wniosku i ten czas się wydłuży. Jeśli przyjdzie pozytywna odpowiedź na twoje starania o dotację, w wielu urzędach musisz złożyć aktualizację a propos wydatkowania środków. Następnie jesteś zaproszony na podpisanie umowy, w której też zadeklarujesz, kiedy rozpoczniesz działalność. Musisz trzymać się dokładnie tej daty, bo będzie to weryfikowane. Na spotkaniu będzie musiał być obecny twój poręczyciel, jeśli jest on twoim zabezpieczeniem otrzymanych środków.Przelew środków z dotacji z urzędu pracy


Dopełnienie formalności oznacza już etap oczekiwania na przelew z urzędu. Zwykle może trwać to około tygodnia, czasem jednak jest szybciej. Możesz podać swoje prywatne konto, by tam były zgromadzone środki na zakupy z dotacji. Możesz się nim też potem posługiwać przy zakupach dokonywanych kartą lub on-line.

Rozliczenie środków w ramach dofinansowania z urzędu pracy


Prowadzisz już firmę, a całą dotacją spożytkowałeś na zakup niezbędnych rzeczy. Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia firmy, czas jest na rozliczenie się z urzędem pracy z otrzymanych środków. W tym celu musisz posiadać wszystkie faktury oraz potwierdzenia przelewów dokładnie do nich, jesli dokonywałeś transakcji bezgotówkowych.


W twoim rozliczeniu muszą się znaleźć te pozycje i kwoty, które wcześniej deklarowałeś, z marginesem 20% w obie strony. Jeśli zaszły jakieś zmiany w trakcie zakupów w ramach dotacji z urzędu pracy, np. kupiłeś coś taniej, możesz w trakcie uzgodnić z dyrekcją urzędu, że wydasz pozostałe środki na coś innego. Musi wydać pisemną zgodę na to, tak jak w przypadku, gdy w ogóle chcesz jakąś pozycję zamienić.Zalety dofinansowania z urzędu pracy na otworzenie firmy


Podstawowym walorem, wyróżniającym ofertę urzędu zatrudnienia od innych jest to, że dotacja w całości jest bezzwrotna, pod warunkiem, że spełnisz wymagania. Nie są one zbyt wygórowane, bo zazwyczaj jest to zasada prowadzenia działalności przez 12 miesięcy bez zawieszania jej. Możesz to zrobić, ale wtedy czas zawieszenia nie wlicza się do całego wymaganego okresu. Drugim wymogiem jest oczywiście wydanie dotacji w sposób, jaki zadeklarowałeś w biznesplanie i z którego składasz sprawozdanie po dwóch miesiącach prowadzenia firmy.


Ostatnim warunkiem jest niepodejmowanie zatrudnienia na etacie podczas tych 12 miesięcy, co w czasach covida niektóre urzędy uchyliły z uwagą, by ich powiadomić, gdyby doszło do takiej sytuacji. Drugą zaletą wyróżniającą ten sposób finansowania biznesu jest to, że wniosek jest prosty do wypełnienia w porównaniu z innymi dokumentami, w których ubiegałbyś się o dofinansowanie działalności. Nie trzeba w tym przypadku pisać skomplikowanego biznesplanu, by dostać pieniądze.


Trzecią zaletą jest to, że zwłaszcza w dużych miastach pula przeznaczona na dofinansowanie bezrobotnych chcących prowadzić firmę jest na tyle pokaźna, że praktycznie każdy składający poprawny wniosek, otrzyma dotację.Autor: RedCart Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pierwsze kroki w e-commerce