Strona główna Blog Rynek e-commerce

Import - Chiny. Co warto sprowadzać z Państwa Środka i jak zacząć współpracę?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Rynek e-commerce

Jeśli chodzi o import, Chiny to dla wielu okazja na najtańszą produkcję i sprzedaż z wysoką marżą w Polsce. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze chińskiego kontrahenta.

Co sprzedawać z Chin w ecommerce?

Import – Chiny. Opłacalne produkty


Chiny są niekwestionowanym liderem pod względem światowej produkcji. Praktycznie na całym globie można znaleźć rzeczy „made in China”. Import z Chin jest popularny ze względu na bezkonkurencyjnie najniższy koszt produkcji towarów. Choć hasło „import Chiny” może kojarzyć się z tandetą, to pamiętaj, że tamtejszy rynek oferuje również pełnowartościowe towary za niższą cenę niż w Europie.


W Polsce już od dłuższego czasu przedsiębiorcy zauważają, że warto sprowadzać hurtowo towar z Chin do dalszej odsprzedaży – ze względu na możliwość narzucenia wysokich marż. To, co obecnie opłaca się sprowadzać z Państwa Środka, to:

 • zabawki,
 • biżuterię,
 • tekstylia,
 • dekoracje,
 • chiński sprzęt elektroniczny,
 • technologię smart home,
 • meble, AGD,
 • gadżety,
 • artykuły hobbystyczne.


Oczywiście to, że coś można tanio nabyć w Chinach, nie gwarantuje automatycznie sukcesu biznesowego w Polsce. Zanim zdecydujesz się na sprowadzenie danego towaru, przede wszystkim zastanów się, czy zyskasz zbyt na produkty. Prześledź aktualne trendy na polskim rynku oraz dokonaj analizy tego, co oferuje konkurencja. Ponadto rozważnie dobieraj chińskiego kontrahenta, bo w Azji również roi się od oszustów.

Canton Fair – Targi Kantońskie


Jeśli chcesz bezpośrednio zapoznać się z bogatą ofertą pochodzącą od chińskich producentów, możesz to zrobić podczas Canton Fair. Dwa razy w roku – na wiosnę i jesień odbywa się w Chinach wydarzenie, które jest niezwykle popularne wśród importerów z Chin. Podczas trwających targów przewija się tam wielotysięczny tłum i można tam nawiązać współpracę z wieloma dostawcami, których przyjeżdża tam około 25 000. To doskonała okazja, by przyjrzeć się atrakcyjnym towarom, na które potencjalnie możesz znaleźć zbyt w Polsce.


Na Targach Kantońskich można poznać produkty m.in. z kategorii:

 • odzież i obuwie,
 • sprzęt RTV i AGD,
 • pojazdy i części do nich,
 • narzędzia,
 • materiały budowlane,
 • wyposażenie biurowe,
 • oświetlenie,
 • artykuły dekoracyjne do wnętrz,
 • produkty chemiczne,
 • artykuły prezentowe,
 • wyroby medyczne,
 • żywność.


Przed udziałem w wydarzeniu warto się zarejestrować, bo możesz dzięki temu uzyskać dostęp do większej liczby interesujących opcji, np. wystaw VR lub prezentacji towaru na żywo. W sytuacji epidemiologicznej Targi Kantońskie nie zaprzestały działalności, ale musiały przenieść się do on-line, dlatego jeśli zechcesz wziąć udział w tym wydarzeniu w najbliższym terminie, sprawdź aktualne zasady bezpieczeństwa.

Import – Chiny. Co na początek?


Temat prowadzenia kontaktów handlowych z Państwem Środka stał się na tyle popularny, że są dostępne specjalne szkolenia on-line, których głównym tematem jest import z Chin. Jeśli chcesz zająć się tym profesjonalnie, nie zaszkodzi, jeśli weźmiesz udział w takim kursie, ale zagadnienie to jest też szeroko opisywane na blogach różnych entuzjastów tej formy zaopatrywania się w towar.


Z drugiej strony wszystkie niuanse i tak będziesz musiał poznać w praktyce. Podejmując decyzję o współpracy czy to z kontrahentem z Canton Fair, czy z jednej z licznych chińskich platform B2B, najpierw sprawdzasz wiarygodność wybranej firmy. Następnie negocjujesz cenę towaru, który będzie specjalnie dla ciebie produkowany. Niezbędna będzie zaliczka dla fabryki, która może sięgać nawet 50% wartości zamówienia, stąd właśnie bierze się ostrożność podczas wyboru partnera biznesowego. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo im bardziej jest skomplikowane zamówienie, tym dłużej poczekasz na jego produkcję. Może to trwać kilka miesięcy, a w przypadku maszyn – nawet rok.

Kontrola produkcji


W przypadku kontaktów handlowych z Azją kontrola jakości jeszcze podczas produkcji jest działaniem niezbędnym, jeśli jesteś zapobiegliwym przedsiębiorcą. Nawet jeśli ufasz waszej umowie, powinieneś przeznaczyć czas na wizytę w fabryce podczas początkowej fazy, by się upewnić, że wszystko idzie zgodnie z ustalonymi zasadami. Jest szansa, że wychwycisz błąd na początku i oszczędzi ci to niemiłych rozczarowań po realizacji.

Próbki


Zanim towar zostanie wysłany, dobrze byś otrzymał próbki. Możesz również umówić się z producentem, że będzie wysyłał ci serię testową kilkakrotnie w trakcie procesu produkcji. Dzięki temu nie będziesz musiał się sam fatygować, a zyskasz pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Import – Chiny. Jaki transport wybrać?


Jesteś już na etapie pakowania towaru i wysyłki. Wiele producentów zorganizuje transport za ciebie, ale niekoniecznie będzie to najkorzystniejsze finansowo. Warto więc czasem włożyć wysiłek w znalezienie tańszej i szybszej spedycji. Masz do wyboru różne środki transportu z Chin.

Transport lotniczy


Jest to najdroższa, ale też najszybsza opcja dostawy, polecana w przypadku przedmiotów kruchych i cennych. Towar możesz mieć u siebie już nawet w 10 dni, ale nie można tak dostarczać towarów bardzo ciężkich lub uznanych za niebezpieczne.

Dostawa z Chin drogą morską


Najczęściej wybierana opcja dostawy to droga morska – ze względu na ładowność statku – ale trwa około 3 miesięcy. Towar pakowany jest w kontener, przy czym dobrze, byś był obecny podczas załadunku lub poprosił o streaming poprzez komunikator, by dopilnować szczegółów.

Transport kolejowy


Coraz popularniejsze są przesyłki droga kolejową – zwłaszcza, że mamy bezpośrednie połączenie z Chin. Czas dostawy może być podobny do transportu samolotem, ale o wiele tańszy.

Ile wynosi cło z Chin?


Import z Chin niesie konieczność uiszczenia opłat na granicy. Wysokość cła z Chin zależy od stawek celnych na daną kategorię. Wyznaczają to kody celne, które znajduje się w popularnej wyszukiwarce ISZTAR. Cło na produkty z Chin jest więc ściśle określone według taksy.

Dokumenty importowe


Pamiętaj, że podczas odprawy celnej produktów z Chin, musisz liczyć się z większą ilością biurokracji. Powinieneś być przygotowany, by przedstawić celnikom:

 • fakturę handlową,
 • list przewozowy,
 • specyfikację towaru,
 • certyfikat zgodności z CE wystawiony przez producenta,
 • świadectwo pochodzenia,
 • licencje oraz certyfikaty w zależności od kategorii importowanych produktów.


Wszystkie muszą być wystawione w języku angielskim, a nie chińskim. Podczas odprawy celnik wystawi dokumenty celne – SAD lub PZC. Są one niezbędne, by zaksięgować import z Chin.

Import z Chin – na co uważać?


Dla przedsiębiorcy rozpoczynającego swoją współpracę z chińskim producentem lub hurtownikiem może być to wpierw wyzwaniem. Musisz wziąć pod uwagę kulturę chińską i dowiedzieć się więcej o rodzimym savoir-vivre, odmiennym od naszego. Uchroni cię to przed popełnieniem gafy lub opacznym zrozumieniem komunikatu od chińskiego partnera biznesowego. Kolejną sprawą, podczas której musisz być czujny, są pierwsze kontakty.


Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, a zwłaszcza wpłatę zaliczki za zamówiony towar, powinieneś sprawdzić wiarygodność chińskiej firmy. Weryfikację kontrahenta z Państwa Środka możesz wykonać odpłatnie, zamawiając raport. W przypadku dużych zamówień, gdzie w grę wchodzą duże sumy, warto rozważyć taką opcję – bo znane są przypadki wyłudzeń.

Hurtownia chińska


Być może to, co zamawiasz, nie musi być produkowane specjalnie dla ciebie. Wtedy wyjściem jest dla ciebie hurtownia chińska, czyli zamawianie od pośrednika. Chińskie hurtownie może nie zaproponują ci tak korzystnych cen jak producent, ale nadal będziesz mieć duże pole manewru.


Nie musisz też specjalnie jeździć do Azji w celu nawiązania współpracy. Wszystkie formalności załatwisz przez Internet. Hurtownia chińska online zaprezentuje swoją ofertę, a ty po sprawdzeniu jej wiarygodności, możesz złożyć zamówienie wraz z dostawą i zająć się odsprzedażą w Polsce z dobrą marżą. Ten sposób jest dobry na początek, gdy oswajasz się jeszcze ze specyfiką kontaktów biznesowych z chińskimi partnerami.

Importer z Chin – z kim warto współpracować?


Jeśli nie chcesz się rzucać na głęboką wodę, a chcesz wprowadzić do obrotu w swojej firmie produkty z chińskiej fabryki, może opcją odpowiedniejszą dla ciebie będzie współpraca z polską firmą, która jako bezpośredni importer z Chin specjalizuje się w ściąganiu towaru z tego kraju.

Podsumowanie


Jeśli chodzi o import, Chiny to kierunek, który jest już popularnym trendem w Polsce. Dzieje się tak, bo w Państwie Środka można znaleźć najtańszą produkcję, co nawet po doliczeniu kosztów transportu da ci duży zysk. Z drugiej strony prowadzenie interesów z chińskim kontrahentem wymaga wiedzy oraz ostrożności – by uniknąć kosztownych błędów.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Rynek e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Rynek e-commerce