Strona główna Blog Marketing i promocja

Jak skutecznie reklamować sklep internetowy?

Autor: RedCart Kategoria: Marketing i promocja

Choć założenie własnego sklepu internetowego jest sporym sukcesem, to jedynie początek drogi, by zacząć zarabiać na sprzedaży przez Internet. Bez reklamowania swoich produktów czy usług, nie przyciągniemy odpowiedniej liczby klientów.

reklama facebook sklep internetowy

Większość działań wymaga inwestycji, prowadzą one jednak do skutecznego zwiększenia sprzedaży, więc poniesione koszty szybko się zwrócą. Poznaj bliżej różne możliwości, które nie tylko zwiększą wejścia na stronę, ale także zamówienia.

Płatna reklama w Google Adwords + Google Shopping

Reklama w Google AdWords jest świetnym wyborem, jeśli sprzedajesz produkty bądź usługi często wyszukiwane w Google. Do wyboru masz kilka rodzajów kampanii: tekstową, graficzną, wideo oraz produktową. Warto rozpocząć od standardowych reklam tekstowych w sieci wyszukiwania oraz Google Shopping.

Reklama tekstowa

Reklama tekstowa przypomina bezpłatne wyniki wyszukiwania. Polega na tym, że po wpisaniu frazy w wyszukiwarce, potencjalnemu Klientowi wyświetli się Twoja strona jako pierwsza (lub jedna z pierwszych), adekwatnie do wykorzystanych fraz kluczowych. Dzięki używaniu fraz kluczowych szybko dotrzesz do konsumentów, którzy są zainteresowani ściśle Twoją ofertą.

Jak działa Google Shopping?

Google Shopping jest płatnym katalogiem produktów, który prezentuje w wyszukiwarce towary ze sklepów internetowych, odpowiadające frazie wpisanej przez użytkownika. Dla przykładu, jeśli sprzedajesz bluzki damskie i zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, wykorzystaj Google Merchant Center, by po wpisaniu w wyszukiwarce “bluzki damskie”, użytkownikowi wyświetliły się Twoje produkty z tej kategorii. Tego typu kampanie przynoszą natychmiastowe efekty, a kliknięcia przekładają się na zamówienia.

SEO, czyli pozycjonowanie sklepu internetowego

W przeciwieństwie do reklamy w wyszukiwarce Google, pozycjonowanie sklepu internetowego to działanie długofalowe. Jest wiele czynników, które mają wpływ na to, na którym miejscu w wyszukiwarce uplasuje się Twój sklep internetowy. SEO to działania wewnętrzne i zewnętrzne, dlatego warto zadbać nie tylko o dobre treści i zoptymalizowanie elementów na stronie internetowej, ale także o wartościowe linki, prowadzące do sklepu internetowego. Pozycjonowanie jest jednym z najtrudniejszych elementów promocji sklepu internetowego, ale przynosi doskonałe efekty w dłuższej perspektywie czasu.

Jak zadbać o dobre SEO?

Istnieje wiele strategii SEO, na które warto zwrócić uwagę. Jedna z nich to pozyskiwanie wartościowych linków, czyli linków z wartościowych (wysoko notowanych w wyszukiwarce, chętnie odwiedzanych i mających ciekawe treści) stron internetowych. Można tego dokonać inwestując między innymi w artykuły sponsorowane, które zostaną na nich umieszczone.

Niezwykle istotne są jednak także treści na Twojej własnej stronie internetowej. Powinny być wyczerpujące, obszerne, a przede wszystkim oryginalne. Dotyczy to zarówno opisów produktów i kategorii, jak również Twoich wpisów na blogu, jeśli taki posiadasz. Ich inne istotne kwestie to atrakcyjne zdjęcia, odpowiednie formatowanie tekstu i nasycenie go frazami kluczowymi.

Na lepszą optymalizację wpływ mają także odpowiednie znaczniki tekstu na Twojej stronie, opisy meta oraz linkowanie wewnętrzne pomiędzy elementami Twojej witryny.

Aby lepiej poznać strategie i działania SEO, możesz sam zagłębić się w ten temat lub zdecydować na współpracę ze specjalistą.

Działania w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach promocja na Facebooku, Instagramie czy Pintereście jest niemal obowiązkowa. Warto zadbać o komunikację z Klientami, którzy coraz częściej wybierają kontakt poprzez media społecznościowe, zamiast telefonicznego czy nawet e-mailowego.

Co więcej, w mediach społecznościowych z łatwością możesz zaprezentować swoje produkty czy usługi. Dzięki publikacji materiałów wideo, możliwe jest pokazanie oferowanych przedmiotów w użyciu, co z pewnością zachęci niezdecydowanych Klientów do zakupu. Będą dzięki takiej formie reklamy widzieć konkretne korzyści dla siebie.

Facebook czy Instagram umożliwiają także kierowanie bezpośrednio do danego produktu w sklepie internetowym.

Jak się na nich rozwijać? Podobnie jak w przypadku strategii SEO, zadbaj przede wszystkim o unikatowość i atrakcyjność wpisów. Tylko wartość dodana zostanie doceniona przez czytelników oraz same portale.

Newsletter

E-mail marketing może przynieść naprawdę spore rezultaty, jeśli zadbasz o to, by Klienci otrzymywali coś wartościowego w zamian, za zapisanie się do sklepowego newslettera. Co jakiś czas warto ściągnąć użytkowników na stronę sklepu, oferując im np. atrakcyjne rabaty przesyłane drogą mailową.

Content marketing

Ciekawe treści wysokiej jakości pozwalają na pojawienie się wysoko w bezpłatnych (organicznych) wynikach wyszukiwania. Dlatego nie wahaj się i do swojego sklepu dodaj jeszcze bloga!

Możesz publikować na nim na przykład treści poradnikowe, które odnoszą się do Twoich produktów bądź usług. Pokaż na nim, że asortyment, który posiadasz, jest naprawdę niezbędny Klientom. Zrób to umiejętnym “językiem korzyści”, przekładającym cechy produktu na konkretne zastosowania, ale bez nachalności w wypowiedzi. Dzięki temu zainteresujesz i przekonasz argumentami niezdecydowanych konsumentów. Jednocześnie zbudujesz swoją pozycję eksperta w danej dziedzinie.

Dodatkowo, budując regularnie bloga, odświeżasz zawartość swojej strony i możesz łatwo wzbogacić ją o frazy kluczowe, które są chętnie wyszukiwane przez odbiorców. Dzięki optymalizacje SEO tej części strony, a także chwytliwym nagłówkom zdołasz przyciągnąć nowych Klientów na swoją stronę.

Współpraca z blogerami, vlogerami i tik-tokerami

Influencer marketing rośnie w siłę. Blogerzy mają znaczący wpływ na decyzje zakupowe swoich czytelników. Co więcej, mogą pochwalić się naprawdę dużym zasięgiem. Z każdą chwilą rośnie także liczba influencerów, komunikujących się ze społecznością na innych płaszczyznach, takich jak vlogi na Youtube czy coraz chętniej wykorzystywany Tik-Tok. Jeśli posiadasz asortyment dla ludzi młodych, skorzystaj z potencjału, jaki daje w szczególności ten ostatni kanał.

Wybieraj influencerów, którzy nie tylko wpisują się w wartości Twojej marki, ale także posiadają czytelników, słuchaczy i widzów, na których najbardziej Ci zależy. Popularne są nie tylko wpisy sponsorowane, ale także wzmianki w mediach społecznościowych. Skorzystaj z prostych rozwiązań i reklam, które wpływają na podświadomość. Influencer w koszulce z Twojego sklepu z ubraniami, mówiący o modzie, to lepsza forma reklamy, niż suchy wpis, opisujący jej zalety.

Niekoniecznie musisz decydować się na “największe gwiazdy internetu”, z którymi współpraca może być trudna i kosztowna, lub po prostu nie odnoszą się oni do tematyki Twojego sklepu. Czasami mikroinfluencerzy mogą pochwalić się większym zaangażowaniem swoich obserwatorów i niszą, która bardziej Ci odpowiada.

Internetowa reklama to wysoka skuteczność

Na koniec pamiętaj, że prowadząc sklep internetowy, najlepiej jest zadbać o wiele kanałów informacyjnych, na których będą prowadzone działania marketingowe. Nie ograniczaj się tylko do prowadzenia bloga, czy samej reklamy Google AdWords, ale zadbaj o to, by działania prowadzone były na wielu różnych poziomach. Nawiąż współpracę z influencerami, innymi stronami i zadbaj o swoich Klientów poprzez newsletter, a na pewno Ci się odwdzięczą.

Prowadzisz już kampanię reklamową dla swojego sklepu? Podziel się z nami swoimi pomysłami.

Autor: RedCart Kategoria: Marketing i promocja
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Marketing i promocja