Jak uzyskać klucz do API Google Maps
Mapy Google można w łatwy sposób zintegrować praktycznie z każdą platformą online ‒ sklepem internetowym, blogiem, firmową stroną internetową. Dzięki temu klient bez przeszkód sprawdzi na Twoim portalu lokalizację firmy.
Dodatkowo w przypadku urządzeń mobilnych kliknięcie mapy zamieszczonej na stronie pozwala na łatwe uruchomienie aplikacji Google Maps i włączenie nawigacji. Jednakże zdarzają się sytuacje, na przykład po aktualizacji szablonu strony, gdy mapa Google z niej znika. Może temu też towarzyszyć informacja, że mapy nie wczytały się prawidłowo. Oznacza to, że musimy wygenerować i podać klucz API Google Maps. Jak to zrobić? Krótki poradnik znajdziesz poniżej.
Generowanie klucza API Google Maps
Sama procedura wygenerowania klucza API Google Maps nie jest skomplikowana, wymagane jest tylko kilka kliknięć. Aby wygenerować klucz, należy wykonać poniższe kroki:
- Kliknij link i przejdź na stronę: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key
- Kliknij znajdujący się w górnej, prawej części ekranu przycisk „Get Started”
- Wybierz „Maps”. Jeśli masz już jakąś lokalizację (projekt) przypisaną do Twojego konta, automatycznie zostanie ona włączona. Jeśli chcesz dodać nową lokalizację, możesz zrobić to teraz.
- Google poprosi Cię o uzupełnienie danych do płatności. Proces ten składa się z trzech kroków. Należy podać kraj, w którym prosperuje firma i jej rodzaj, a także dodać kartę płatniczą lub połączyć konto z kontem PayPal. Nie musisz się obawiać płatności automatycznych, podanie karty jest bowiem konieczne tylko w celu weryfikacji tożsamości
- Po przejściu powyższych kroków otworzy się nowe okno z wygenerowanym kluczem API Google Maps. Klucz ten można skopiować i użyć go na przykład w panelu administracyjnym sklepu internetowego. Opcja połączenia Google Maps dostępna jest przeważnie w zakładce, w której można zarządzać działaniami marketingowymi oraz integracjami zewnętrznymi
- Następnie, wybierając z lewego menu w panelu Google zakładkę „Wskaźniki”, warto przyjrzeć się rozwijalnemu menu na górnym pasku. Standardowo widoczna jest tam zakładka „Wszystkie interfejsy API Google Maps Platform”. Kliknięcie w trójkąt rozwija menu
- Z menu wybierz „Geolocation API”. Po prawej stronie pojawi się status tego API. Upewnij się, że jest ono włączone
- Następnie wybierz z tego samego menu „Places API” i także sprawdź, czy jest ono włączone
- Teraz możesz już używać Google Maps na Twojej stronie
Klucz API Google Maps ‒ dodatkowe ustawienia
Warto wykonać także kilka dodatkowych czynności, aby użytkowanie map było jeszcze bardziej wygodne. Przede wszystkim należy pamiętać, że klucza Google Maps API Key można użyć do bezpłatnego wywołania mapy do 28 tysięcy razy w miesiącu. Gdy ten próg zostanie przekroczony, Google zacznie pobierać opłaty za narzędzie.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że istnieje możliwość sprawdzenia, czy będziesz musiał ponieść takie koszty. Podczas zakładania konta każdy użytkownik otrzymuje opcję darmowego przetestowania rozwiązania przez kolejne 90 dni. W tym czasie możesz zweryfikować, czy mapy osiągną więcej 28 tysięcy odsłon.
Aby mieć pewność, że faktycznie zmieścisz się w darmowym limicie, możesz na poziomie panelu administracyjnego wykonać dwie czynności. Pierwsza to ograniczenie wykorzystania klucza do wybranych domen, co da Ci pewność, że nikt niepowołany nie wykorzysta go do „nabijania” wywołań mapy. Google już na początku podpowiada o możliwości wprowadzenia blokady. Jeśli nie ustawisz tej opcji podczas konfiguracji usług, to znajdziesz ją w panelu Google Cloud Platform, w zakładce Interfejsy API i usługi / Dane logowania.
W tym panelu wybierz opcję „Odsyłające adresy http (witryny)” a w oknie poniżej wpisz adres WWW Twojej strony internetowej, zaczynając od HTTPS:// lub HTTP://, jeśli nie używasz certyfikatu SSL. Następnie wybierając z lewego menu w panelu Google zakładkę „Wskaźniki”, a później z górnej rozwijalnej listy „Geocoding API”, upewnij się, że rozwiązanie jest włączone.
Druga czynność, którą można wykonać to ustawienie w opcji płatności limitów, których nie można przekroczyć. Limit może być ustawiony na 0 zł.
Wykorzystanie klucza Google Maps
Klucz API może być użyty na kilku platformach jednocześnie, jednakże warto pamiętać o ograniczeniu do 28 tysięcy wyświetleń, jeśli zależy Ci na bezpłatnym korzystaniu z tej opcji. Jeśli jest to dla Ciebie priorytet, to w takim przypadku należy zrobić kolejny projekt i wygenerować dodatkowy klucz lub klucze w panelu Google. Panel związany z kluczami Google Maps to także bardzo dobre narzędzie do analizy ruchu i wykorzystania strony.
Dobrze więc jest zaglądać do niego co jakiś czas, by zdobyć odpowiednią wiedzę. Jeśli podczas integracji z platformą RedCart napotkasz jakiekolwiek problemy, skontaktuj się z naszym działem wsparcia. Konsultanci pomogą i odpowiedzą na wszelkie pytania.