Strona główna Blog Pierwsze kroki w e-commerce

Jak wybrać nazwę dla sklepu internetowego?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce

Nazwa dla sklepu internetowego to wizytówka Twojej firmy. Jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę przy jej tworzeniu? Źle dobrana nazwa może zrujnować cały brand, dlatego sprawdź jak zrobić to dobrze.

Jeśli planujesz założyć sklep i rozpocząć sprzedaż w internecie jednym z pierwszych zadań, będzie wybranie nazwy dla sklepu internetowego. Dzięki odpowiedniej nazwie wyróżnisz się na tle konkurencji oraz zostaniesz zapamiętany przez klientów. Działa to również na odwrót, czyli przez źle dobraną nazwę możesz odstraszyć klientów lub wywołać dezorientację co do Twojej działalności.


W poniższym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci wybrać nazwę do sklepu internetowego. 



Jakie zadanie ma nazwa sklepu internetowego?


Czy czytając ten nagłówek, pomyślałeś sobie, co za banalne pytanie? Wbrew pozorom jest ono naprawdę istotne i warto je sobie zadać. Nazwa jest bowiem pierwszym działaniem prowadzącym ku skutecznym działaniom marketingowym. Jest pierwszą rzeczą, którą zobaczą klienci, otwierając stronę Twojego sklepu. Rozwój marki zależy w znacznym stopniu od jej chwytliwej nazwy, dzięki niej budujesz rozpoznawalność. Nazwa ma za zadanie wyróżniać Twój sklep internetowy spośród konkurencji, szybko i łatwo zapadać klientom w pamięć oraz zachęcać ich do zapoznania się z Twoją ofertą.



Wybór najlepszej nazwy dla sklepu internetowego


Skąd wziąć pomysł na nazwę dla sklepu internetowego? W tej części artykułu przedstawiamy 7 wskazówek, które pomogą Ci w wyborze najlepszej nazwy dla Twojej witryny.

Wyróżnij się na tle konkurencji


Przeanalizuj popularne nazwy sklepów internetowych. Nie możesz zbyt mocno się nimi inspirować lub – co gorsza – kopiować istniejących już nazw. Gdy nazwa za bardzo kojarzy się z inną marką, klient, szukając Twojej strony, może przez pomyłkę trafić do Twoich konkurentów. Lepiej jest postawić na oryginalność i unikatowość nazwy, która pozwoli Ci wyróżniać się na tle innych sklepów w internecie.

KISS


W myśl zasady KISS (Keep it simple, stupid – co w dosłownym tłumaczeniu oznacza, nie komplikuj, głuptasie), której kluczowym zamysłem jest duża skuteczność, trzeba pamiętać, aby nazwa była krótka, prosta oraz łatwa do zapamiętania i zapisania. Chcąc utrzymać minimalizm w nazwie, warto, aby nie występowały w niej np. cyfry czy polskie znaki, które mogą powodować jakieś komplikacje. Polskie znaki (ą, ę itp.) nie funkcjonują w adresie witryn internetowych. Warto wziąć pod uwagę to jak wybrana przez Ciebie nazwa będzie brzmiała pozbawiona tychże znaków. Czy nadal będzie brzmiała dobrze i zrozumiale?

Aktualność


Nazwa dla Twojego sklepu powinna być zawsze aktualna - w myśl zasady Evergreen (która oznacza wiecznie zielone/aktualne treści). Nie warto więc nawiązywać nazwą do obecnie aktualnych czy modnych trendów, ponieważ te bardzo szybko się zmieniają i dezaktualizują.

Słowotwórstwo


Nie musisz korzystać ze słów, które już istnieją. Pobaw się w słowotwórstwo. Nazwa nie musi mieć żadnego znaczenia. Możesz pobawić się trochę i poprzerabiać istniejące już wyrazy, rymować lub łączyć w pary różne słowa nawet te, które na pierwszy rzut oka może do siebie nie pasują.

Ograniczenia


Nie warto ściśle ograniczać się nazwą, to może blokować Cię przed rozwojem Twojego biznesu w przyszłości. Jeśli nazwiesz swój sklep – sklepzbluzkami.pl będzie Ci ciężko wyjść poza schemat tej nazwy i zacząć sprzedawać w nim dodatkowo np. spodnie czy obuwie, a to niekorzystnie wpłynie na Twoją działalność. Proces zmiany nazwy jest możliwy, ale wiąże się z całkowitą metamorfozą wizerunku Twojej firmy. Warto więc wybrać taką nazwę, której nie będziesz chciał ani musiał zmieniać za jakiś czas.

Burza mózgów


Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z jakąś osobą trzecią. Może rodzina czy najbliżsi przyjaciele będą chętni na zrobienie tzw. burzy mózgów. Razem na pewno będziecie mieć więcej pomysłów, a dzięki temu zwiększy się szansa na odnalezienie odpowiedniej nazwy. Pomocna w tym przypadku może być również opinia osób na jakieś zaprzyjaźnionej grupie np. na Facebooku, możesz wrzucić tam np. dwie czy trzy propozycje i dać użytkownikom możliwość zagłosowania np. w ankiecie na pomysł, który najbardziej im się spodoba.

Sprawdź dostępność


Jeśli masz już podjętą decyzję co do swojej nazwy, kolejnym krokiem jest sprawdzenie dostępności wybranej przez siebie nazwy oraz domeny. Dobrze, aby miano sklepu i domena były takie same. To zapewni Ci spójność w komunikacji. Upewnij się, że nie ma już zarejestrowanej firmy o takiej samej nazwie lub czy nie jest ona objęta znakiem towarowym. Jeśli chcesz mieć pewność, że nikt inny nie wykorzysta Twojej nazwy w przyszłości, możesz się zabezpieczyć i zarejestrować ją w urzędzie patentowym.

Skorzystaj z pomocy copywritera


Jeżeli mimo wszelkich starań uważasz, że nie dasz rady samodzielnie wymyślić chwytliwej nazwy dla swojego sklepu, możesz skorzystać z usług namingu oferowanej przez wielu doświadczonych w branży copywriterów.

Nazwa a pozycjonowanie sklepu


Czy nazwa sklepu internetowego wpływa na SEO? Warto wiedzieć, że nazwa nie wpływa już na pozycjonowanie w wyszukiwarce, tak jak miało to miejsce wcześniej. Nie musisz więc nazywać swojego sklepu z ubrankami dziecięcymi – sklepzubraniamidladzieci.pl, aby pokazywał się w wynikach wyszukiwania w Google. Na pozycję wpływa za to jakościowy content i umieszczanie w tekście odpowiednich fraz kluczowych.

Jak wybrać nazwę dla sklepu internetowego — podsumowanie.


Niewątpliwie wybranie nazwy sklepu internetowego jest nie lada wyzwaniem, szczególnie wśród ogromu sklepów, jakie mamy obecnie na rynku. Można jednak ułatwić sobie to zadanie i skorzystać z wymienionych w powyższym tekście wskazówek.

Podsumowując, nazwa sklepu internetowego powinna być:

  • Krótka oraz łatwa do zapamiętania;
  • Nieskomplikowana w zapisie;
  • Oryginalna i unikalna;
  • Wyróżniająca się na tle konkurencji;


Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto skonsultować się z kimś zaufanym, kto pomoże nam dokonać odpowiedniej decyzji. Nie należy zbytnio spieszyć się z tym zadaniem, najlepiej dać sobie kilka dni do namysłu, skonfrontować się ze swoim pomysłem, aby zyskać pewność, że dokonujesz najlepszego wyboru.



Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pierwsze kroki w e-commerce