Strona główna Blog Marketing i promocja

Jakie narzędzia warto wykorzystać przy doborze słów kluczowych dla Twojego sklepu internetowego?

Autor: Natalia Wiszewska Kategoria: Marketing i promocja

Właściwy dobór fraz kluczowych to główny czynnik wpływający na widoczność w wyszukiwarkach. W tym blogu poznasz zarówno płatne jak i darmowe narzędzia do słów kluczowych.

Wykonanie analizy fraz kluczowych nie tylko pomoże Ci w dostosowaniu treści strony do oczekiwań użytkowników oraz wymogów wyszukiwarek, ale także w odczytaniu potrzeb potencjalnego klienta. Aby używanie słów kluczowych przyniosło oczekiwany efekt, należy to robić z głową. Jest wiele narzędzi, które pomaga i usprawnia realizację strategii pozycjonowania. Jak wybrać narzędzie odpowiednie dla Twoich działań?  Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

Czym są słowa kluczowe?


Słowa kluczowe to to samo, co wyszukiwane hasło. Wchodząc w wyszukiwarkę (np. Google, Bing czy DuckDuckGO) jesteś proszony o wpisanie frazy wyszukiwania. To, co wpiszesz, jest słowem kluczowym. W zależności od tego, jak często użytkownicy wyszukują dane wyrażenie, jest ono mocne lub słabe.

Najczęściej wyszukiwane słowa kluczowe w wyszukiwarce pojawią się na samej górze w pasku wyszukiwania

Więcej o tym, jak dobierać słowa kluczowe SEO znajdziesz TUTAJ

Dlaczego warto korzystać z narzędzi doboru słów kluczowych?


Ręczne wynajdowanie fraz jest bardzo czasochłonne. Znalezienie wszystkich możliwych słów kluczowych bez specjalistycznych programów graniczy z cudem.

Aby ograniczyć ryzyko przegapienia mocnego słowa kluczowego i zwiększyć swoją efektywność sugerujemy używanie narzędzi do słów kluczowych.

Takie oprogramowania nie tylko pozwalają na odnalezienie podobnych wyrazów, ale też prowadzą analizę danych i statystyki (takie jak koszt reklamy (CPC) czy frekwencja wyszukiwania), do których mają dostęp ich użytkownicy.


Przykład udostępnianych statystyk, w tym średni koszt kliknięcia i jego opłacalność w darmowej wersji narzędzia AnswerThePublic

Darmowe narzędzia do słów kluczowych a płatne — czy jest różnica?


TAK. Wyszukiwarka słów kluczowych musi mieć środki, aby móc stale ulepszać swoją platformę. Jeśli nie jesteś pewny, czy dane narzędzie Ci odpowiada, większość z nich posiada okres próbny.

Płatne narzędzia mają więcej opcji takich jak:

 • Dodatkowe funkcje i narzędzia
 • Większa ilość możliwych fraz do wyszukiwania na miesiąc
 • Zwiększona liczba możliwych artykułów do zaplanowania
 • Możliwość tworzenia projektów, w których możesz zapisać i śledzić kluczowe słowa użyte np. w konkretnym artykule
 • Większa liczba użytkowników pracujących na jednym koncie — szczególnie przydatne w większych firmach i agencjach reklamowych

Porównanie oferty darmowego oraz płatnego konta na Ubersuggest

Jeśli chcesz profesjonalnie zająć się tematyką SEO, potrzebujesz co najmniej jednego narzędzia do pozycjonowania. Bez nich nie jesteś w stanie rywalizować z konkurencją o 1,2, a nawet 6 miejsce w wyszukiwarce.

Bezpłatne narzędzie do słów kluczowych: Google Keyword Planner


Google oferuje szereg darmowych usług marketingowych. Wśród nich jest Planer Słów Kluczowych. Aby móc skorzystać z narzędzia wystarczy posiadać konto Google.  Planer jest bardzo intuicyjny i prosty w użyciu. Jednak jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zwrócić się o pomoc do społeczności Google lub skorzystać z instrukcji obsługi

Jakie korzyści przynosi Google Key Planner?

 • Pokazuje średnią miesięczną liczbę wyszukiwań
 • Po wpisaniu słowa kluczowego sugeruje zbliżone frazy
 • Szacuje średni koszt użycia słowa kluczowego w reklamie
 • Umożliwia obserwowanie zmian w trendach wyszukiwania
 • Dzięki niemu możesz stworzyć nowe kampanie reklamowe skupione na dokładnym badaniu słów kluczowych

Wygląd Google Key Planner. Narzędzie pokazuje dane statystyczne i analitycznie nie tylko dla konkretnego słowa kluczowego, ale też i dla proponowanych

Czym jest i jak używać AnswerThePublic?


To darmowe narzędzie SEO. Jego przewagą jest sposób pokazywania wyników. Frazy są podzielone na 3 koła tematyczne (Pytania, Przyimki i Porównania pokazujące koszt CPC) oraz podsumowanie alfabetyczne.  Platforma posiada możliwość założenia darmowego konta lub płatnego o szerszym zakresie usług

Jak korzystać z AnswerThePublic?

W pasku wyszukiwania wpisz interesujący cię temat, słowo, produkt lub markę. Następnie zawęź wyszukiwanie poprzez wybranie kraju wyszukiwania oraz języka odnajdowanych słów kluczowych.

Po kliknięciu przycisku "SEARCH" zostaniesz przeniesiony do wykresów z wynikami.


Wykres przedstawiający słowa kluczowe z sekcji: pytania

Ahrefs: jedno narzędzie, multum korzyści


Czym jest Ahrefs?

To jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi SEO. Pozwala analizować konkurencję w branży, przeprowadzać audyty SEO, śledzić postęp w rankingu wyszukiwania, odkryć propozycję treści i contentu oraz znaleźć słowa kluczowe przynoszące najwięcej zysku.

Jak założyć konto próbne w Ahrefs?

Aby je założyć, wystarczy wejść w sekcję Webmaster Tools i kliknąć "Sign up for free"

Przydatne narzędzia Ahrefs:

 • Ranking pozycjonowania konkurencji
 • Content Explorer: Planowanie publikacji z użyciem fraz powiązanych.
 • URL & Domain Ranking: popularności witryny w wyszukiwarkach oraz Social Media
 • Content Gap: wskazuje brakujące słowa kluczowe na stronie internetowej w porównaniu do konkurencji.
 • Keyword Explorer: Po wpisaniu frazy narzędzie pokazuje podobne słowa kluczowe i pokazuje trudność w osiągnięciu wyższego pozycjonowania przy użyciu tych słów kluczowych.

Ahrefs oferuje wiele narzędzi i funkcji, których lista jest długa, ale aby osiągnąć najlepsze wyniki, trzeba mieć spore zasoby, ponieważ pakiety są dosyć kosztowne

Co to Semrush i czym się różni?


Semrush różni się od innych narzędzi  marketingowych  ze względu na swoją kompleksowość i integrację wielu funkcjonalności. Pozwala to na bardziej efektywną i zintegrowaną pracę. Nie tylko dostarcza dane i analizy, ale także wskazuje na potencjalne obszary poprawy i daje sugestie dotyczące optymalizacji działań marketingowych.

SEMrush pomoże Ci nie tylko w SEO, ale również w optymalizacji kampanii reklamowej oraz zaplanowaniu treści na social media

Nowość — APP CENTER

App Center to platforma, która pozwala na łatwe integrowanie różnych narzędzi i aplikacji z platformą Semrush.

Znajdują się tam narzędzia opracowane przez firmę, jak i przez innych deweloperów, które mogą pomóc w realizacji różnych działań związanych z marketingiem internetowym: od śledzenia rankingu wideo na YouTube po tworzenie atrakcyjnych banerów w mediach społecznościowych.

Dzięki nowej opcji użytkownicy mają dostęp do szerokiej gamy narzędzi, które pozwalają na bardziej efektywną i efektywniejszą pracę z platformą oraz osiągnięcie lepszych wyników.

SEMrush App Center to miejsce dla marketerów poszukujących najlepszych w swojej klasie rozwiązań marketingowych.

Ubersuggest


Ubersuggest pozwala na pozyskanie informacji o popularności i konkurencyjności słów kluczowych, a także na analizowanie działań konkurencji.

W narzędziu znajdziesz również opcję monitorowania pozycji swojej strony w wyszukiwarkach oraz generowania sugestii dotyczących optymalizacji treści.

Jest proste w obsłudze i oferuje wiele opcji, co czyni je przydatnym dla każdego, kto chce poprawić widoczność swojej strony internetowej.

Keywords Generator pozwala porównać Twoją witryne z firmą z tej samej branży. Ubersuggerst zaproponuje słowa kluczowe, na których musisz się skupić, by przegonić konkurencję.

Jak wybrać narzędzie do słów kluczowych?


W zależności od potrzeb i celów różne narzędzia mogą okazać się bardziej lub mniej przydatne.

Aby wybrać najlepsze narzędzie, określ, jakie cele chcesz osiągnąć. Chcesz poprawić pozycjonowanie strony, a może analizować konkurencję? Po określeniu celów porównaj oferty wszystkich dostępnych narzędzi.

Który z nich najlepiej pomoże Ci zrealizować cel?

W podjęciu decyzji może pomóc Ci wytypowanie najlepszych platform i wypróbowanie okresów próbnych

Narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych różnią się od siebie głównie funkcjonalnością i ceną. Nie spiesz się z wyborem i na spokojnie przemyśl, jaki efekt chcesz uzyskać.

Podsumowanie


Przy wyborze narzędzia do słów kluczowych należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Warto przetestować kilka narzędzi, porównać ich funkcjonalności oraz ceny.

Bezpłatne narzędzia, takie jak Google Keyword Planner czy AnswerThePublic, są dobrym wyborem dla początkujących użytkowników.

Płatne narzędzia, takie jak Ahrefs czy Semrush, są bardziej zaawansowane i oferują znacznie więcej możliwości i statystyk.

Przed wyborem narzędzia należy przeanalizować potrzeby i cele biznesowe oraz wybrać program, który jest aktualizowany na bieżąco i oferuje wsparcie techniczne.

Autor: Natalia Wiszewska Kategoria: Marketing i promocja
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Marketing i promocja