Strona główna Blog Social media

Od ilu lat jest Snapchat? Czy każdy może z niego korzystać?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media

Snapchat powstał w 2011 roku i jest to aplikacja mobilna przeznaczona dla urządzeń z systemem Android bądź iOS. Za jej pomocą można dzielić się z innymi użytkownikami swoimi przygodami, przeżyciami czy ciekawymi sytuacjami w czasie rzeczywistym, za pomocą

snapchat od kiedy


Kilka lat temu aplikacja liczyła około 166 mln użytkowników. Obecnie ta liczba wzrosła do niemal 200 mln – generują oni ponad 3 miliardy „snapów” dziennie.

Snapchat – od ilu lat można korzystać z tej aplikacji?


Snapchat to jedna z aplikacji o najniższej średniej wieku użytkowników. Zdecydowana większość to osoby poniżej 30. roku życia. W Polsce aż 70 proc. użytkowników to osoby w przedziale od 13 do 21 lat. Zatem od ilu lat jest Snapchat? Osoby poniżej 13. roku życia nie mogą zakładać konta w aplikacji, natomiast użytkownicy do 18. roku życia mogą to zrobić jedynie za zgodą rodziców.

Czy Snapchat jest bezpieczny? Obostrzenia


Snapchat posiada nie tylko widełki wiekowe. Twórcy aplikacji dbają również o bezpieczeństwo użytkowników. Podstawowym wymogiem założenia konta w aplikacji jest brak wyroków za przestępstwa na tle seksualnym. Kolejnym obostrzeniem jest zastrzeżenie prawa przez twórców do zablokowania, ograniczenia bądź usunięcia kont osób nagminnie naruszających regulamin. Administratorzy mają prawo do powiadomienia organów ścigania o szczególnie niebezpiecznych sytuacjach.


Jeśli dany użytkownik nagminnie publikuje niepożądane treści, zmusza do przemocy czy aktów seksualnych, jego dane podane w profilu trafią w ręce policji. Co prawda takie ruchy zwiększają bezpieczeństwo, lecz twórcy aplikacji nie mogą go zagwarantować w stu procentach. Z tego powodu rodzice bądź opiekunowie prawni osoby niepełnoletniej powinni sami zadbać o jej bezpieczeństwo – w tym celu zaleca się:

  • nieudostępnianie informacji o lokalizacji,
  • zgłaszanie podejrzanych czatów,
  • blokowanie użytkowników publikujących niestosowne treści.

Od ilu lat jest Snapchat i Instagram? Aplikacje pokrewne


Instagram ma kilka cech wspólnych ze Snapchatem. Jedną z nich jest wiek użytkowników. Od ilu lat można założyć konto na Instagramie? Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionej aplikacji założenie konta na Instagramie wymaga wieku co najmniej 13 lat. Osoby poniżej 18. roku życia mogą założyć konto za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Kolejnym podobieństwem jest sposób publikacji treści. Na tzw. „insta” wrzuca się zdjęcia i filmy wraz z opcjonalnym opisem do maksymalnie 2200 znaków – trochę na zasadzie krótszych facebookowych postów, co nie jest możliwe w aplikacji Snapchat.


Obydwie aplikacje zbliża do siebie przekaz główny, czyli dzielenie się swoimi historiami, przeżyciami czy ciekawymi sytuacjami za pomocą zdjęć i filmów. Tworząc krótkie Instastory, można przyciągnąć uwagę wielu znajomych, zwiększając tym samym liczbę followersów. Z tego właśnie względu Instagram jest dużo bardziej rozpoznawalną aplikacją od Snapchata. Obecnie korzystają z niego ponad 2 miliardy użytkowników, co daje Instagramowi miejsce w czołówce najbardziej znanych aplikacji na świecie.

Czy Instagram jest bezpieczny? Korzystanie z aplikacji przez osoby niepełnoletnie


Skoro wiemy już od ilu lat jest dostępny Instagram, warto wspomnieć o jego bezpieczeństwie. Administratorzy Instagrama dbają o bezpieczeństwo użytkowników w sposób bardzo podobny do Snapchata – rygorystycznie podchodząc do użytkowników promujących niestosowne treści. Jednak oni również nie gwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa, o które powinni zadbać rodzice osoby niepełnoletniej. Można to zrobić za pomocą tych samych sposobów, co w przypadku Snapchata. Twórcy Instagrama ogłosili, iż w niedługim czasie dodadzą do aplikacji możliwość kontroli rodzicielskiej, która znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa osób nieletnich.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Social media