Strona główna Blog Rynek e-commerce

Odpal własny biznes - teraz bez firmy i bez ZUS

Autor: RedCart Kategoria: Rynek e-commerce

Własny biznes bez zakładania firmy i obowiązkowego ZUS-u? Tak! Teraz to możliwe! Chcesz sobie dorobić i spróbować swoich sił we własnym biznesie? Wystartuj na próbę! Jak?

Własny biznes jest dla wielu osób ogromnym marzeniem, jednak obawiają się oni zarówno zakładania firmy, jak i składek ZUS. Zwłaszcza na początku wydają się one dużą i trudną do uregulowania składką. Jednak od 2018 roku pojawiła się dla młodych przedsiębiorców nowa możliwość: działalność nierejestrowana, czyli działalność bez zakładania firmy i obowiązkowego ZUS-u. Poznaj bliżej taką możliwości wystartuj szczęśliwie z własnym pomysłem na biznes.

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

Działalność nierejestrowana - szansa dla nowych firm

Jeśli marzysz o założeniu sklepu internetowego, na pani jednocześnie zastanawiasz się nad kosztami, które poniesiesz. Właśnie dla takich osób jak Ty został stworzony nowy model biznesu, jakim jest działalność nierejestrowana. 

Jest to rozwiązanie, które pojawiło się w ramach Konstytucji Biznesu w 2018 roku. Ma ono umożliwiać otwieranie firm ,,na próbę” - bez rejestracji, a co za tym idzie, bez obciążających kosztów. Jak wygląda taka możliwość w praktyce?

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana (nieewidencjonowana) to nowy model biznesowy, który obejmuje wszelkie działania usługowe lub sprzedażowe, które nie wymagają koncesji ani licencji. Nie możesz zatem sprzedawać w ten sposób na przykład alkoholu.

Jakie warunki musisz spełnić?

Aby rozpocząć działalność nierejestrowaną, Twoje miesięczne przychody nie mogą przekroczyć połowy płacy minimalnej - kwoty 1300 zł (w 2020 roku). Jeśli prowadzić będziesz sklep internetowy, oznacza to, iż właśnie do kwoty 1300 zł możesz sprzedawać towary bez rejestracji firmy.

Dobrą wiadomością dla Ciebie jest także to, iż przychód z pracy na etacie nie jest sumowany z zarobkami z działalności nierejestrowanej. Dzięki temu nie musisz obawiać się, iż szybko przekroczysz narzucony limit.

O drugim warunki już wspomnieliśmy: prowadząc sklep musisz zdecydować się na sprzedaż tylko tych artykułów, które nie wymagają koncesji.

Kolejnym wymaganiem jest to, abyś swoją działalność prowadził wyłącznie samodzielnie, bez udziału wspólników. Co więcej, aby rozpocząć działalność nierejestrowaną, w ciągu ostatnich 5 lat nie mogłeś prowadzić zarejestrowanej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej.

Obowiązki dotyczące dokumentów sprzedaży

Teoretycznie jesteś zwolniony z wystawiania faktury VAT, jednak każdy z Twoich klientów na pewno będzie chciał uzyskać dowód zakupu, uprawniający go do ewentualnego wniesienia reklamacji albo zwrotu. Dlatego jesteś zobowiązany wystawić fakturę, gdy klient o nią poprosi. Powinna ona zawierać standardowe elementy, takie jak: numer i data wystawienia faktury, twoje dane i dane kupującego, nazwa usługi lub produktu, cena za sztukę, ilość zakupionych sztuk oraz zsumowana kwota do zapłaty.

Koszty prowadzenia działalności nierejestrowanej

Ze względu na to, iż działalność nierejestrowana nie wymaga wnoszenia składek na ubezpieczenie zdrowotne ani społeczne, twoim jedynym kosztem będzie zapłacenie podatku od uzyskanych przychodów. Oprócz niego poniesiesz także bieżące koszty utrzymania i prowadzenia sklepu, takie jak na przykład działania marketingowe.

Kolejną dobrą wiadomością dla Ciebie jest konieczność prowadzenia tylko uproszczonej księgowości, która może przybrać nawet formę tabelki w Excelu, To rozwiązanie idealne, jeśli nie chcesz obciążać się kosztami profesjonalnej księgowości.

Co zrobić, kiedy przekroczysz próg 1300 zł?

Jeśli choć w jednym miesiącu Twój przychód przekroczy 1300 zł, będziesz zobowiązany do założenia firmy. Masz wówczas 7 dni na złożenie odpowiedniego wniosku w CEIDG.

Jednak to nie koniec Twoich możliwości zmniejszania początkowych kosztów. Gdy zarejestrujesz swoją firmę, będziesz mógł skorzystać przez pierwsze 6 miesięcy z tzw. ,,ulgi na start” - półrocznego zwolnienia z ZUS. Co oznacza ,,ulga na start” w praktyce? Przez pierwszych 6 miesięcy od zarejestrowania działalności gospodarczej nie musisz opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Musisz jedynie opłacać składkę zdrowotną w wysokości 362,64 zł. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu na rozkręcenie biznesu bez ponoszenia dużych kosztów.

Po wykorzystaniu półrocznego zwolnienia, będziesz mieć możliwość skorzystać jeszcze z 2-letniej ulgi w ZUS płacąc tzw. ,,mały ZUS”. Przez kolejne 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania składek w obniżonej wysokości. Te preferencyjne składki wynoszą obecnie 246,80 zł. Dopiero po tym okresie, gdy zaczniesz uzyskiwać wyższe przychody, zaczną obowiązywać Cię także większe składki.

Dzięki takim przywilejom, jako początkujący przedsiębiorca masz sporo czasu na przygotowanie swojej działalności - organizację pracy, zakup niezbędnych sprzętów czy zatrudnienie pracowników - lub w przypadku prowadzenia sklepu internetowego: na jego promocję, przyciągnięcie klientów, zbudowanie zaufania, rozkręcanie sprzedaży i tworzenie marki.

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

Co jeszcze ułatwi Ci wystartowanie z własnym sklepem?

Na koniec pragniemy przedstawić jeszcze dwa rozwiązania, które ułatwią Ci założenie i prowadzenie sklepu internetowego bez otwierania firmy.

Dzierżawa sklepu

Nie chcąc generować dużych kosztów, zdecyduj się przede wszystkim na dzierżawę sklepu w RedCart, zamiast budować go od podstaw. Dzięki optymalnemu abonamentowi, uzyskasz wszystkie narzędzia w jednym pakiecie, w tym integrację z hurtowniami, za preferencyjną stawkę. Bez zatrudniania informatyków i bez projektu nowego sklepu od podstaw, co pociągałoby za sobą znacznie wyższe koszty.

Dropshipping

Drugim ułatwieniem dla startujących sklepów będzie dropshipping, czyli metoda prowadzenia działalności, nie wymagająca kupowania towarów od hurtowni czy producentów. Oznacza to brak dużych kosztów na wstępne zatowarowanie, brak magazynu i osób w nim pracujących - a zatem kolejnych opłat. To także start bez ryzyka pozostania z niesprzedanym towarem.

Sprawdź dokładniej, na czym polega dropshipping, a na pewno nie będziesz żałował.

Autor: RedCart Kategoria: Rynek e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Rynek e-commerce