Strona główna Blog Pomysły na e-biznes

Pomysł na biznes - jak go znaleźć? Dochodowy biznes dopasowany do Ciebie - to możliwe?

Autor: RedCart Kategoria: Pomysły na e-biznes

Bardzo wiele osób po jakimś czasie pracy na etacie decyduje się na założenie własnej firmy. Pomysłów na biznes nie brakuje, jednak czasem trudno znaleźć opcję najlepszą dla nas.Na powodzenie w prowadzeniu własnego interesu największy wpływ mają twoje kompetencje oraz dopracowana koncepcja przedsięwzięcia. Nie jest przesadą powiedzenie, że od trafnego pomysłu na biznes często zależy połowa sukcesu, ale nie jest to kwestia uniwersalna, bo każdy musi dopasować go do swoich warunków.Pomysł na biznes – jak go znaleźć?


Zdecydowałeś, że chciałbyś spróbować swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej, ale nie do końca wiesz, w jaką branżę uderzyć. Bardzo dobrze, że się zastanawiasz, dlatego że dużo nowych interesów plajtuje, bo zbyt pochopnie podejmowane są decyzje o założeniu danej firmy.


Włożenie wysiłku w znalezienie pomysłu na biznes oraz stworzenie precyzyjnego i realistycznego biznesplanu, zmniejszy ryzyko takiej sytuacji. Obecnie istnieje wiele możliwości prowadzenia działalności jednoosobowej lub spółek. Rynek jest chłonny i pojawia się też wiele przyjaznych rozwiązań i wskazówek jak założyć firmę.


Zanim się zdecydujesz, w jaką branżę zainwestujesz swój czas i pieniądze, musisz to dobrze rozważyć i porównać różne opcje. Przedsiębiorcza osoba poradzi sobie w wielu rodzajach biznesu, ale najlepiej wybrać taką dziedzinę, która wyróżni cię wśród konkurencji i będzie dla ciebie najlepiej dopasowana pod względem logistycznym lub po prostu będzie zgodna z twoimi zainteresowaniami i predyspozycjami.  • Wybrać należy przede wszystkim to, co jest rentowne. Twój pomysł na biznes musi mieć potencjał, by generować zysk, czyli musi być na niego popyt przy umiarkowanej konkurencji. Z drugiej strony niech to będzie powiązane w jakiś sposób z twoimi kompetencjami, bo wtedy będziesz w tym lepszy od innych i wyróżnisz się wśród podobnych ofert.


Szukając pomysłu na biznes, można spojrzeć na to według pewnych kategorii. Tak uporządkowane koncepcje łatwiej jest weryfikować i eliminować te, które są nie trafione, dzięki czemu zostanie ci w końcu na liście to, co może stać się przedmiotem twojego nowego biznesu. Nie spiesz się, wysiłek włożony raz, zwróci się dzięki dobremu planowi, który zapobiega późniejszemu kryzysowi lub bankructwu.

Pomysł na biznes 2021 – zbadaj rynek


Dobrze przemyślany koncept na to, jaką firmę założyć, to nie tylko burza mózgów i analiza swoich kompetencji, ale uważne przyjrzenie się koniunkturze rynkowej. Odpowiedz sobie na pytanie, co obecnie jest opłacalne i popularne, albo przeciwnie, ustal lukę na rynku, szukając produktu, na który może być popyt, ale nie ma go w rodzimej ofercie.


Doskonałym zabiegiem jest przewidywanie, że niebawem na polskim rynku wejdzie jakieś rozwiązanie, znane na zachodzie i powstanie nisza dla przedsiębiorców z refleksem. Znane jest wiele historii szybkiego wzbogacenia się, dzięki wiedzy, że produkt bije rekordy popularności w krajach zachodnich, a w Polsce jeszcze jest go brak. Jeśli więc trafisz właśnie w ten moment, ty będziesz pionierem nowej technologii lub usługi i wzbogacisz się na tym, zanim konkurencja się zorientuje.

Pomysł na biznes zgodny z kierunkiem wykształcenia


Spędziłeś część swojego życia, zdobywając wykształcenie w danym zawodzie lub branży i czujesz, że może powstać z tego pomysł na biznes? Doskonale, nawet niekiedy całkiem teoretyczna edukacja jest dobrym punktem wyjścia do otworzenia własnej firmy. Dosyć prosto jest z wykształceniem zawodowym, np. budowlanym. Przeszkodą może być brak kapitału na niezbędne zakupy, bo oferując takie usługi, konieczne jest posiadanie fachowych narzędzi. Bez tego nie będziesz w stanie wykonywać prac. W przypadku ciężkiego sprzętu, który jest bardzo drogi, rozwiązaniem na początek są wypożyczalnie urządzeń budowlanych.


Nawet jeśli specjalizujesz się np. w hydraulice lub elektryce, jeśli rejestrujesz firmę jako usługi ogólnobudowlane, masz szansę na rozszerzenie oferty i zatrudnienie pracowników lub podwykonawców. Inne branże zawodowe, które można z powodzeniem zmienić w pomysł na biznes to usługi gastronomiczne, kosmetyczne, fryzjerstwo oraz krawiectwo.


Jeśli chodzi o wiedzę wyniesioną ze szkół wyższych, to wiele dziedzin może stać się przedmiotem korepetycji. Jeśli jesteś naprawdę dobry w swojej dziedzinie wiedzy i masz przygotowaną strategię na wypromowanie swojego biznesu, to douczanie innych może być podstawą twojego przedsięwzięcia. Znajdziesz swoich klientów wśród uczniów, studentów lub nawet osób dorosłych chcących się kształcić językowo, albo w innej dziedzinie, takich jak granie na instrumentach, rysunku czy umiejętnościach pisarskich.


Udzielając korepetycji w ramach własnej działalności, możesz z czasem wejść na wyższy pułap. Wtedy pomysł na biznes może ewoluować w stronę założenia własnego centrum szkoleniowego lub nawet placówki edukacyjnej.


Podobnie jest ze specjalistami z dziedzin takich jak fizjoterapia, logopedia czy integracja sensoryczna. Obecnie jest duży popyt na usługi rehabilitacyjne i terapeutyczne dla najmłodszych, wspomagające ich prawidłowy rozwój. Ci bardziej przedsiębiorczy rehabilitanci nie zatrudniają się w placówkach, gdzie mają proponowane niezbyt wygórowane stawki, tylko tworzą własne poradnie czy punkty.


Inny pomysł to nauka nowego zawodu. Nawet jeśli kształciłeś się w odmiennym, kierunku, odpowiednie kursy, np. księgowości mogą cię przebranżowić i pozwolić na otworzenie własnego biura rachunkowego.


Zastanów się więc, jaką wiedzę posiadasz, czy chcesz dalej ją zagłębiać oraz jakie pomysły na własny biznes, kryje twoja dziedzina. Dokształcać się zawsze warto, przy czym pamiętaj, że zakładając firmę, wszystkie płatne kursy branżowe będziesz mógł wrzucić sobie w koszty uzyskania przychodu.

Pomysł na biznes ze względu na umiejętności i talenty


Nie zawsze to, w czym się kształciłeś, idzie w parze z twoimi zainteresowaniami i faktycznymi umiejętnościami. Czas poszukać pomysłu na biznes w twoich mocnych stronach. Jeśli jesteś osobą, która jest sprawna manualnie i ma wysoki poziom estetyki, możesz zająć się np. rękodziełem. Jest to towar, na który jest szeroki rynek, a dzięki internetowi, powstało wiele nowych kanałów sprzedażowych. Rękodziełem, które się dobrze sprzedaje jest to, które jest oryginalne. Może to być:  • biżuteria ręcznie robiona,
  • obrazy,
  • rzeźby,
  • meble,
  • świece i puzderka,
  • dodatki, jak torebki czy szale,
  • zabawki, np. szmaciane lalki.To tylko przykłady, bo pomysłów jest o wiele więcej. Jeśli więc lubisz wytwarzać ręcznie piękne przedmioty i masz pomysł, możesz zacząć tworzyć swoją markę i nadać swoim wyrobom niepowtarzalny unikatowy charakter, a przy okazji zrealizować pomysł na dochodowy biznes.Pomysł na biznes w branży IT


Jeśli jesteś samoukiem w innych dziedzinach i potrafisz coś dobrze zrobić, brak formalnej edukacji, wcale nie musi cię powstrzymywać przed przekształceniem tego w działalność gospodarczą. Tak jest w przypadku tworzenia stron internetowych. Każdy web designer może założyć własną firmę, jeśli jest dobry w projektowaniu stron oraz jest na czasie z trendami. Podobnie będzie z innymi usługami wirtualnymi. Grafik, który umie stworzyć atrakcyjny projekt logo, ulotki czy inne elementy identyfikacji wizualnej dla klienta, nie będzie narzekał na brak zleceń.Pomysł na biznes dla humanistów


Zacięcie marketingowe i umiejętności lingwistyczne to przepis na dobrego copywritera. Pisanie tekstów reklamowych jest bardzo często wykorzystywane przez absolwentów studiów humanistycznych, zwłaszcza że rynek pracy nie jest dla nich zbyt przyjazny. Jak założyć taką firmę? Rejestrujesz się, tworzysz portfolio i szukasz zleceń na portalach branżowych.Pomysł na biznes pochodzący z twojej pasji


Jesteś fanem gier? Zacznij tworzyć nowe, bo kto lepiej zna rynek i potrzeby graczy niż ty. Być może czas byś wszedł w tę dziedzinę od strony produkcji i zarabiał na swoim hobby. Podobnie jest z zawodami artystycznymi. Jeśli uwielbiasz rysować, zostań portrecistą albo załóż salon tatuażu. Dla muzyków jest również wiele możliwości rozwijania biznesu. Poczynając od oprawy muzycznej imprez, udzielania lekcji gry na instrumentach, po autorskie występy artystyczne. Bardzo chętnie oferta muzyczna jest przyjmowana w placówkach edukacyjnych. Przedszkola i szkoły otwierają się na zajęcia fakultatywne z rytmiki, tańca, grania i śpiewania.Pomysł na biznes artystyczny


Może zawsze miałeś dryg do upiększania wnętrz? Odpowiednie kursy i naturalny zmysł estetyczny pozwolą zaistnieć twojemu własnemu studiu dekoracyjnemu. Podobnie jest z florystyką. Tworzenie bukietów i aranżacji z kwiatów na różne uroczystości zlecane jest chętnie firmom, które się w tym specjalizują, czyli florystom.


Jeśli lubisz fotografować, a twoje prace są dobrze odbierane, to pamiętaj, że z usług fotograficznych wciąż korzysta się bardzo często. W grę wchodzą nie tylko portrety, zdjęcia okolicznościowe czy modeli, ale jest też duże zapotrzebowanie na fotografię produktową, niezbędną w prowadzeniu sklepu internetowego. Jeśli czujesz, że robienie zdjęć to może być trafny pomysł na założenie firmy, doucz się w profesjonalnej fotografii, a możliwe, że twoja działalność rozkwitnie.

Pomysł na biznes w Internecie


Tworzenie firmy online to bardzo popularne rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim z wygody, bo zarządzasz firmą z miejsca, z którego chcesz. Poza tym jest to wielka oszczędność, ze względu na brak opłat za wynajem lokalu i miejsc magazynowych. Technologia sprzyja takim rozwiązaniom, a pomysłów na biznes w Internecie wyrosło tyle, co grzybów po deszczu.


Jeśli masz zacięcie, możesz stworzyć np. agencję interaktywną. Potrzebujesz do niej grafika, webdesignera i copywritera, ale prawda jest taka, że wiele usług można zlecać na zasadzie outsourcingu, bez konieczności zatrudniania pracownika. Taka agencja może działać 100 proc. zdalnie, a jeśli kiedyś zechcesz akurat zorganizować na żywo jakąś konferencję czy spotkanie z klientem, pozostaje oferta biur wirtualnych, wynajmowanych na godziny. Pomysł na biznes w branży e-commerce


Jeśli zastanawiasz się, jak założyć firmę online, przemyśl prowadzenie sklepu internetowego. Ich popularność wciąż wzrasta, choć konkurencji też nie brakuje. Witryna sprzedażowa może oferować dowolny asortyment, od drobnych rzeczy do wielkogabarytowe. Korzystając z modelu logistycznego typu dropshipping, nie musisz mieć zgromadzonego towaru. Sprzedajesz wirtualnie produkty z pozycji swojego sklepu, ale de facto są one w magazynie twojego dostawcy, który zajmie się też transportem do klienta. Nie ryzykujesz zalegania niesprzedanego towaru, a zamówienia przyjmujesz z dowolnego miejsca na Ziemi.

Edukacja w sieci – pomysł na biznes przyszłości


Innym rodzajem biznesu w Internecie są usługi edukacyjne i konsultingowe, a nawet terapeutyczne. Dzięki wielu przydatnym narzędziom i aplikacjom możesz prowadzić swoje kursy i doradztwo w dowolnej dziedzinie, a także wyjść z ofertą pomocy ludziom z problemami poprzez medium internetowe. Tworzenie swojej marki w Internecie ma wielki potencjał, bo obok samych usług możesz budować swoją społeczność poprzez pisanie bloga oraz nagrywanie filmów. I to wszystko siedząc przy własnym biurku, bez szefa nad głową.Pomysł na biznes w domu


Wiele sposobów, na to, jak prowadzić firmę zdalnie, umożliwia branża e-commerce. Jeśli jednak stronisz od komputera, możesz również znaleźć inne propozycje. Prowadzenie domowego przedszkola albo hotelu dla zwierząt to kolejny pomysł prowadzenie firmy bez wychodzenia domu. Robienie dekoracyjnych ciast i tortów na zamówienie to szansa na biznes dla pasjonatów wypieków. Wszystkie zamówienia zrealizujesz we własnym domu, a jeśli ciasta będą naprawdę smaczne, zamówień nie zabrakniePomysł na biznes na wsi


Jesteś właścicielem ziemi poza miastem i zastanawiasz się, jaki pomysł na biznes można zrealizować na wsi? Tutaj jest bardzo wiele możliwości, ze względu na dużą przestrzeń, oraz niski poziom konkurencji na terenach wiejskich.


Możesz zostać np. plantatorem, wybierając sobie dochodową uprawę. Niektórzy ogrodnicy specjalizują się w produkcji ziół, używając do tego celu profesjonalnej suszarni. Generalnie warto pójść w uprawę czegoś, co nie jest zbyt powszechnie wybierane przez innych plantatorów. Dzięki temu ceny produktów będą wysokie i raczej stałe, inaczej niż w przypadku popularnych gatunków roślin branych na skup, bo wtedy łatwo o nierentowności biznesu. Pamiętaj, że ekologiczne uprawy będą miały potencjał, bo wiele osób szuka nie tylko artykułów bio do celów spożywczych, ale również do produkcji kosmetyków.Hodowla – pomysł na biznes za miastem


Rozległe tereny sprzyjają hodowli. Własna stadnina i sprzedaż koni jest obecnie bardzo dochodowym interesem. Można też proponować jazdy konne oraz hipoterapię. Wiele osób zdecydowało się też w ramach pomysłu na biznes spróbować pszczelarstwa. Wszystkie produkty od pszczół mają dobre ceny rynkowe i duży zbyt. Oczywiście do każdej hodowli jest potrzebna odpowiednia wiedza i ciągłe jej pogłębianie, ale w praktyce może się to okazać ciekawe przedsięwzięcie i bardzo opłacalne.Przestrzeń wiejska sprzyja pomysłom na biznes


Wieś to doskonałe miejsce na produkcję. Własny tartak czy mała fabryka pelletu jest szansą na stały dochód, przy niskich kosztach. Dla osób, które zamieszkują ładne tereny poza miastem, dochodowym sposobem na biznes jest agroturystyka. Wygodne miejsca noclegowe oraz inne atrakcje pozwolą na stworzenie ciekawej oferty dla turystów. Dla kreatywnych ludzi z polotem świetnym interesem może okazać się zbudowanie na wsi toru przeszkód, labiryntów, pokojów zagadek czy nawet miniaturowego lunaparku.

Pomysł na biznes z niskim budżetem


Dla wielu osób barierą przed realizacją pomysłu na biznes jest brak finansów na ten cel. Nie jest to w rzeczywistości powód, by rezygnować z własnej firmy, bo istnieje szeroki katalog możliwości na rozpoczęcie działalności jednoosobowej bez kapitału startowego.Franczyza, czyli załóż firmę pod czyjąś marką


Prowadzenie firmy pod szyldem firmy ugruntowanej na rynku, czyli franczyza odpowiada tym osobom, które chcą mieć pewność, że biznes będzie przynosił szybko dochody. Franczyza np. Żabki to sprawdzona formuła biznesowa, dla osób, które chcą startować z wysokiego pułapu, przy niskich nakładach własnych. Zazwyczaj wystarczy parę tysięcy wkładu, by zacząć prowadzić sklep czy punkt usługowy z gwarantowanym dochodem. Oczywiście pod warunkiem postępowania według zasad biznesowych, wyznaczonych przez markę. Obecnie jest bardzo szeroka oferta franczyzy dla początkujących przedsiębiorców. Jeśli zdecydujesz się na to, dostaniesz na start duże wsparcie merytoryczne i nie będziesz musiał martwić się tak bardzo o reklamę, niż gdybyś tworzył firmę od zeraSprzątanie i opieka – pomysł na biznes na początek


Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak założyć dochodową firmę, odpowiedź może kryć się bardzo blisko. Jest nim np. firma sprzątająca. Ta usługa również ma wysoki popyt i przy początkowym rozruchu nakłady finansowe czy wymagane kwalifikacje są minimalne. W cenie są zaufani i kompetentni opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Ukończenie stosownego kursu uprawnia cię do podjęcia takiej działalności i z czasem możesz rozszerzyć ją o więcej pracowników.Bez dużych kosztów początkowych możesz otworzyć biuro nieruchomości, bo praca jest mobilna i w dużej mierze zależy od twojej energii, pozwalającej wyszukać wiele ciekawych ofert dla swoich klientów. Firma organizująca imprezy, w tym wieczory kawalerskie i panieńskie oraz wesela i śluby to popularny biznes z małym nakładem finansowym. Koszty materiałów i wynajmu sal pokrywasz z zadatków, więc tu też można zacząć praktycznie z pustą kieszenią.Startupy – pomysł na biznes dla młodych


Mały wkład własny obejmują zazwyczaj startupy, więc jeśli masz koncepcję i projekt innowacyjnego modelu biznesowego, zwłaszcza z branży IT lub komunikacyjnej, być może to właśnie jest dla ciebie. Jeśli twój pomysł jest interesujący i potrafisz do niego przekonać inwestora, możesz uzyskać wsparcie finansowe od tzw. aniołów biznesu.

Pomysł na biznes kupiony od kogoś


Bardzo często pojawiają się ogłoszenia o sprzedaży firmy. Może to być sklep, linia technologiczna lub biuro. Jeśli nie masz jeszcze wizji biznesowej, ale masz kapitał do zainwestowania, koniecznie przejrzyj te oferty. Plusem jest to, że nabywa się przedsiębiorstwo, które już działa, ma swoich klientów i wypracowane metody. Osoba, od której kupisz interes, przekaże ci całą wiedzę, która jest istotna do prowadzenia kupionej firmy. Możesz się też stać tą stroną, która wnosi kapitał do spółki z kimś, kto ma dobry temat i strategię, jak założyć dochodową firmę.Skąd wziąć pieniądze na realizację swojego pomysłu na biznes?


Dotacja na rozpoczęcie działalności


Jeśli masz już swój plan na to, jaką założyć firmę, ale koniecznie wymaga to środków pieniężnych, których nie posiadasz, musisz pomyśleć o źródle finansowania. Tutaj też jest wiele możliwości. Dobrym wyjściem jest uzyskanie bezzwrotnej dotacji np. z Urzędu Pracy. Jeśli twój projekt na biznes jest sensowny i wykażesz, że masz predyspozycje do jego prowadzenia, jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że uzyskasz nawet 25000 zł dofinansowania. Istnieją też inne źródła dotacji, np. skierowane specjalnie na startupy. Wyższe dofinansowanie jest zazwyczaj na zasadzie pożyczek, czyli zwrotne po jakimś czasie. Jeśli jednak jesteś przekonany, że twój projekt przyniesie zysk, śmiało korzystaj z tego sposobu realizacji swoich planów biznesowych.Finansowanie przez wspólnika


Inną od dotacji jest metoda wchodzenia w spółkę. Jeśli masz opracowany biznesplan, to możesz poszukać wspólnika z kapitałem. Jeśli go przekonasz, że twój pomysł na firmę jest dobry, możecie razem ją otworzyć oraz dzielić się zyskiem. Oczywiście pozostaje też kredyt i czasem jest on nieunikniony. Jednak tutaj jest największe ryzyko w razie fiaska, bo pieniądze trzeba oddać w razie bankructwa, zwłaszcza w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Pomysł na biznes – przydatne wskazówki


Jeśli nadal nie wykrystalizował się ci pomysł na biznes, zawsze w ostateczności pozostaje przejrzenie kodów PKD, które kryją opis wszystkich branży, które mogą zainspirować cię do otworzenia własnej firmy. Pamiętaj, że przy założeniu pierwszej działalności gospodarczej, możesz skorzystać  z tzw. ulgi na start, czyli niskiej składki ZUS przez pierwsze sześć miesięcy oraz przez dwa lata z tzw. małego ZUSu.

Autor: RedCart Kategoria: Pomysły na e-biznes
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pomysły na e-biznes