Strona główna Blog Pomysły na e-biznes

Pomysł na mały biznes - inspiracje i porady

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pomysły na e-biznes

Łatwiej znaleźć pomysł na mały biznes, jeśli poszukasz luki na rynku i dodatkowo postawisz na swoje predyspozycje. Zobacz, gdzie szukać inspiracji.

Pomysł na mały biznes – zacznij pracę na własny rachunek


Istnieje przekonanie, że aby prowadzić własną firmę, trzeba być urodzonym przedsiębiorcą ze smykałką do kręcenia interesów. W rzeczywistości w obecnych czasach mały biznes może prowadzić każdy, kto ma odwagę rzucić etat i ma zgromadzone środki, by przetrwać pierwsze miesiące, gdy firma się dopiero rozkręca, a trzeba już ponosić koszty jej prowadzenia. Wpierw trzeba określić, czym jest mała firma. To często przedsięwzięcie jednoosobowe bez wielkich aspiracji finansowych i zdobywania rynku. Inaczej jest to nazywane samozatrudnieniem.

Dlaczego warto?


Taka idea może ci przyjść do głowy, gdy będziesz pracował u kogoś w sztywnych godzinach za niesatysfakcjonujące pieniądze. Czasem pojawia się skądinąd słuszna myśl, że możesz właściwe wykonywać podobne obowiązki co w swoim dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Z tą różnicą, że możesz pracować na własny rachunek, na samodzielnie ustalonych zasadach – bez pretensji o terminy oraz próśb o urlop czy zgodę na wcześniejsze wyjście z pracy.

Fakty są takie, że mając pomysł na mały biznes, ale rokujący dochód możesz spokojnie wyciągnąć stawki takie jak na etacie lub wyższe, w zależności od tego ile czasu i zaangażowania będziesz chciał temu poświęcić. Nie można powiedzieć, że będziesz mniej pracował, ale z większą chęcią i mniejszym stresem prawdopodobnie tak.

Znajdź własny pomysł na mały biznes


Jeśli chcesz założyć firmę, możesz kontynuować dotychczasowe zajęcie, a nawet możesz wrócić do poprzedniego szefa z propozycją współpracy B2B, czyli gdy wykonasz zlecenie, to wystawisz mu fakturę. Inną metodą jest kierowanie się swoim wykształceniem. Nie każdy pracuje zgodnie z tym, ale może ty akurat chcesz? Jeśli masz zawód wyuczony, może być on podstawą do prowadzenia swojej firmy. W tym przypadku możesz pochwalić się kwalifikacjami, co działa pozytywnie na twój wizerunek, poza tym faktycznie może być to twoją smykałką.

Jeśli jednak znudziło cię dotychczasowe zajęcie, może zechcesz wrócić do swoich pasji z przeszłości. To doskonały punkt wyjścia do znalezienia pomysłu na mały biznes.

Firma z pasją


Są osoby, które przedmiotem swojej niewielkiej firmy czynią niezrealizowane marzenia, np. wypuszczenie własnej marki odzieży sportowej. Przypomnij sobie, jakie miałeś umiejętności czy hobby i być może w tym leży odpowiedź, co może być przedmiotem twojego biznesu. Pasja do fotografowania może zamienić się w profesjonalne usługi portretowe, a dryg do upiększania wnętrza – w dekoratorstwo i aranżacje. Fakt, że w niektórych przypadkach będziesz musiał się doszkolić, ale w każdej profesji trzeba się doskonalić i podążać za trendami, by stać się konkurencyjnym, więc jest to wliczone w koszta.

Pomysł na mały biznes – inspiracje


Wciąż zastanawiasz się, czego mógłbyś się podjąć? Możesz podpatrzeć pomysły innych. Pełno jest pozytywnych historii, gdy ktoś przekuł swoje zainteresowanie w biznes. Inspirującym źródłem, gdzie możesz poszukać pomysłów, są platformy sprzedaży rękodzieła, np. Etsy lub Pakamera. Zobacz, jakie produkty wykonane samodzielnie są oferowane i może wpadniesz na własny kreatywny pomysł. Możesz wybrać np. tworzenie dodatków lub ubrań, mebli, zabawek, a nawet naturalnych kosmetyków. Śmiało możesz wypuścić na rynek swój innowacyjny produkt i wokół niego rozwijać swój interes, choć w tym przypadku warto wpierw przeprowadzić badania nawet w bliskim gronie, czy ma to szansę na zainteresowanie klientów.

Pomysł na mały biznes – przykłady


Nie masz ochoty na sprzedaż produktów, więc możesz zająć się usługami. To dobrze rokujący kierunek dla jednoosobowej firmy, bo będziesz mógł być zarówno swoim szefem, jak i wykonawcą, unikniesz przy tym zakupu towaru do obrotu. Jeśli twoje usługi są mobilne, to możesz dojeżdżać do klienta i unikniesz kosztów prowadzenia działalności w lokalu.

Na jakie usługi jest zapotrzebowanie?


Branża usługowa jest o wiele pewniejszą dziedziną niż handel towarem, choćby ze względu na to, że nie musisz inwestować w zapełnienie magazynu. Tu liczą się przede wszystkim twoje umiejętności i kompetencje. Poszukując niszy, która może być odpowiednia dla ciebie, musisz kierować się też naturalnymi talentami. Nie mając zdolności technicznych, nie zrobisz kariery w tej dziedzinie, ale może masz talenty planistyczne?

Pomysły na usługi


Istnieje coraz większe zainteresowanie usługami organizacyjnymi. Imprezy, eventy czy wesela, a nawet urodziny dziecka – to może stać się twoją domeną. Dobrym kierunkiem jest też wizaż i kreacja stylu. Jest to usługa, na którą skuszą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni i jeśli wyróżnią cię doskonały gust i podążasz za aktualnymi trendami, na pewno znajdziesz klientów.

Kosmetyka oraz masaż to usługi, na które znajdziesz popyt przy odpowiednim marketingu. Możesz wyspecjalizować się np. w makijażu ślubnym i wieczorowym i dojeżdżać do klientek. Prowadząc działalność związaną z masażem, musisz mieć ukończony kurs specjalistyczny, ale nie musisz od razu otwierać studia. Zainwestuj w łóżko do masażu i możesz z nim podróżować do klientów, razem z zestawem olejków.

Branża remontowa


Czy wiesz, że obecnie firmy wykonujące zwykły remont są tak obłożone terminami, że muszą odsuwać kolejne zlecenia w czasie? To może być szansa dla ciebie. W ramach tej działalności możesz podjąć się drobnych napraw, malowania lub bardziej specjalistycznych, jeśli masz kwalifikacje.

Pomysł na mały biznes – skąd znaleźć środki finansowe na firmę?


W obecnych czasach pozyskanie środków na utworzenie jednoosobowej firmy jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Masz szansę pozyskać fundusze na start np. z urzędu pracy. Wystarczy, że dobrze przedstawisz swój pomysł na mały biznes w postaci biznesplanu. Najlepiej, jeśli udokumentujesz swoje dotychczasowe osiągnięcia lub kwalifikacje związane z branżą, która będzie przedmiotem twojej działalności gospodarczej i po pozytywnej odpowiedzi startuj bez nakładów własnych.

Podsumowanie


Pomysł na mały biznes może przyjść nieoczekiwanie, czasem rodzi się z frustracji pracy na etacie i braku możliwości realizacji własnych pasji i talentów. Jeśli marzy ci się własna firma, a nie jesteś pewien czy podołasz obowiązkom przedsiębiorcy, możesz podejść do sytuacji z drugiej strony. Pomyśl, że zatrudniasz sam siebie, na preferencyjnych warunkach.

Podczas wyboru swojej branży warto kierować się nie tylko trendami, ale też własnymi predyspozycjami i mocnymi stronami, bo wtedy to rokuje większą szansą na powodzenie w biznesie.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pomysły na e-biznes
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pomysły na e-biznes