Strona główna Blog Rynek e-commerce

Rewolucja w biznesie? Jakie zmiany wprowadza Konstytucja Biznesu?

Autor: RedCart Kategoria: Rynek e-commerce

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw, które zmieniają oblicze polskiej gospodarki i możliwości rozpoczynania własnego biznesu. Co dokładnie zmieniła? Poznajcie najważniejsze cechy tych nowoczesnych zasad

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw, które zmieniają oblicze polskiej gospodarki i możliwości rozpoczynania własnego biznesu. Co dokładnie zmieniła? Poznajcie najważniejsze cechy tych nowoczesnych zasad

Co zmieniła Konstytucja Biznesu?

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym. Najważniejszą ustawą z pakietu jest Prawo Przedsiębiorców. Ustawa wprowadza m.in. zasadę “co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” oraz zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść.

Inną istotną zmianą jest wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej oraz ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców. Ustawa powołała również Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma stać na straży praw mikro-, małych i średnich firm.

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców?

Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim budowanie partnerskich relacji między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwienie założenia oraz prowadzenia firm w Polsce. Dzięki nowym rozwiązaniom przedsiębiorcy w kontaktach z urzędami mogą posługiwać się wyłącznie numerem NIP, numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu i nie będzie już konieczny podczas załatwiania formalności.

Zgodnie z Prawem Przedsiębiorców, prawo ma być pisane językiem zrozumiałym dla obywatela. W przypadkach skomplikowanych przepisów, organy administracji mają wydawać napisane prostym, przystępnym językiem objaśnienia przepisów. Zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

Ustawa daje również przedsiębiorcom - osobom fizycznym - prawo do zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej na dowolnie określony czas oraz bezterminowo. Wcześniej dopuszczalny okres zawieszenia działalności wynosił maksymalnie 24 miesiące.

Na podstawie nowych przepisów jest też możliwe udostępnianie przez przedsiębiorcę online w CEIDG informacji o udzielonych przez niego pełnomocnictwach i ustanowionych prokurentach.

Z kolei przewidziany w Konstytucji Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy ma m.in. umożliwiać załatwianie online spraw, związanych z podejmowaniem, wykonywaniem i zakończeniem działalności gospodarczej w Polsce. Pozwala on także na uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Własny biznes bez rejestracji

Dzięki Konstytucji Biznesu prowadzenie drobnej działalności zarobkowej nie wymaga zakładania firmy. Jeśli chcesz tak zarabiać, możesz skorzystać z tzw. działalności nierejestrowej. Jeśli Twoje miesięczne przychody z działalności nierejestrowej nie przekroczą połowy płacy minimalnej – kwoty 1300 zł (w 2020 roku) – nie masz obowiązku rejestrowania firmy. Tym samym unikniesz kosztów opłat składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i składki chorobowej.

Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych. Od przychodu odejmuje się koszty uzyskania przychodu i od tej kwoty opłaca się podatek. Kwota dochodu jaka pozostaje jest wolna od podatku i praktycznie całe 1300 zł jest do Twojej dyspozycji.

Dopóki Twoje miesięczne dochody z działalności nie będą przekraczać wyznaczonego limitu, Twoja działalność nie będzie wymagała rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli jednak Twój przychód przekroczy pułap 1300 zł brutto w skali miesiąca, będziesz mieć obowiązek zgłoszenia działalności gospodarczej w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia limitu przychodów.

Własny biznes bez ZUS

,,Ulga na start” to zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Jest zachętą do podejmowania pierwszej działalności biznesowej.

Gdy zarejestrujesz swoją firmę, będziesz mógł skorzystać przez pierwsze 6 miesięcy z półrocznego zwolnienia z ZUS. Dzięki temu w tym okresie nie musisz opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Jesteś zobowiązany jedynie opłacać składkę zdrowotną w wysokości 362,34 zł (w 2020 roku).

Dzięki takiemu rozwiązaniu przez pierwsze pół roku nie będą Cię obciążać koszty prowadzenia firmy. Zyskasz więcej czasu i środków na rozkręcenie biznesu. Nie oznacza to jednak końca zwolnień, na dalszym etapie możesz skorzystać z tzw. “Małego ZUS”, czyli pomniejszonej składki, oferowanej Ci przez kolejne 2 lata.

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesuźródło: https://www.biznes.gov.pl/

PIP - Punkt Informacji dla Przedsiębiorców

Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy (PIP) stanowi rozwinięcie obecnego www.biznes.gov.pl. Punkt nie tylko wyjaśnia, w jaki sposób załatwić poszczególne sprawy urzędowe, ale też umożliwia np. uiszczanie opłat urzędowych czy uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i składkami. Przypomina przedsiębiorcom przez SMS lub e-mail o zbliżających się terminach urzędowych oraz informuje o najważniejszych zmianach w prawie.

Mają tam też być publikowane wyjaśnienia, dotyczące zagadnień prawnych, budzących najwięcej wątpliwości w praktyce.

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesuźródło: https://www.biznes.gov.pl/

Rewolucja w biznesie to czas dla Ciebie!

Zmiany zostały oficjalnie wprowadzone w 2018 roku i funkcjonują bez problemów. Dlatego, jeśli pragniesz zostać przedsiębiorcą, skorzystaj z tego doskonałego czasu i spróbuj swoich sił w biznesie. Na początek poprowadź działalność nierejestrowaną i zorientuj się w rynku. Następnie zacznij od ulgi na start i małego ZUS, by ugruntować pozycję swojej firmy. I bez obawy - o wszystko, co Cię nurtuje, możesz pytać w Punkcie Informacji dla Przedsiębiorców.

Źródła informacji: 

http://www.pap.pl/ 

https://www.biznes.gov.pl/ 

Autor: RedCart Kategoria: Rynek e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Rynek e-commerce