Strona główna Blog Social media

Twórcy Facebooka - kto założył Facebooka?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media

Facebook to przodująca na rynku internetowym platforma społecznościowa użytkowna przez wiele osób jako pewnego rodzaju wirtualny pamiętnik. Ludzie publikują tam swoje zdjęcia z życia codziennego, a także z tych najbardziej istotnych chwil.


W tej aplikacji można znaleźć także nowe zainteresowania, czy też pracę i plany na weekend korzystając z różnych grup zakładanych przez innych użytkowników. Dla wielu Facebook to nieodłączna część życia. Kto jednak za tym wszystkim stoi? Przedstawiamy twórców Facebooka.

Mark Zuckerberg – twórca Facebooka


Wielu osobom zapewne zdarzyło się wcześniej usłyszeć o kimś takim jak Mark Elliot Zuckerberg. Jest to urodzony w White Plains główny założyciel, a także dyrektor generalny Meta Platforms, czyli inaczej mówiąc Facebooka. Co ciekawe, jego prababcia Mania Wiesenthal była Polką, która wyemigrowała z Polski do Stanów Zjednoczonych.


mark zuckerberg twórca fb

Mark Zuckerberg - źródło 


Pozostali przodkowie biznesmena natomiast pochodzą z krajów takich jak Niemcy, Austria i oczywiście Ameryka. Mark Zuckerberg jest także jednym z największych amerykańskich filantropów i byłym studentem Uniwersytetu Harvarda mieszczącego się w Cambridge, w stanie Massachusetts. Zgodnie z wydaniem magazynu ,,Forbes’’ z 2008 roku został uznany za najmłodszego miliardera świata, już wtedy jego majątek wynosił ponad 1,5 miliarda dolarów. Obecnie, na rok 2021 jest on szacowany na nawet 116,1 miliarda dolarów. W 2010 roku, jeden z najpopularniejszych amerykańskich tygodników o nazwie ,,Time’’ nadał mu tytuł Człowieka Roku.


Teraz przewodniczącego Meta Platforms porównuje się do Billa Gatesa czy do Larry'ego Ellisona, ponieważ jest przedstawiany jako trzeci mieszkaniec tak zwanej Doliny Krzemowej. Urodzony 14 maja 1984 Mark, obecnie ma 37 lat. Od roku 2012 jest również w związku małżeńskim z amerykańską filantropką i byłą pediatrką Priscillą Chan, która ukończyła biologię na Uniwersytecie Harvarda w 2007 roku. Mark Zuckerberg ma też dwie córki ze swoją obecną żoną, które nazywają się Maxime Zuckerberg, która ma sześć lat i młodszą, czteroletnią August Chan Zuckerberg.

Kto jeszcze przyczynił się do stworzenia Facebooka?


Choć Mark Zuckerberg zasłynął jako twórca Facebooka i zbił majątek dzięki temu portalowi społecznościowemu, to nie jest on jedyną osobą, która przyczyniła się do sukcesu tego serwisu. Kto założył Facebooka razem z Zuckebergiem? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Eduardo Saverin


Eduardo Luiz Saverin to nikt inny jak jeden ze współzałożycieli Facebooka. Jest on kolegą Marka Zuckenberga ze studiów i jego byłym współlokatorem z akademika na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Eduardo studiował tam ekonomię, jednak w trakcie pierwszego roku nauki spotkał on swojego przyszłego wspólnika Marka Zuckerberga, a już na drugim roku stał się już współzałożycielem tego popularnego portalu społecznościowego. Na mężczyznę przypada około pięć proc. akcji, które szacowane są na około 1,15 miliarda dolarów.


Niestety w kolejnych latach między założycielami medium narastał spór, w wyniku którego Saverin pozwał kolegę do sądu za to, że ten obniżył jego udziały w Facebooku. Obecnie Eduardo Saverin uzyskał już pełne prawa do tego, aby jego nazwisko było wymieniane wśród twórców Facebooka.

Andrew McCollum


Ten 38 letni inwestor to jeden z założycieli platformy społecznościowej Facebook. Podobnie jak Eduardo Saverin uczęszczał na Uniwersytet Harvarda w towarzystwie głównego założyciela. W roku 2004 pracował tam z Adamem D’Angelo nad Wirehogiem, czyli programem do udostępniania plików. Do innych osiągnięć McColluma należy współzałożenie narzędzia internetowego do tworzenia CV o nazwie JobSpice oraz w 2014 roku uzyskanie posady następnego dyrektora nowoczesnej firmy Philio, zajmującej się produkcją urządzeń, które pomagają w ochronie środowiska

Chris Hughes Dustin Moskovitz


Chris Hughes to przedsiębiorca mający 38 lat, a także współlokator pokoju Dustina Moskovitza i kolega założycieli Facebooka na Harvardzie. Chris był koordynatorem kampanii internetowej byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy w 2008 roku. Obecnie Chris Hughes działa społecznie na rzecz mniejszości, co można zauważyć w pierwszym projekcie byłego prezydenta USA. Obaj panowie są współzałożycielami tej aplikacji społecznościowej i każdemu z nich przypada nie więcej niż 10 proc. akcji Facebooka.

Film o twórcy Facebooka


Więcej informacji na temat tego, kto stworzył Facebooka i w jakich okolicznościach to się stało, dowiesz się z filmu obyczajowego „The Social Network”, który powstał na podstawie książki Bena Mezricha „Miliarderzy z przypadku” (ang. The Accidental Billionaires). Film o twórcach Facebooka powstał w 2010 roku, a wyreżyserował go David Fincher.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Social media