Strona główna Blog Marketing i promocja

Branding marketing - jak skutecznie zbudować wizerunek marki?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Marketing i promocja

Branding marketing jest działaniem strategicznym dla firmy. Dowiedz się, jak skutecznie rozwijać świadomość swojej marki na rynku.

Branding – budowanie świadomości marki


Brand, czyli marka to oferowane produkt lub usługa, wyróżniające się od propozycji konkurencji. Nie wystarczy przy tym, że twój towar jest atrakcyjny, bo w gruncie rzeczy największe znaczenie mają wrażenia, które pojawią się u konsumentów w kontakcie z twoją firmą, a na to wpływa w dużym stopniu otoczka. Klienci są skłonni uznać, że marka wyróżnia się pozytywnie na tle innych wtedy, gdy dostają dodatkową wartość, a nie tylko kolejny podobny produkt.

Branding marketing – co to jest?


Wizerunek marki nie stwarza się sam – jest efektem przemyślanych działań, a przynajmniej powinien być, jeśli ma przynieść zamierzone i długotrwałe efekty. W tym celu podejmuje się branding marketing, czyli strategię, która wykreuje spójną komunikację między firmą a twoimi klientami, tzn. da im jasny i pozytywny przekaz, dzięki czemu nawiązuje się relacja. Informacja, która powinna wynikać z brandu to twoja gotowość rozwiązania problemu grupy docelowej, a nie wymienianie zalet firmy. Odbiorcy dostrzegą je sami, gdy zaufają marce.

Różnica między marketingiem a brandingiem


Sam marketing, tzn. działania mające na celu pozyskiwanie klientów, powinien być podporządkowany założeniom brandingu. To on jest nadrzędny wobec wszystkich działań promocyjnych oraz związanych z dystrybucją i logistyką, bo wyznacza trend oraz nadaje formę przekazu do grupy odbiorców. Budowanie świadomości marki nadaje więc ogólnego charakteru firmie i każda akcja marketingowa czy emisja nowego produktu powinna być podporządkowana ustalonemu brandowi.

Po co firmie branding marketing?


Musisz być świadomy tego, że żyjemy w czasach tak dużej konkurencyjności i nasycenia rynku, że nawet jeśli posiadasz atrakcyjną ofertę, nie przebijesz się z nią bez działań marketingowych. Jednak te są skupione na pozyskiwaniu klientów, natomiast na dłuższą metę najważniejsze jest ich utrzymanie. Poprzez właściwą komunikację z klientem nawiązujesz z nim relacje. Za tym idą emocje, a w gruncie rzeczy jest to aspekt, który decyduje w dużej mierze o decyzji zakupowej. Gdy włożysz wysiłek w budowę świadomości marki u klientów, procentuje to w przyszłości ich przywiązaniem do firmy.

Skuteczny branding marketing, czyli jaki?


Branding marketing jest zorientowany na konkretne cele. Przede wszystkim powinieneś przyjąć strategię długofalową, czyli lepiej budować wizerunek wolniej, ale konsekwentnie i na wysokim poziomie. Efekty będziesz mierzył w czasie, dlatego akcje obliczone na jednorazowy strzał nie wpisują się w budowanie wizerunku. Skuteczny branding powinien być autentyczny, bo tylko w ten sposób można zbudować zaufanie do marki.


Grupa konsumentów nie przyjmie żadnych pustych obietnic i jeśli deklaracje nie pójdą w parze ze stanem faktycznym, oznacza to bezpowrotne odejście i spadek zainteresowania. Jeśli wizerunek twojej marki promuje np. troskę i uwagę wobec potrzeb klienta, a on potem nie może się skontaktować z twoim biurem lub zostanie szorstko potraktowany, to poczuje się oszukany, a postrzeganie firmy będzie negatywne. Efektywny branding marketing to stworzenie takiej atmosfery, która sprawi, że klienci będą chcieli wejść w relację z marką oraz wracać do niej w przyszłości.

Branding marketing – co obejmuje?


Proces branding marketingu obejmuje każde działanie firmy skierowane na komunikację z klientami. Dzieje się tak dlatego, że każda interakcja z grupą docelową wpływa na to, jak marka jest przez nią postrzegana, a w twoim interesie jest to, by odbiór był pozytywny.


Dlatego w budowaniu brandu duże znaczenie ma zarówno część wizualna, m.in. logotyp, który posłuży do szybkiej identyfikacji, dobór kolorów na twojej witrynie firmowej, jak i sposób traktowania klientów. W rzeczywistości każdy mail czy rozmowa telefoniczna z klientem, styl opakowania towaru czy nawet obsługa reklamacji są związane z tym, co reprezentuje sobą przedsiębiorstwo. Branding marketing obejmuje więc m.in.:

  • identyfikację wizualną,
  • politykę firmy wobec klientów,
  • przyjęte standardy i wartości,
  • misję oraz wizję firmy.


Ponieważ istnieje jednocześnie sporo elementów budujących wizerunek, kluczowe jest zachowanie spójności przekazu. Emocje są tu decydujące, więc cały branding opiera się na budowaniu pozytywnych doświadczeń u klientów bez zgrzytów i potknięć.

Branding marketing krok po kroku


Jeśli tworzysz dopiero wizję swojej firmy, to jesteś w najlepszym momencie, by wykreować swój branding od podstaw. W ten zakres wejdzie nazwa firmy, która jest osobnym zagadnieniem. Naprawdę warto zastanowić się nad jej brzmieniem, bo za dużo jest jeszcze nawyków nazywania w banalny i nieprzemyślany sposób swojego biznesu. Jako element identyfikacji wizualnej używane jest logo, czyli znak graficzny określający twoją firmę, a za nim idzie slogan.nike
Zobacz, jaką genialną prostotę zawiera w sobie koncepcja Nike ze sloganem Just do it. To jest standard, na którym warto się wzorować, również dzięki zwięzłości. W dzisiejszych czasach dobrze również posiadać misję firmy oraz jej historię, najlepiej zamienione w dobry content na stronie www – tak, by każdy klient miał możliwość się z nią zapoznać. Po spisaniu wizji firmy i wprowadzeniu w życie pozostałych elementów pozostaje konsekwentnie trzymać się ustalonej ścieżki.

Jeśli już prowadzisz firmę, ale nie zastanawiałeś się nad świadomą kreacją brandu, to nic straconego. Możesz podjąć się rebrandingu, czyli ponownego zaprojektowania swojej marki, nawet jeśli istnieje już długo na rynku. Jeśli opracujesz dobrą koncepcją i wdrożysz profesjonalną realizację, twoi klienci przyjmą zmiany z entuzjazmem.

Marketing internetowy w brandingu


Na wolnym rynku branding zawsze był obecny, ale internet otworzył jeszcze więcej możliwości zmierzających do utrwalania pozytywnego wizerunku marki. Warto byś wykorzystał narzędzia, jakie oferuje sieć, zwłaszcza że wiele z nich przy sprawnym użyciu wymaga małych nakładów finansowych. Brand marketing w social mediach to wciąż niesłabnący nurt, bo np. poprzez prowadzenie aktywnego fanpage’a buduje się zaangażowaną i lojalną społeczność wokół marki oraz podtrzymuje się wizerunek eksperta w swojej dziedzinie.


Dokładnie takie działania przekładają się na wzrost zaufania klientów oraz wybór twojej oferty. W zakres on-line marketingu ukierunkowanego na branding będą wchodzić wszelkie metody komunikowania się za pomocą internetu ze swoją grupą docelową. Ponieważ można w ten sposób zdobyć o wiele szerszy zasięg niż tradycyjnymi metodami, jest to wysoce efektywne działanie.

Branding marketing – jakich błędów nie popełniać?


Nieprzemyślana strategia brandingowa może wpłynąć bardzo negatywnie na wizerunek – do tego stopnia, że pogorszy odbiór marki, zamiast go polepszyć. Klienci mają wyczucie i jeśli twoje działania będą niespójne, szybko to dostrzegą i wycofają się z transakcji. Brak konsekwencji i podejmowanie wciąż nowych, niepowiązanych ze sobą działań, wprowadza chaos.


Dzieje się tak wtedy, gdy brak ci wizji oraz nie zastanawiałeś się na głębszym poziomie, po co istnieje twoja firma – mówiąc precyzyjnie – jaką wymierną wartość możesz zaoferować klientom. Powielanie pomysłów innych firm jest kolejnym występkiem. Kompromituje to markę i świadczy o tym, że osobie odpowiedzialnej za kreację nie chciało się zrobić researchu, by uniknąć kopiowania idei albo przeciwnie – z lenistwa kradnie czyjeś pomysły. Jeszcze gorszą sytuacją w budowaniu wizerunku firmy jest dawanie obietnic bez pokrycia. Raz zawiedziony klient nie da ci drugiej szansy, a swoimi wrażeniami podzieli się z innymi.

Podsumowanie


Mało kto, prowadząc własny biznes, nie dostrzeże, jaką siłę ma branding marketing w budowaniu pozycji firmy na rynku. Jest to zadbanie o emocje klientów, którzy swoim zainteresowaniem wpływają na to, czy dana marka przetrwa, czy zniknie z rynku. Dlatego dołóż starań w przemyśleniu strategii tworzenia wizerunku marki i następnie konsekwentnie się jej trzymaj.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Marketing i promocja
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Marketing i promocja