Strona główna Blog Pomysły na e-biznes

Jak wybrać biznes dopasowany do Twoich umiejętności i pasji?

Autor: Natalia Wiszewska Kategoria: Pomysły na e-biznes

Wiele osób po jakimś czasie pracy na etacie decyduje się na założenie własnej firmy. Zastanawiałeś się, jak założyć działalność gospodarczą, która pozwoli Ci realizować swoje hobby? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak odkryć idealny pomysł na biznes.

W dzisiejszych czasach wiele osób marzy o prowadzeniu własnej firmy. Jednak, aby osiągnąć sukces, nie wystarczy tylko pomysł na biznes. Bardzo ważne jest, aby był on zgodny z naszymi umiejętnościami oraz pasjami.

Aż 80% nowych interesów plajtuje w pierwszym roku działalności. Dzieje się tak, bo właściciele podchodzą zbyt pochopnie do decyzji o założeniu firmy.  Wybierając branżę, która Cię interesuje i sprawia przyjemność, masz większą szansę na osiągnięcie sukcesu oraz zwiększenie satysfakcji z pracy. Dlatego zapnij pasy i odkryj, jak znaleźć przedsięwzięcie, które nie tylko przynosi zyski, ale też daje satysfakcję i radość z działania!

Spis treści:

1. Określ swoje mocne strony


Nie zawsze to, w czym się kształciłeś, idzie w parze z twoimi zainteresowaniami i faktycznymi umiejętnościami. Czas poszukać pomysłu na biznes w twoich mocnych stronach. Nie wiesz, co jest Twoją mocną stroną?

Odnajdź wydarzenia w Twoim mieście i zapisz się na te, które wydają Ci się interesujące. Po kilku spotkaniach powinieneś już mniej więcej wiedzieć, czy jest to coś dla Ciebie, czy może niekoniecznie.

Możesz też udać się do poradnictwa zawodowego. Tam poznasz swoje zainteresowania zawodowe i zbadasz uzdolnienia przedsiębiorcze.

Jeśli nie masz czasu, możesz też wykonać test predyspozycji  zawodowej online.  Nie będzie miał on jednak tak samej skuteczności, jak spotkanie z ekspertem.  Wykonaj test

Pytania

Aby odkryć swój idealny pomysł na biznes z pasją, warto zadać sobie te 5 pytań

Przykładowo, osoba sprawna manualnie z wysokim poziomem estetyki, może zająć się np. rękodziełem. Jest to towar, na który jest szeroki rynek, a dzięki internetowi, powstało wiele nowych kanałów sprzedażowych. Dobrze sprzedające się rękodzieło musi być oryginalne.

Jeśli więc lubisz wytwarzać ręcznie piękne przedmioty i masz pomysł, możesz zacząć tworzyć swoją markę i nadać swoim wyrobom niepowtarzalny unikatowy charakter, a przy okazji zrealizować pomysł na dochodowy biznes.

2. Przeanalizuj rynek — znajdź problem i zaproponuj rozwiązanie


Dobrze przemyślany koncept na to, jaką firmę założyć, to nie tylko burza mózgów i analiza swoich kompetencji, ale uważne przyjrzenie się koniunkturze rynkowej.

Analiza rynku pozwala zrozumieć, jak prezentuje się dana branża, ile możliwości niesie ze sobą, jakie są produkty konkurencyjne i ich ceny, a także jaki klient jest potencjalnie zainteresowany.

Wyznacz sobie cel, aby odkryć, jakie obszary są rentowne i co jest obecnie modne na rynku.

Jak znaleźć niszę w swojej branży?

 • Zbieraj inspiracje z forów społecznościowych, takich jak Reddit i Quora, gdzie internauci dzielą się swoimi problemami i potrzebami. Zastanów się, jak Twój produkt może im pomóc.
 • Odkryj najpopularniejsze frazy wyszukiwane przez użytkowników w Google Ads, Google Trends i Search Console Insights. Wykorzystaj te informacje do dostosowania swojej strategii marketingowej.
 • Zastanów się, które branże mają potencjał rozwoju w przyszłości. Możesz skoncentrować swoje działania na tych sektorach i wykorzystać okazję do wczesnego wejścia na rynek.
 • Korzystaj z danych statystycznych udostępnianych przez zaufane źródła, np. GUS. Dzięki nim będziesz miał bardziej konkretne informacje na temat rynku i preferencji klientów.
 • Zbadaj zagraniczne rynki i podpatruj nowatorskie rozwiązania oferowane w innych krajach. Możesz zainspirować się nimi i wdrożyć coś unikalnego na rodzimym rynku.

Zastosuj te podstawowe metody analizy rynku, by odkryć mocne i słabe strony Twojego przyszłego biznesu

3. Przygotuj solidny biznesplan, aby uruchomić swój wymarzony biznes!


Przed podjęciem tak ważnej decyzji jak otwarcie własnej działalności gospodarczej, należy opracować plan działania. Pomoże Ci w tym biznesplan.

Tworząc go, spisz sobie realne cele, które chcesz osiągnąć, prowadząc swój biznes. Określ, jakie są Twoje plany na przyszłość. Gdy już to ustalisz, zastanów się, jakie działania musisz podjąć, by osiągnąć wyznaczone cele?

Stworzenie biznesplanu nie tylko pomoże Ci zaplanować Twoje działania, ale też uzyskać dofinansowanie. Kwota pomocy de minimis, o którą możesz się ubiegać to aż 200 tys. euro! Musisz jednak spełniać określone warunki, a Twój biznesplan musi być praktyczny i wartościowy, by uzyskać dotację.

Wartościowy biznesplan powinien spełniać powyższe kryteria.

4. Stwórz dochodowy model biznesowy dopasowany do Twojej pasji i umiejętności


Jeśli chcesz stworzyć dochodowy biznes zgodny z Twoim hobby, warto wziąć pod uwagę tworzenie odpowiedniego modelu biznesowego. Dobrze zaprojektowany może pomóc Ci osiągnąć sukces w dziedzinie, która Cię interesuje.

Czym jest model biznesowy?

Model biznesowy to długotrwały plan, który tworzą właściciele firm, by zwiększyć zysk operacyjny. Przyda Ci się on, by utrzymać przewagę konkurencyjną i osiągnąć wyższe wyniki.

Jakie kategorie biznesowe rozróżniamy w 2023 roku?

 • M-commerce – Sprzedaż przez urządzenia mobilne
 • B2C – Przedsiębiorstwa sprzedają klientom indywidualnym
 • B2B - Firma sprzedaje swój produkt lub usługę innym firmom
 • C2C – Klienci sprzedają innym klientom – przykładem jest sprzedaż przez OLX.
 • P2P – Model komunikacji w sieci. Użytkownicy wymieniają się danymi bezpośrednio, a nie przez centralny serwer

Jak stworzyć model biznesowy?

Możesz skorzystać ze wzoru zaproponowanego przez Alexandra Osterwaldera i Yves’a Pigneur’a. Wierzyli oni, że istnieje 9 najważniejszych sfer, które przyczyniają się do skutecznego prowadzenia biznesu.

Wzór tworzenia modelu biznesowego wg Alexandra Osterwaldera i Yves’a Pigneur’a.

Twój model biznesowy powinien odpowiadać na 4 główne pytania:

 • Kto - Kto jest moim klientem?
 • Jak – Jak poinformuję klientów o mojej usłudze?
 • Co – Co oferuję i jaki problem mojego klienta rozwiązuję?
 • Dlaczego – Dlaczego klient ma wybrać akurat mój produkt?

5. Oszacuj koszty Twojej działalności gospodarczej

Nie porywaj się z motyką na słońce. Bądź przedsiębiorczy i oblicz, ile kosztować będzie otwarcie Twojej firmy.

Zastanów się:

 • Jakie są koszty surowców?
 • Czy potrzebujesz płatnych narzędzi?
 • Jaki sprzęt jest Ci potrzebne do otwarcia firmy?
 • Marketing kosztuje. W jaki sposób będziesz reklamował swój produkt?
 • Czy będziesz wynajmować lokal, czy bardziej opłaca Ci się go wykupić?
 • Ilu pracowników (w tym księgowych i prawników) potrzebujesz opłacić na początku działalności?
 • Jakie pozwolenia lub dokumenty musisz otrzymać, by działać zgodnie z prawem? Czy są one płatne?

W kwestii szacowania kosztów nie zaniżaj wartości. Może się okazać, że będą znacznie wyższe, niż przewidywałeś i nie będziesz na nie przygotowany.

Po obliczeniu wydatków określ, jakie są prognozowane przychody. Tutaj sytuacja jest o tyle trudniejsza, że ciężko jest oszacować, ilu będziesz miał klientów i jaki zysk uzyskasz.

Ustal przede wszystkim:

 • W jakich cenach sprzedaje konkurencja?
 • Czy Twój produkt ulega sezonowości?
 • Jaki jest stopień nasycenia rynku?
 • Ilość sprzedaży i zysk

Po oszacowaniu wydatków i przychodów porównaj obie kwoty. Oblicz BEP, by dowiedzieć się, czy planowane zyski pokryją szacowane koszty.

Próg rentowności (Break Event Point) to punkt, w którym następuje zrównanie przychodów z kosztami całkowitymi; Wynik finansowy jest równy zeru.

Podsumowanie

Wartość pasji w prowadzeniu biznesu jest nieoceniona, ale nie wystarczy sama miłość do tego, co robisz. Przed podjęciem decyzji o otwarciu własnej działalności, przeprowadź dokładną analizę rynku i swoich mocnych stron.

Nie bój się też eksperymentować i rozwijać swoich umiejętności, uczestnicząc w szkoleniach i kursach. To doskonały sposób na poznanie siebie. Możesz udać się do specjalisty, który pomoże Ci odkryć Twoje predyspozycje. Pamiętaj — rozwój osobisty to inwestycja w samego siebie!

Jeśli wciąż nie masz pomysłu na biznes, przejrzyj kody PKD, aby znaleźć inspirację. Pamiętaj, że przy założeniu pierwszej działalności gospodarczej, możesz skorzystać z ulg na start, które pomogą Ci oszczędzić na składkach ZUS.

Autor: Natalia Wiszewska Kategoria: Pomysły na e-biznes
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pomysły na e-biznes