Strona główna Blog Marketing i promocja

Jak wykorzystać SEO i zoptymalizować sklep na platformie RedCart

Autor: RedCart Kategoria: Marketing i promocja

Na temat SEO stworzono już wiele teorii i porad. My chcemy za to przedstawić jak odpowiednio zastosować SEO w oprogramowaniu sklepu internetowego na platformie RedCart, by e-biznes stał się łatwiej odnaleziony w wyszukiwarce.

Całe zagadnienie SEO (Search Engine Optimization) jest skierowane względem optymalizacji strony WWW tak, by wykluczyć wszystkie błędy pod względem semantycznym i merytorycznym. Taka optymalizacja treści jest niezbędna, by z sukcesem prowadzić generowanie większego ruchu na stronie sklepu internetowego. Myśląc wyszukiwarka - myślimy Google, to właśnie pod względem tej najpopularniejszej wyszukiwarki najczęściej dotyczy optymalizacja sklepu internetowego.


Tytuł strony głównej sklepu < meta title > jest  jedną z najważniejszych ustawień pod względem wyszukiwarek. Dzięki tytułowi strony wyszukiwarka łatwiej znajdzie nas Klient. Dane w nim powinny nie za długi sposób zawierał informacje o nazwie firmy i branży którą reprezentuje. Warto w tym opisie zawrzeć słowa kluczowe, które sprawią, że nasz sklep będzie lepiej odszukiwany w wyszukiwarce.
- tytuły stron, które zawierają słowo kluczowe, uzyskują wyższą pozycję w wyszukiwaniach,
- tytuł musi odnosić się do całości sklepu internetowego,
- każda podstrona musi posiadać unikatowe treści i opisy, adekwatne do zawartości,
- jeśli tytuł strony sklepu jest adekwatny do zapytania przez Klienta, słowa stają się pogrubione - przez co istnieje większa szansa na wejście użytkownika na stronę.


Opis strony głównej
< meta description >
opis strony dla wyszukiwarki, który powinien zawierać treściwe informacje o sklepie, jego branży, czy danych kontaktowych.
- opisy wyświetlają się w wynikach organicznych w wyszukiwarce Google,
- opis powinien zachęcić użytkownika do wejścia na stronę,
- description na bardzo duży wpływ pośredni na pozycję sklepu w wyszukiwarce. 

Słowa kluczowe (meta keywords) - to za pomocą tych szczególnych fraz Klienci będą mogli trafić do sklepu. Im bardziej szczegółowe słowa kluczowe zawarte w objętościowych tekstach, tym większa szansa na wyszukiwanie strony przez potencjalnych Klientów. Należy pamiętać, że słowa oraz opisy powinny być zróżnicowane na każdej podstronie, w celu lepszego wyszukiwania przez użytkowników

Opisy obrazków (znacznik ALT) -  pozycjonowanie poprzez zdjęcia jest alternatywnym sposobem na odnalezienie kolejnej grupy Klientów, którzy wyszukują produkty poprzez grafikę w wyszukiwarce. W znacznikach ALT należy wprowadzić kluczowe frazy, które najlepiej charakteryzują branżę sklepu.
- zdjęcia produktów i wszelkie inne grafiki stają się elementem content marketingu w sklepie internetowym
- opisy odpowiednio opatrzone słowami kluczowymi mają istotny wpływ na pozycjonowanie

Przyjazne linki -  umieszczanie przyjaznych linków do treści na stronach jest ważnym aspektem w kwestii pozycjonowania. Automatycznie generowane linki mogą mieć postać: www.twojsklep.redcart.pl/index.php?zmienna1=a&zmienna2=b, która nie opisuje swoich parametrów pod względem kategorii czy produktów w sklepie. Aby polepszyć wyniki SEO, należy wprowadzać w edycji kategorii czy produktu w polu Adres URL strony konkretną wartość, np. wprowadzając wartość: przykladowa-kategoria-produktu, uzyskamy link: www.twojsklep.redcart.pl/przykladowa-kategoria-produktu. Tak samo dzieje się w przypadku przypisywania wartości do każdego produktu z osobna.


Znaczniki h1,h2,h3.. - czyli tzw. nagłówki, mogą przyczynić się do poprawienia pozycji sklepu internetowego.  Najważniejszym nagłówkiem jest h1 i to w nim powinniśmy oznaczyć treść, która jest dla podstrony najbardziej znacząca. Pozostałe znaczniki (h4,h5,h6) są mniej znaczące w procesie optymalizacji. Zazwyczaj stosuje się 3 pierwsze znaczniki, które są najistotniejsze w kwestii pozycjonowania.

Kanoniczne treści podkategorii - jeśli w naszym sklepie są podstrony  o takiej samej treści, należy wówczas zastosować wersje kanoniczne w celu lepszej organizacji sklepu.
Przykładowa struktura sklepu z wieloma podkategoriami:
KATEGORIA GŁÓWNA I
Podkategoria 1
Podkategoria 2
Podkategoria 3
KATEGORIA GŁÓWNA II
Podkategoria 1
Podkategoria 2
Podkategoria 3
itd.

Dodatkowe meta tagi  - opcja ta zawarta jest w edycji produktu lub kategorii. Umożliwia wprowadzanie dodatkowych znaczników meta dla konkretnych podstron. Dzięki temu możemy skorzystać z niej np. w przypadku zablokowania jakiejkolwiek z podstron naszego sklepu. 


SEO w sklepie internetowym RedCart 

Aby zoptymalizować swój sklep dzięki wyżej wymienionym składnikom, które wspomagają i sprzyjają pozycjonowaniu się strony sklepu jest między innymi własnoręczne skorygowanie:

Treści strony głównej
Im bardziej merytoryczne treści znajdą się na stronie głównej sklepu, tym lepiej. Wstęp na stronie głównej najczęściej zaczyna się od 500 znaków. Powinien zawierać słowa kluczowe, które wykorzystujemy podczas pozycjonowania i najlepiej, by stosowane przez nas frazy były pogrubione, podlinkowane do konkretnych kategorii. Ułatwi to wyszukiwanie sklepu po konkretnych słowach kluczowych. Prawidłowy tekst powinien być opatrzony w akapity, przejścia do nowej linii, z treściami bez błędów ortograficznych. 

Opisów produktów i kategorii
Integracje z hurtowniami pozwalają na szybkie zaciągnięcie produktów wraz ze zdjęciami i opisami. Skopiowane opisy, które widnieją w Internecie od dawna nie poprawią sytuacji sklepów, które nie poświęciły czasu na zmianę opisów. Ten częsty błąd popełniany już po wykonaniu integracji sklepu z hurtownią odbija się tym, ze wyszukiwarka Google uznaje treść z naszego sklepu jako mniej ważną. Powielanie opisów to szybka droga do obniżenia wyników sklepu w wyszukiwaniu. O tym jak opisać produkty w sklepie internetowym dowiesz się na naszym spejcalnym wpisie na blogu. Ciekawym pomysłem staje się umieszczenie skróconego opisu produktu - innego niż opis szczegółowy - stanowiącego idealny wstęp zachęcający do zapoznania się z produktem. Im więcej unikalnych treści - tym lepiej dla pozycji naszego sklepu.

Opisy kategorii w sklepie są możliwe i działają na tej samej zasadzie co opisy produktów. Stworzone opisy wymagają konkretnych informacji na temat produktów, które znajdują się w wybranej kategorii. Podczas samodzielnego tworzenia opisów, należy pamiętać o niekorzystaniu z cudzych treści umieszczonych w Internecie. Duplicate content, czyli powielona treść niekorzystnie wpływa na wyniki naszej pracy. 

* Rekomendacja dotycząca unikalnej treści pod względem SEO w sklepie internetowym:
- pomimo, że treść powinna zawierać słowa kluczowe, nie należy sztucznie i nienaturalnie wprowadzać wybranych fraz w tekście - miejmy na uwadze wartość merytoryczną, która przyda się Klientowi,
- w tekście powinny znajdować się 2-3 słowa kluczowe w tekście na około 2000 znaków ze spacjami,
- opis powinien być wolny od błędów stylistycznych i gramatycznych
- treść musi być unikalna, nie skopiowana z innych stron,
- każda podstrona powinna posiadać inne treści,
- słowa kluczowe można odmieniać zgodnie z zasadami języka polskiego.

Ustawienia wyszukiwania
Klienci, którzy wchodzą do sklepów z dużą ilością produktów mają często problem ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie towaru. Aby ułatwić mu zadanie i by nie tracił czasu na przeglądanie wielu stron, sklepy internetowe na platformie RedCart posiadają wewnętrzną wyszukiwarke produktów. Znajduje się ona w widocznym miejscu, by maksymalmnie ułatwić użytkownikowi sklepu wyszukanie produktu po słowach kluczowych. Opcja w oprogramowaniu RedCart - słowa kluczowe dla wyszukiwarki - właściciel ma możliwość wprowadzenia słów jakimi chcemy opatrzyć wybrane produkty. Na przykład produkt w naszym sklepie "niebieska sukienka" opatrzona dodatkowymi słowami kluczowymi jak: "letnia sukienka, sukienka na lato" staje się produktem łatwiejszym do znalezienia po takich frazach przez Klienta.


Informacji o sklepie
Dostęp do kluczowych informacji o sklepie jest procesem podczas którego budujemy zaufanie wobec sklepu internetowego. Dane kontaktowe i dodatkowe informacje to pierwsze punkty weryfikowane przez Klienta przed rejestracją i dokonaniem zakupu w sklepie. Dlatego aby usprawnić przepływ informacji zastosuj na stronie sklepu internetowego:
- informacje kontaktowe - usytuowane w odpowiednim miejscu pozwalają na szybką weryfikację sklepu przez Klienta. Udostępniony numer telefonu pozwala na bezpośredni kontakt z właścicielem lub sprzedawcą. To wszystko wzbudza zaufanie i zachęca do dokonania zakupu. 
- informacje o płatnościach, rodzaju i kosztach wysyłki -  rzetelne informacje na temat przesyłek i ich kosztów to kluczowe informacje, często sprawdzane przed dokonaniem zakupu w sklepie. Przejrzysta forma dokonania zapłaty, rodzaju przesyłki i całkowitych kosztach to najskuteczniejsza forma przekazywania informacji
- regulamin i polityka prywatności - regulamin sklepu internetowego pozwala uniknąc w przyszłości przykrych konsekwencji prawnych. Zarówno regulamin jak i polityka prywatności powinny zawierać informacje o całym przebiegu zamówienia oraz ewentualnych zwrotach i reklamacjach. Powinny również zawierać pełne, dokładne dane kontaktowe firmy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości platformy RedCart z zakresu Marketingu, promocji i SEO zobacz koniecznie TUTAJ.


Wykorzystaj wiedzę w praktyce - załóż sklep!Autor: RedCart Kategoria: Marketing i promocja
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Marketing i promocja