Strona główna Blog Social media

Kiedy powstał YouTube? Poznaj historię rozwoju YT

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media

Zadając pytanie, kiedy powstał YouTube, możesz przy okazji prześledzić najważniejsze punkty zwrotne w historii tego serwisu. To one wpłynęły na dzisiejszą popularność YT.

W którym roku powstał serwis YouTube?


Serwis udostępniający filmy, który posiada niekwestionowaną najwyższą pozycję na świecie w swojej kategorii – YouTube, zbliża się do pełnoletności. W 2022 mija już 17. rok, gdy za jego pośrednictwem został upubliczniony pierwszy film. Stało się to dokładnie w kwietniu 2005 roku. Wtedy pojawił się krótki materiał o tytule „Me at the Zoo”, którego bohaterami są Jawed Karim, jeden ze współtwórców YT oraz słonie prezentowane przez niego w ZOO. Jak na dzisiejsze standardy nie było to zbyt porywające nagranie, zwłaszcza że film trwa jedynie 18 sekund. Mimo to został obejrzany już ponad 90 milionów razy i ostatecznie wyznaczył początek nowej ery dzielenia się samodzielnie nakręconymi filmami w internecie.


Odpowiadając na pytanie, w którym roku powstał serwis YouTube, musisz pamiętać, że nie od razu nazwa brzmiała jak obecnie. Pierwsza wersja to Universal Tube, w skrócie UTube. Niefortunnie pewien producent rur posiadał wcześniej domenę pod tą nazwą i z tego względu młodzi startupowcy musieli przemianować swój serwis na YouTube. Dokładna data rejestracji domeny Youtube.com to 15 lutego 2005, ale oficjalnie wystartowała dopiero w listopadzie 2005 roku.

Kiedy powstał YouTube – okoliczności


Pomysł na stworzenie serwisu filmowego wypłynął od trzech informatyków: Chada Hurleya, Steve'a Chena i Jaweda Karima, zatrudnionych w firmie PayPal. Jej właścicielem był nie kto inny, tylko Elon Musk, który choć zarabiał krocie, nie słynął ze szczodrości wobec pracowników. Z tego powodu sfrustrowani młodzi informatycy, którzy – jak czas pokazał – wyróżnili się ponadprzeciętną kreatywnością, szukali innej opcji rozwoju kariery.


Dość szybko wpadli na pomysł, by stworzyć serwis, na którym będzie można publikować prywatne filmy z interesujących wydarzeń z własnego życia i udostępniać je innym użytkownikom na całym świecie. Ponadto w tym założeniu nowy serwis mógł być miejscem, gdzie publikowanoby materiały telewizyjne emitowane publicznie tylko jednokrotnie. Dzięki temu ważne wydarzenia ze świata sportu, kultury czy nawet skandale towarzyskie mogły być wielokrotnie oglądane, jeśli ktoś przegapił oficjalną transmisję lub chciał wrócić do nagrania.

YouTube – kiedy zaczął działać pod szyldem Google?


Twórcy pomysłu w zaledwie w rok pożegnali się ze swoim biznesem, sprzedając YouTube firmie Google, stając się jednocześnie miliarderami. Gdy 9 grudnia 2006 roku gigant przejął interes, wiele ryzykował, bo nikt jeszcze nie przewidywał, jak popularna stanie się platforma YT. Google wcześniej opracowywał własne pomysły związane z upowszechnianiem filmów, ale nie były one tak chwytliwe, jak koncepcja trzech informatyków z PayPal.

Kiedy powstał YouTube, jaki dziś znamy?


10 października 2006 roku Google zakupił YouTube, widząc w nim duży potencjał i zainwestował w jego rozwój. W 2008 roku była już dostępna na YouTubie jakość HD. Zaledwie rok zajęło dodanie Full HD. Możliwość prowadzenia streamingów, czyli transmisji na żywo pojawiła się dopiero w 2011 roku, ale było to wielkim krokiem w rozwoju YouTube’a. Ta opcja używana do relacjonowania ważnych wydarzeń w czasie rzeczywistym stała się przełomowa i ostatecznie ugruntowała pozycję serwisu.

Kiedy YouTube dał twórcom możliwość zarabiania?


Prowadzenie indywidualnych kont na YouTubie nie miało na początku celu komercyjnego – chodziło po prostu o dzielenie się swoimi filmami z resztą świata. Współczesny trend jest związany z powstaniem programu partnerskiego Google. Od 2010 roku umożliwia on zarabianie twórcom na swoich kanałach dzięki emitowaniu materiałów reklamowych przed lub w trakcie emisji filmu. Od tego momentu YouTube stał się miejscem, w którym wcześniej nikomu nieznana osoba może stać się sławna na cały świat. To pozwoliło niszowym twórcom zaistnieć w świadomości społecznej, a niektórzy z nich zarabiają krocie dzięki systematycznej publikacji filmów na YT.

YouTube – jak wygląda aktualnie?


Po niemal dwóch dekadach serwis YT jest jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie. Są na nim zalogowane 2 miliardy użytkowników, co oznacza, że liczba godzin, które spędzają oni na oglądaniu filmów oraz tworzeniu własnych, to również miliardy. Ponadto kiedy powstał YouTube, był dostępny tylko w wersji amerykańskiej, a obecnie istnieje już w 80 językach i doczekał się aż 91 lokalnych wersji.

Podsumowanie


Mając świadomość, kiedy powstał YouTube, może to się wydawać długą perspektywą. Jednak funkcje serwisu na tyle się poszerzyły od tego czasu, że obecnie mamy do czynienia zupełnie z czymś innym niż 17 lat temu. Dla wielu twórców prowadzenie kanału na YT to dochodowa praca oraz droga do kariery i sławy, ale prócz komercyjnego aspektu możliwość dzielenia się filmami ze społecznością niemal wszystkich państw dało nam także dostęp do olbrzymiej wiedzy o świecie, wcześniej nieosiągalnej.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Social media