Strona główna Blog Social media

Kilka zdjęć w jednym - jak połączyć zdjęcia?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media

Kolaż stanowi kompozycję opierającą się na połączeniu kilku zdjęć w spójną całość. Elementem scalającym może być tematyka fotografii, ich kolorystyka lub osoby, które na nich występują. Warto wiedzieć, jak stworzyć kolaż, kilka zdjęć w jednym.

kolaż jak połączyć zdjęcia

Jak powstał kolaż?


Kolaż nie dotyczy jedynie grafik. W swoim pierwotnym zamyśle była to technika artystyczna bazująca na kształtowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Kreacje bazowały m.in. na gazetach, tkaninach, fotografiach, przedmiotach codziennego użytku itp. Naklejano je na płótno jako elementy formujące dzieło z innymi, tradycyjnymi technikami wizualnymi. Pierwsze kolaże tworzone były przez XIII-wiecznych kaligrafów japońskich. Do podkładów prac wykorzystywali oni m.in. papier oraz tkaniny. Współczesny kolaż ma swoje źródła w kubizmie, którego twórcami byli Georges Braque i Pablo Picasso.

Jak połączyć zdjęcia?


Chcąc połączyć fotografie w spójną kompozycję, warto wybrać kryterium. Może to być wspólna kolorystyka zdjęć, te same pozujące osoby lub też tematyka ujęć. Dzięki takiemu podejściu kolaż nie będzie stanowił przypadkowej, nieprzemyślanej kompozycji, a uporządkowany i spójny układ. Warto pamiętać, że forma ta pozwala na dużą swobodę twórczą. Zdjęcia do kolażu można zatem dowolnie modyfikować, obrabiać i łączyć je z innymi formami.

Jak stworzyć kolaż zdjęć online?


W Internecie znaleźć można darmowe programy ułatwiające stworzenie kolaży ze zdjęć. Wykupienie wersji premium otwiera dostęp do większej liczby funkcji. Decydując się jednak na tańsze rozwiązanie, również można stworzyć efektowny twór. Chcąc zrobić kolaż online, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, a po otworzeniu programu wybrać układ zdjęć. Każda sekcja zostanie opatrzona ikonką plusika, po stuknięciu w którą otworzą się grafiki zgromadzone na komputerze. Najprostszy kolaż to po prostu wgranie zdjęć w konkretne pola kolażu. Programy online oferują jednak wiele innych możliwości. Wśród nich warto wskazać: dodanie tekstu, zmianę tła, zaokrąglenie krawędzi itp. Gotowy plik można zapisać i pobrać na komputer.

Jak połączyć zdjęcia w Photoshopie?


Chcąc połączyć kilka zdjęć w jedno, można wykorzystać program Photoshop. W tym celu należy zaznaczyć opcję „Plik”, następnie „Automatyzuj” i „Łączenie obrazów”. Kolejny krok to wgranie plików. Zdjęcia zostaną połączone automatycznie, a w przypadku komplikacji można zrobić to własnoręcznie przy użyciu myszki.

Jak inaczej można łączyć zdjęcia?


Photoshop nie jest jedynym programem pozwalającym na tworzenie fotograficznych kompozycji. Funkcja ta dostępna jest również dla użytkowników Zdjęć Google. Wystarczy otworzyć aplikację, przytrzymać palec na fotografii, którą wybieramy i poczekać na pojawienie się niebieskiego znacznika. Następnie możemy wybrać też kolejne zdjęcia (od 2 do 9). Kolejnym krokiem jest wybranie ikony „+” znajdującej się na górze i wybranie opcji „Kolaż”. Aplikacja Zdjęcia Google również ma wiele dodatkowych funkcji. Można z nich skorzystać, by projekt nabrał indywidualnego charakteru.


Kolaż ze zdjęć to efektowny sposób na zaprezentowanie wspomnień z wakacji z przyjaciółmi czy z imprez. Warto pamiętać, by nie kierować się typowymi rozwiązaniami. Kolaż otwiera bowiem dużo możliwości na ukazanie swojego artystycznego talentu.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Social media