Strona główna Blog Social media

Naklejki na FB - co warto o nich wiedzieć?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media

Naklejki na FB stanowią formę wizualnego komentarza na wiadomość znajomego lub komentarz innego użytkownika pod postem. Ich popularność wynika z atrakcyjnego wyglądu oraz faktu, iż lepiej wyrażają one emocje niż słowa. Z tej przyczyny warto wiedzieć, w ja

Naklejki na FB i Messengerze – czym są i do czego służą?


Stickersy, czyli naklejki zostały wprowadzone w 2013 roku, stając się z czasem coraz popularniejsze. Stanowiły one wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chciały standardowo opisywać swoich odczuć na temat danego wydarzenia czy też artykułu. Naklejki imitujące ludzką twarz albo ukazujące zwierzaka wykonującego określoną czynność lepiej odzwierciedlały bowiem reakcje, którą chciało się przekazać. Stickersy najczęściej przesyłane są w wiadomościach na Messengerze.


Dzięki nim standardowa konwersacja przeistoczyła się w wizualno-słowny kolaż. Naklejki mają na celu urozmaicenie komentarzy oraz wprowadzenie elementu rozrywkowego do wiadomości. W każdej grupie znaleźć można śmieszne, smutne i rozzłoszczone postacie. Stickersy pozwalają nie tylko wyrazić własne uczucia, ale również wpłynąć na odbiorcę – pocieszyć go lub rozbawić.


Popularność naklejek wynika z nietypowego pomysłu. Twórcy zdecydowali się udostępnić użytkownikom naklejki przedstawiające wirtualne zwierzęta czy też rośliny, które naśladują zachowania człowieka. Okazało się, że śpiący, sympatyczny lis lepiej oddaje zmęczenie niż zwrot: „muszę kończyć, bo zamykają mi się oczy”.

Jak dodawać naklejki na Facebooku?


Chcąc dodać stickersa, należy w obrębie okienka do wpisania tekstu wybrać ostatnią ikonkę spośród czterech znajdujących się po prawej stronie. Naklejki na Facebooku są pogrupowane konkretnymi emocjami, tj. radość, miłość, smutek, senność, świętowanie, aktywność, jedzenie, praca, złość i konsternacja. Chcąc znaleźć np. zabawną naklejkę urodzinową, wystarczy wybrać jeden z kilku stickersów znajdujących się w kategorii „świętowanie”. Również dzięki opcji „szukaj” można z łatwością odnaleźć ciekawą naklejkę. Po wybraniu preferowanego stickersa, pojawi się on w komentarzu.

Jak wysyłać naklejki na Messengerze?


Naklejki Messenger odpowiadają wizualnie tym na FB, jednak sposób wysyłania stickersów w komunikatorze jest nieco inny niż w przypadku dodawania ich w komentarzu. Aby wysłać naklejki na Messengerze, należy kliknąć symbol emotki w oknie tekstowym, a następnie wybrać drugą z pięciu dostępnych ikon.

Jak zrobić własne naklejki na FB?


Chcąc stworzyć własną naklejkę, wystarczy otworzyć AppStore lub Google Play i wybrać odpowiednie narzędzie. Aplikacje stickersowe nie naliczają dodatkowych opłat. Ich drugą zaletą jest łatwość obsługi. Wystarczy poświęcić trochę czasu, by poznać dostępne narzędzia, a następnie można bawić się w stickersowego twórcę. Programy pozwalają nie tylko projektować naklejki, ale również je edytować.

Naklejki na FB i emotikony na FB – czym się różnią?


Może się wydawać, iż emotikony i naklejki to te same produkty Meta. Nie jest to jednak prawda. Wspólną cechą emoji i stickersów jest ich cel – wprowadzenie elementu rozrywki do komentarzy i rozmów. Emotikony mają jednak formę „martwych grafik”. Stickersy są natomiast dynamiczne. Emoji i naklejki różni również wielkość – emotki są mniejsze i wszystkie mają jednakową wielkość, natomiast naklejki są bardziej zróżnicowane. Naklejki na FB to prosty sposób na wyrażenie swojej reakcji lub odzwierciedlenie uczuć. Warto zatem urozmaicać nimi swoje konwersacje.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Social media
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Social media