Strona główna Blog Pierwsze kroki w e-commerce

Opinie o sklepie - sprawdzaj przed zakupem

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce

Warto czytać opinie o sklepie przed transakcją – zwłaszcza wtedy, gdy kupujesz drogi towar on-line. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, czytając takie oceny.

Po co czytać opinie o sklepie?


W dzisiejszych czasach przed zakupem powinieneś sprawdzić nie tylko parametry produktu, ale także opinie o sklepie, z którym chcesz przeprowadzić transakcję. Jest to rozsądne działanie, zwłaszcza w przypadku zakupów on-line – jednak wysyłasz sprzedawcy pieniądze, nie znając go. W przypadku, gdy jest on nieuczciwy lub posiada deficytowy towar, możesz mieć potem z tego tytułu problem. Na szczęście jest możliwość dzielenia się z szeroką społecznością w sieci tym, co każdy z nas myśli o takich praktykach.


Możesz więc mieć pewność, że jeśli wybrany przez ciebie sklep on-line postępuje nie fair wobec swoich klientów, znajdziesz w internecie negatywną opinię na jego temat. Z drugiej strony możesz też znaleźć superlatywy, co też jest pewną wskazówką, że możesz spokojnie zakupić towar właśnie tam.

Jaka opinia o sklepie powinna cię zaniepokoić?


Opinie o sklepie, wobec których nie powinieneś przejść obojętnie, to przede wszystkim informacja o słabej jakości produktów. Jeśli jest wiele komentarzy, że sprzedawca handluje tandetnymi rzeczami, weź to na poważnie. Czerwona lampka powinna ci się zapalić również, gdy przeczytasz, że dany podmiot nie uznaje reklamacji.


Jest to obowiązek każdego sprzedawcy i jeśli próbuje on tego uniknąć, nie powinieneś z nim wchodzić w relacje handlowe. Utrudniony kontakt oraz długi czas dostawy wypunktowany w opinii o sprzedawcy może świadczyć o tym, że lekceważy on klienta – jednak decyzja należy do ciebie.

Czy można ufać opinii o sklepie w sieci?


Musisz mieć świadomość, że opinie o swoim sklepie można zamówić i wkleić, by świadczyły dobrze o sprzedającym. Zazwyczaj są one umieszczane na stronie przedsiębiorcy jako rekomendacje, więc trzymaj dystans do pozytywnych komentarzy. Zdarzają się też nieuczciwe praktyki konkurencji, która pisze źle o danym sklepie, by go pogrążyć w oczach klientów. Nie ufaj żadnym ocenom w 100% – czasem po prostu zdaj się na intuicję. Czytanie rekomendacji lub negatywnych opisów ułatwi ci podjęcie bardziej świadomej decyzji, a własne zdanie wyrobisz sobie po fakcie.

Miejsca, w których sprawdzisz opinie o sklepie


Wymiana opinii o sklepie czy o produktach jest już na tyle już powszechna, że powstają specjalne platformy do publikacji komentarzy klientów. Opineo to serwis, który koncentruje się na rzetelnych opiniach o sklepach i tworzy rankingi. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, przejdziesz proces weryfikacji mający ustalić np. twoją historię zakupową.


Twórcom serwisu chodzi w tym o to, by uciąć nieuczciwe komentarze. Jednak użytkownicy skarżą się, że istnieje trudność dodawania negatywnych ocen, co pachnie dla nich cenzurą. Mniej oficjalnie o danym sprzedawcy możesz poczytać na forach tematycznych. Osoby, które się wypowiadają, mają zazwyczaj status stałego użytkownika, więc można założyć, że wyrażają swoje autentyczne zdanie o danym sklepie, choć wciąż pozostaje ono oczywiście subiektywne.

Podsumowanie


Opinia o sklepie przekaże nam więcej informacji niż reklama. Czytanie komentarzy o sprzedającym powinno być praktyką obowiązkową przed zakupami on-line. W wielu przypadkach oszczędziłoby to klientom przykrego rozczarowania. Sam też możesz dodawać oceny, bo wpływa to pozytywnie na rynek e-commerce. Sprzedawcy patrzący perspektywicznie na swój biznes będą zawsze starać się zadowolić klienta, przez co wzrasta poziom ich obsługi.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pierwsze kroki w e-commerce