Strona główna Blog Pomysły na e-biznes

Biznes z małym wkładem - jak otworzyć firmę bez dużego kapitału na start?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pomysły na e-biznes

Marzy ci się własna firma? Sprawdź, jaki biznes z małym wkładem rozpocząć, by dodatkowo pasował do twoich umiejętności i zainteresowań.

Czy biznes bez kapitału może się udać?

Czas rozprawić się z przekonaniem, że by zacząć przedsięwzięcie biznesowe należy dysponować dużym kapitałem inwestycyjnym. Jest to twierdzenie nieprawdziwe, bo nie tylko nakłady materialne się liczą – często można się bez nich obyć.

Zdarza się wręcz sytuacja odwrotna, gdy pokaźne kwoty są błędnie lokowane w interesach bez przyszłości, bo przedsiębiorcy brakuje wyobraźni. Jeśli marzy ci się własna firma, ale wciąż powstrzymuje cię myśl, że nie masz środków na jej otworzenie, to zastanów się, jak wielu gigantów zaczynało od zera, prowadząc działalność garażową. Nie musisz inwestować bajońskich sum w dziedzinach, w których liczy się przede wszystkim kapitał intelektualny, czyli twoja wiedza i talenty.

Kiedy potrzebne są pieniądze na rozpoczęcie działalności?

Nie unikniesz potężnych kwot inwestycyjnych, jeśli chcesz skompletować np. cały park maszynowy do produkcji. W tym przypadku koszty są też związane z zakupem surowców czy półfabrykatów oraz zatrudnieniem kadry pracowniczej.

Jeśli jednak biznes ma polegać głównie na świadczeniu usług, potrzeby finansowe na start proporcjonalnie maleją na rzecz fachowych umiejętności, jakie posiadasz albo które jesteś w stanie rozwinąć np. poprzez kursy doszkalające.

Dla kogo biznes z małym wkładem?

Brak kapitału na start biznesu to sytuacja wcale nieodosobniona. Bardzo często, przechodząc na swoje, myśli się raczej o zabezpieczeniu finansowym na pierwszy okres, gdy dochód nie jest jeszcze spodziewany. Warto więc byś miał po prostu oszczędności, bo mogą się na początku zdarzyć słabsze miesiące. Jeśli masz w sobie żyłkę przedsiębiorcy i znudził ci się etat oraz szef nad głową, możesz łatwo to zmienić.

W obecnych realiach ekonomicznych samozatrudnienie, czyli prowadzenie jednoosobowej firmy, jest często bardziej opłacalne niż umowa o pracę, bo daje szersze możliwości odpisywania kosztów od dochodu, a tym samym obniżenia kwoty podatku.

Brak gotówki na początku można też postrzegać jako plus, dlatego że nie inwestując, a tym bardziej nie zadłużając się, by otworzyć firmę, ponosisz mniejsze ryzyko w przypadku, gdy coś będzie szło nie po twojej myśli. Jest to ważny aspekt, bo gdy w grę wchodzą duże pieniądze, rośnie stres, który nie wpływa pozytywnie na nowe przedsięwzięcie. Zacznij więc powoli, a na inwestycje zawsze będzie czas, gdy firma zacznie przynosić dochody.

Czego potrzebujesz do rozpoczęcia działalności bez kapitału?

Najważniejszym elementem jest dobry pomysł na biznes i choć możesz się inspirować różnymi poradami, sam ostatecznie musisz wybrać swoją dziedzinę, zrobić badanie rynku i opracować biznesplan. Oszacuj, w jakim stopniu obstawiony przez ciebie temat ma szansę wyróżnić się spośród konkurencji. Zadaj sobie pytanie, czy znajdziesz zbyt na swoje usługi.

Jeśli odpowiedź jest pozytywna, zacznij konstruować ofertę poprzez własne www czy profil freelancerski i wyjdź z tym do szerokiego grona. To najtrudniejszy krok – potem będziesz szybciej nabywał nowe kompetencje i nawet jeśli popełnisz jakieś błędy, to wyciągniesz wnioski na przyszłość.

Otworzenie firmy małym kosztem

Nie jest tak, że można całkiem bez kosztów prowadzić firmę, bo musisz pamiętać o składkach ZUS oraz księgowości, którą zazwyczaj zleca się biuru rachunkowemu. Jednak są to kwoty do przełknięcia, zwłaszcza jeśli skorzystasz z ulgi na start przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia firmy oraz małego ZUS-u przez kolejne 24 miesiące.

W tym czasie twoja firma może rozwinąć się do tego stopnia, że bez problemu udźwigniesz potem większe koszty. Na tym mogą skończyć się opłaty początkowe, bo dużo osób prowadzących np. działalność wirtualną siedzibę firmy rejestruje we własnym mieszkaniu lub użyczonym przez kogoś bliskiego, w razie braku aktu własności. W ten sposób odpada duża suma za opłacenie czynszu za wynajem oraz presja, by na to zarobić.

Również reklama nie musi cię wcale obciążać finansowo, bo możesz sam prowadzić swoje social media oraz wykorzystywać metody marketingu partyzanckiego. Największy koszt, jaki poniesiesz, będzie związany z twoim czasem. Będąc samemu sobie szefem w jednoosobowej działalności, będziesz musiał wykonywać prace, które w dużej firmie zleca się pracownikom.

Pomysły na biznes bez kapitału

Być może zakiełkował ci już w głowie pomysł, w jaki sposób możesz rozpocząć działalność gospodarczą, nie posiadając dużego kapitału. Jeśli nadal szukasz inspirujących przykładów, to znajdziesz ich w sieci wiele. Poniżej zaprezentowane zostały najbardziej popularne i obecnie opłacalne.

Usługi fotograficzne

Masz smykałkę do robienia dobrych ujęć aparatem? Stwórz swoje portfolio, a zapewne znajdziesz klientów na usługi fotograficzne lub filmowe. Wciąż żywa jest tradycja profesjonalnego uwieczniania ważnych wydarzeń w życiu – jak śluby – i najlepsi mają zajęte terminy rok do przodu. Być może dołączysz do tego grona.

Naprawa sprzętu AGD i RTV

W tej dziedzinie musisz dobrze znać się na elektronice i możesz zacząć współpracować z większym serwisem, bo te często zlecają naprawy podwykonawcom.

Organizowanie imprez

Masz doskonałe pomysły na imprezy i umiejętność ich wdrażania? Rozważ działalność związaną z organizacją ślubów i wesel. Coraz częściej młode pary wolą zlecać detale profesjonalistom, by uniknąć stresu, a jednocześnie zrealizować swoje wizje o niezwykłości tego dnia. Prócz tego wzięciem cieszą się wystrzałowe wieczory panieńskie i kawalerskie, a także tematyczne urodziny dla dzieci marzących, by spędzić je w bajkowej atmosferze.

Sprzątanie

Na prace porządkowe zawsze jest popyt – od sprzątania mieszkań, biur, grobów po ogrody. Można w ten sposób nawiązać stałą współpracę, jeśli klienci będą zadowoleni z poziomu usług. Dużo osób wykonuje prace porządkowe dorywczo, ale możesz rozpocząć współpracę oficjalnie. Wiele firm chce fakturę, gdy płaci za takie usługi, bo mogą to wpisać w koszty. To daje wyższość firmom sprzątającym nad indywidualnymi osobami.

Korepetycje

Udzielając korepetycji, ponosisz najczęściej tylko koszty dojazdu, choć możesz również przyjmować uczniów w swoim lokum. Nauczanie dodatkowe można przeprowadzać na wielu płaszczyznach, choć największe wzięcie mają lekcje języka obcego.

Usługi budowlane

Malowanie czy szpachlowanie ścian nie wymaga wyższych umiejętności ani specjalistycznych i drogich narzędzi budowlanych. Dodatkowo popyt na odświeżenie mieszkania zawsze jest duży. Jeśli potrafisz szybko i dokładnie wykonywać tę pracę, nie będziesz narzekał na brak chętnych. Zareklamuj się i do dzieła. Może jesteś złotą rączką i potrafisz wykonać wiele napraw i prac montażowych? W przypadku, gdy masz fach w ręku, załóż własną firmę remontowo-budowlaną. Z czasem możesz zatrudnić podwykonawców, mając nad wszystkim pieczę.

Agencja nieruchomości

Możesz pośredniczyć w handlu nieruchomościami, a twoją prowizją będzie procent od sprzedaży mieszkania lub domu. Musisz się przy tym dużo nachodzić i mieć dar wyszukiwania dobrych ofert oraz prezentacji ich klientom, ale nie ponosisz kosztów na start, prócz wynajmu lokalu na biuro.

Biznes w sieci z małym wkładem

W świecie wirtualnym istnieje olbrzymi potencjał do prowadzenia działalności gospodarczej praktycznie bez kosztów. Zmiany, jakie przyniosła pandemia, pokazały, że wiele usług można świadczyć w 100% zdalnie. Otworzyło to dodatkowe pole do transakcji B2B w kraju i za granicą. Oto najczęściej wykonywane biznesy w internecie.

Copywriter

Lubisz przelewać swoje myśli na papier i wychodzi ci to dobrze? Zostań copywriterem i zacznij zarabiać na swoich tekstach. Dobry kontent jest w cenie, więc jeśli opracujesz swój warsztat, możesz zacząć współpracować jako freelancer ze znanymi markami, zachowując dowolność w wyborze branż oraz elastyczność godzin pracy.

Grafik

Podobnie jest z usługami grafików, którzy są poszukiwani do wielu projektów. Jeśli masz smykałkę artystyczną, możesz się doszkolić i zaoferować tworzenie wizualnych materiałów promocyjnych.

Tłumacz tekstów

Zlecenia na tłumaczenie tekstów są popularne w sieci, a im rzadszym językiem operujesz, tym na lepsze stawki możesz liczyć. Zazwyczaj oferty pracy możesz znaleźć na stronach branżowych, ale najlepiej prowadzić własny profil lub stronę, byś został znaleziony w sieci przez zleceniodawców.

Zawód – youtuber

Własny kanał filmowy może przynieść niemały dochód i wielu najlepiej opłacanych twórców odkryło, że może spieniężyć swoją pasję, dzieląc się nią ze światem. Bycie youtuberem otwiera szerokie możliwości zarobkowe i w tym przypadku powodzenie biznesu opiera się na dobrej wizji, komputerze z kamerą i dobrym łączu. Resztę rozbudujesz trafnym marketingiem, który nie jest jakąś tajemniczą sprawą, bo istnieją sprawdzone metody poszerzania grona fanów. W tym przypadku jest to element kluczowy, jeśli marzy ci się wymierny zysk z twojej twórczości.

Prowadzenie bloga

Przedkładasz słowo pisane nad obraz? Zacznij systematycznie prowadzić bloga. Przejrzyj ranking najlepszych w Polsce – ze świadomością kwot, jakie zarabiają ich twórcy. Podstawą jest tu systematyczność. Zaufanie czytelników buduje się powoli, ale odpowiednio ugruntowane będzie procentować w przyszłości.

Redagowanie własnego serwisu internetowego

Możesz zostać wydawcą serwisu, który jeśli jest popularny, daje możliwości zarobkowe w postaci reklam lub dzięki programom afiliacyjnym, w których rekomendujesz produkty i dostajesz procent od sprzedaży. W przypadku serwisu będziesz szukał autorów, a także dbał o spójność oraz poprawność merytoryczną i stylistyczną strony.

Tworzenie podcastów

Możesz nagrywać wartościowe materiały audio i publikować je w sieci. Jest to obecnie trend, który mocno się rozwija. Dla interesujących twórców z różnych dziedzin daje duże możliwości zarobkowe. Potrzebujesz do tego mikrofonu, dobrej dykcji oraz daru opowiadania w taki sposób, by chciano cię słuchać.

Sprzedaż rękodzieła

Własne wytwory artystyczne znajdują nabywców na całym świecie. Istnieją specjalne platformy sprzedażowe np. Etsy czy Pakamera, na których możesz wystawić swoje własnoręcznie wykonane przedmioty. Możesz także prowadzić własną stronę lub profil w social mediach, na którym będziesz publikować zdjęcia i ofertę swoich dzieł.

Sklep on-line

Tworzenie witryny sprzedażowej w sieci wbrew pozorom nie jest drogie. Jeśli nie możesz lub nie chcesz inwestować w towar, zdecyduj się na dropshipping, czyli współpracę z dostawcami opierającą się na prezentowaniu ich oferty na swojej stronie, bez konieczności prowadzenia własnego magazynu. Jeśli nie chcesz od razu własnej platformy, zacznij sprzedawać towar na popularnych portalach. Sprawdź możliwości jakie daje w tym zakresie RedCart.

Web designer

Projektowanie stron internetowych ma duży potencjał, bo w Polsce wciąż wiele firm nie posiada przyzwoitych witryn. Nie musisz być zawodowym programistą, bo w tej sytuacji najważniejsze jest twoje portfolio. Zacznij od małych projektów, byś mógł je szybko wzbogacić, a z czasem możesz zdobyć zaufanie dużych graczy i wypłynąć w tej dziedzinie na szerokie wody.

Szkolenia w sieci

E-learning przeżywa istny boom i możesz z powodzeniem sprzedawać swoje kursy lub otworzyć nawet własną platformę. Warunkiem jest trafienie w potrzeby potencjalnych klientów i szeroka wiedza na wykładany temat. Masz tu szerokie pole manewru. Sprzedawać można kursy z dużej ilości dziedzin, bo ludzie są coraz bardziej zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy przez internet. Zaletą jest to, że jeden kurs dodany w sieci może przynosić zysk wielokrotnie.

Franczyza

Zaletą tego modelu biznesowego jest bezpieczeństwo, bo działasz w oparciu o silną markę, która istnieje długi czas na rynku. Dostajesz gotowe rozwiązania, więc jeśli nie masz własnego pomysłu, a marzy ci się własna firma, podłącz się do franczyzodawcy, który zainteresuje cię swoją branżą. Można tu wybierać w szerokiej gamie kategorii, więc każdy znajdzie coś zgodnego z własnym kierunkiem.

Podsumowanie

Jak możesz zauważyć, biznes z małym wkładem jest nie tylko możliwy, ale też rokuje sukces, gdy idzie w parze z dobrym pomysłem oraz pracowitością i profesjonalizmem przedsiębiorcy. Nie musisz więc zapożyczać się lub ryzykować utratę oszczędności, gdy chcesz wypłynąć na szerokie wody i założyć własną firmę. Podstawą jest znalezienie niszy na rynku, która cieszy się zainteresowaniem i nie jest oblegana przez konkurencję.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pomysły na e-biznes
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pomysły na e-biznes