Strona główna Blog Pomysły na e-biznes

Gdzie sprzedawać rękodzieło w internecie i stacjonarnie?

Autor: RedCart Kategoria: Pomysły na e-biznes

Wyroby typu handmade cieszą się dużym zainteresowaniem, więc łatwo o sprzedaż rękodzieła. Istnieje wiele kanałów dystrybucji zarówno w internecie, jak i bezpośrednio. Możesz korzystać z wielu z nich zamiennie.

Rękodzieła - sprzedaż


Rękodzieło należy do kategorii artystycznej i jest towarem, który znajduje nabywców wśród ludzi, którym znudziło się sztampowe wzornictwo. Klienci nabywający produkty handmade, cenią sobie ich unikatowość, ekologię oraz walory estetyczne. Jeśli jesteś twórcą przedmiotów artystycznych, które mogą zainteresować odbiorców i chcesz, by stało się to twoim źródłem dochodu, musisz zorganizować swoją sprzedaż rękodzieła.



Popularne rękodzieła na sprzedaż na rynku


Do najbardziej popularnych wyrobów rękodzielniczych, które można z powodzeniem sprzedawać, jest biżuteria. W tej kategorii są zarówno kolczyki, bransolety, jak i np. ozdoby do włosów. Z drobnych rzeczy popularne są ręcznie szyte torebki, poduszki oraz świece i inne ozdoby domu jak np. figurki. Wiele osób interesuje się sztuką użytkową, więc jest to też twoja szansa na sprzedaż wyrobów artystycznych. Będą to ubrania, przybory higieniczne oraz akcesoria do pracy. Jeśli będą posiadały unikalne wzornictwo i będą należeć do kategorii handmade, znajdziesz na to nabywców.



Prowadzenie działalności gospodarczej w sprzedaży rękodzieła


Możesz się zastanawiać, czy twoja sprzedaż produktów własnoręcznie zrobionych będzie wiązała się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Obecnie możesz prowadzić swoją działalność bez rejestracji, jeśli twoje przychody nie przekraczają 1400 zł brutto, co jest połową minimalnego wynagrodzenia. Na początek, póki twoja sprzedaż się nie rozkręci, jest to ekonomiczne wyjście. Rękodzielniczy biznes musi wejść na wyższy poziom, jak przekroczysz tę kwotę. Wtedy musisz założyć firmę i ponieść z tego tytułu pewne koszty.



Jak sprzedawać rękodzieło w sieci?


Jeśli zdecydowałeś się rozpocząć sprzedaż swoich wyrobów, pierwsza twoja myśl może paść na internet. Jest to słuszny wybór, bo jeśli chcesz trafić do szerokiego grona odbiorców, to będzie najlepszy kanał dystrybucji. Zalety sprzedaży internetowej są takie, że możesz ją prowadzić globalnie. Grono twoich klientów może się sukcesywnie poszerzać, jeśli to, co wytwarzasz znajdzie uznanie.


Najczęściej wybór miejsca na sprzedaż rękodzieła w sieci pada na media społecznościowe. Możesz założyć fanpage dedykowany swoim produktom i dzielić się na nim fotografiami oraz atrakcyjnymi opisami, które wygenerują popyt. Pamiętaj o regularności prowadzenia profilu na Facebooku czy Instagramie, na których oferujesz swoja twórczość, bo tylko w taki sposób utrzymasz ruch na stronie, który ściągnie klientów.



Sprzedaż rękodzieła na platformach


Równolegle rynek na swoje wyroby rękodzielnicze możesz znaleźć na platformach sprzedażowych, takich jak Allegro, OLX, lub nawet na Amazon i inne. Im więcej obsadzisz miejsc, tym większe prawdopodobieństwo, że popyt na twoje produkty handmade będzie trwać nieprzerwanie. Wpisuje się to w politykę sprzedażową omnichannel, czyli wykorzystująca wszystkie dostępne kanały. Pamiętaj tylko o uwzględnieniu czasu realizacji. Może dojść do tego, że zdobędziesz dużo zamówień dzięki swoim działaniom marketingowym i będziesz musiał się wywiązać. Dobrze więc zaplanuj, ile produktów jesteś w stanie wytworzyć w jakim czasie, przy zachowaniu deklarowanej jakości.



Sklep dla twórców rękodzieła


Wśród wielu kanałów sprzedażowych dla rękodzieła w internecie są też specjalne sklepy dla twórców, w których mogą wystawiać swoje produkty. W jednym miejscu zgromadzone jest wiele różnych wyrobów rękodzielniczych z wielu kategorii i klient może wybierać spośród wielu. Zaletą tej metody promowania własnej twórczości jest to, że odwiedzający stronę widzą twoje produkty przy okazji szukania też kogoś innego i mogą zrobić zakupy zbiorcze, jeśli twoja oferta ich zachęci.


Popularnym miejscem do wystawienia swoich wytworów jest Pakamera, Unikalni czy DecoBazaar, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś swoją ofertę umieścił w wielu sklepach dla rękodzielników i sprawdził, gdzie najlepiej wychodzi sprzedaż, oraz kto proponuje najlepsze warunki w pośredniczeniu.

Portale do sprzedaży rękodzieła

Są też serwisy o zasięgu międzynarodowym np. Etsy, w którym możesz zaprezentować swoje produkty. Sprzedaż rękodzieła na portalach tego typu ma na celu m.in. promowanie niezależnych twórców, więc znajdziesz się w doskonałym miejscu, w którym twoje propozycje artystyczne zostaną dostrzeżone, a tym samym wzrośnie szansa na ich sprzedaż. Minusem jest to, że trzeba dostosować się do wymagań portali.

Sprzedaż rękodzieła we własnym sklepie on-line


Obecnie prowadzenie własnej platformy sprzedażowej jest łatwe i dostępne cenowo. Jeśli chcesz zacząć budować swoją markę na wyższym poziomie i twoje rękodzieło zaczyna zdobywać rynek, to doskonałym pomysłem będzie przeniesienie sprzedaży do własnego sklepu internetowego. Jest to idealne rozwiązanie dla niezależnych twórców, którzy chcą mieć wpływ na sposób prezentacji swoich wyrobów, opisów oraz promocji. W tym przypadku warto, być zadbał o stworzenie otoczki marketingowej w postaci nazwy marki, logo czy storytellingu, w którym wyjaśnisz, co skłoniło cię do tworzenia przedmiotów artystycznych oraz informacji dla kogo są przeznaczone.





Koszty sklepu on-line z własną linią produktów


Zakładając własny sklep internetowy do sprzedaży produktów handmade, musisz zarejestrować działalność, więc weź pod uwagę koszty prowadzenia firmy. Również sam zakup domeny pod sklep, hosta oraz specjalnie stworzonej witryny pod twój sklep będzie cię kosztować minimum kilka tysięcy i to w wersji podstawowej. Gra jest jednak często warta świeczki, bo produkty DIY powinny mieć wysokie ceny, adekwatne do czasu i twojej kreatywności, które włożyłeś w ich stworzenie.

W twoim sklepie internetowym produkty rękodzielnicze doskonale będą mogły zostać wyeksponowane, sygnowane twoją marką, więc klienci chętniej zapłacą więcej za taki towar, odróżniając go od wyrobów masowych.



Jak oferować rękodzieło stacjonarnie?


Internet to doskonałe miejsce na sprzedaż produktóœ handmade, ale nie znaczy, że tradycyjny sposób już jest nieaktualny. Jeśli szukasz rynku dla swoich produktów artystycznych, możesz równolegle sprzedawać je fizycznie. W tym przypadku też masz wiele opcji od dystrybucji ulicznej przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych, po organizowane jarmarki czy eventy. Możesz też oddawać w tzw. komis do lokalnych sklepów z rękodziełem i rozliczać się np. raz w miesiącu z tego, co udało się sprzedać.



Sprzedaż produktów handmade w miejscach turystycznych


Wielu twórców rękodzieła ma wzmożoną sprzedaż sezonowo np. w lecie, bo udają się ze swoją ofertą w miejsce pełen turystów, których interesują tego typu produkty i są w stanie zapłacić wysoką cenę za produkty unikatowe. Jeśli więc masz pokaźna ilość towaru na sprzedaż, rozważ wyjazd np. nad Morze Bałtyckie, nad którym ludzie po plażowaniu popołudniami chodzą po straganach i nabywają pamiątki.



Sklep stacjonarny z własnymi produktami


Możesz też oczywiście otworzyć swój sklep stacjonarny z wyrobami artystycznymi. Przy dobrej lokalizacji oraz zachęcającymi asortymencie, będziesz miał prawdopodobnie wielu nabywców. Musisz jednak przewidzieć, czy twoja sprzedaż pokryje koszty w postaci czynszu za lokal i w rezultacie, czy przyniesie zysk. Możesz też utworzyć małą galerii, w której będziesz mógł narzucić wysokie ceny, które są akceptowane przy sprzedaży wyjątkowego rękodzieła.



Autor: RedCart Kategoria: Pomysły na e-biznes
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pomysły na e-biznes