Zwrot towaru rozpakowanego - czy to możliwe?
Czy możliwy jest zwrot rozpakowanego towaru z powrotem do sklepu? W jakich sytuacjach rozpakowanie towaru uniemożliwia jego zwrot? Jak sprawa się przedstawia sklepach e-commerce a jak w sklepach stacjonarnych? Z tego wpisu dowiesz się, czy można zwrócić o
Zwrot towaru rozpakowanego – sklep internetowy
Klienci sklepów e-commerce mają prawo zerwać umowę w terminie 14 dni od momentu odebrania przesyłki bez podania przyczyny. Muszą tylko odesłać towar – sklep internetowy zwróci im pieniądze. Takie prawo do łatwego zwrotu zakupionego towaru mają jedynie osoby fizyczne. Jednak czy można zwrócić otwarty towar? Nie zawsze. Niektórych rzeczy po rozpakowaniu zwrócić nie wolno. Tyczy się to przedmiotów z zapieczętowanych opakowań, takich jak na przykład:
- szczoteczki do zębów,
- niektóre artykuły spożywcze.
Co więcej, jest to uregulowane zapisem prawnym w postaci art. 38 pkt 5 ustawy o prawach konsumenta, który brzmi:
Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umowy, w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.
Nie można zwrócić do sklepu również takich rozpakowanych artykułów jak:
- płyty z filmami,
- płyty z muzyką,
- płyty z grami.
Jest to zaznaczone w punkcie 9. wyżej wymienionego przepisu prawnego i ma na celu zapobieganie kopiowaniu płyt i oddawaniu ich po obejrzeniu filmów. Jeśli płyty nie zostały otwarte z oryginalnego opakowania – można je zwrócić. Jeśli jednak po rozpakowaniu płyta okaże się wadliwa, można ją zareklamować. Odpakowanie nie powoduje utraty przez klienta prawa do rękojmi za wady.
Regulamin sklepu internetowego a zwrot towaru rozpakowanego
Sklepy internetowe dysponują zazwyczaj regulaminem, który wskazuje prawa konsumenta do reklamacji i zwrotu towaru. Niestety niektórzy właściciele sklepów online próbują obejść powszechnie obowiązujące przepisy i w swoim regulaminie umieszczają zapis, że można zwrócić tylko towar, który nie został rozpakowany i dotyczy to wszystkich oferowanych przedmiotów. Jest to oczywiście niezgodne z prawem i w żaden sposób nie jest skuteczne wobec konsumentów. W przypadku zrobienia zakupów w takim sklepie online i nieprzyjęcia przez sprzedawcę zwrotu, konsument może dochodzić swoich praw, a tym samym narazić prowadzącego sklep internetowy na nałożenie na niego kary za umieszczenie w regulaminie tzw. niedozwolonej klauzuli umownej.
Zwrot towaru bez opakowania w sklepie stacjonarnym
Jeśli chodzi zwrot rozpakowanego towaru w sklepach stacjonarnych, sprawa wygląda nieco inaczej. Nie istnieją bowiem przepisy, na które klienci mogliby się powołać, jeśliby rozmyślili się w kwestii zakupu. To, czy towar zostanie przyjęty z powrotem, zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Jeśli sklep w swoim regulaminie wpisał taką możliwość, zwrot zostanie przyjęty. Sklep w takim zbiorze wewnętrznych przepisów może pewne towary wyłączyć z możliwości zwrotu. W regulaminie może być na przykład umieszczony zapis, że zwrot towaru bez opakowania w sklepie stacjonarnym nie jest możliwy. Zanim dokonasz zakupu w danym sklepie, dokładnie zapoznaj się z zapisami w jego regulaminie.
W kwestii odstąpienia od umowy sklep stacjonarny wydać musi decyzję na piśmie. Przedtem powinieneś, również na piśmie (e-mailem lub listem poleconym), poinformować sprzedawcę o swoich zamiarach. W przypadku sporu będziesz posiadać potwierdzenie, że wyraziłeś chęć odstąpienia od umowy sprzedaży. Odstąpienie od umowy spowoduje, iż zawarta pomiędzy tobą a sprzedawcą umowa przestanie obowiązywać. Musisz wówczas odesłać towar z powrotem do sprzedawcy, a on zwróci ci pieniądze. Zrobi to, gdy otrzyma produkt, lub gdy udowodnisz, że go odesłałeś.
Czy można zwrócić rozpakowany towar z powodu wykrytych wad?
Odpakowanie zakupionego towaru w niektórych przypadkach może uniemożliwić jego zwrot. Co jednak zrobić, jeśli po rozpakowaniu wykryjesz, że twój nowo nabyty produkt ma wady? W takich sytuacjach jego rozpakowanie nie będzie mieć znaczenia, ponieważ można wówczas złożyć reklamację oraz skorzystać z tzw. prawa z rękojmi za wady. W takim przypadku sprzedawca nie może odrzucić reklamacji z powodu otwarcia towaru – byłoby to niezgodne z logiką (w jaki inny sposób klient mógłby sprawdzić, czy towar jest bez wad?).