Strona główna Blog Pierwsze kroki w e-commerce

Działalność nierejestrowana w sklepie internetowym - wszystko co warto wiedzieć

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce

Prowadzenie działalności niesie za sobą sporo formalności. Księgowość, składki ZUS i dodatkowe koszty mogą skutecznie zniechęcić do otworzenia własnego biznesu.

sklep internetowy bez firmy


Na szczęście początkujący przedsiębiorcy mogą spróbować swoich sił w e-commerce w ramach działalności nierejestrowanej. Oznacza to, że można otworzyć własny sklep internetowy bez firmy. Jak to dokładnie działa i jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik!

Spis treści:

Co to jest działalność nierejestrowana?


Działalność nierejestrowana to rodzaj działalności, która nie wymaga ewidencji, oraz posiadania kasy fiskalnej. Prowadzona jest przez osobę fizyczną i nakierowana jest na niewielki zysk, ponieważ miesięczny przychód z takiej działalności nie może przekroczyć kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia - w 2022 roku jest to limit 1505 zł miesięcznie (brutto). Po przekroczeniu tej kwoty należy zarejestrować działalność, w terminie do 7 dni.

Kto nie może prowadzić działalności nierejestrowanej?


Osoby prowadzące działalność gospodarczą przez przeszło 60 miesięcy, nie mogą prowadzić działalności niezarejestrowanej. Upewnij się więc, że w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś zarejestrowanej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej. Dotyczy to także spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych i jawnych. Uwaga! Jeśli zostaniesz złapany na prowadzeniu działalności bez rejestracji, możesz podlegać grzywnom lub innym karom.

Czy działalność nierejestrowaną może prowadzić osoba niepełnoletnia?


Rozpoczęcie działalności nierejestrowanej jest możliwe od 13 roku życia, o ile taka osoba otrzyma zgodę rodzica / opiekuna prawnego. Niepełnoletni w rejestrach będzie widoczny pod własnym nazwiskiem, jednak w przypadku umów z kontrahentami będzie musiał zawierać je rodzic. Nastolatek powyżej 13 roku życia, ale poniżej 18 ma ograniczoną zdolność do podejmowania czynności prawnych, może prowadzić działalność nierejestrowaną, jednak nadal ciąży na nim obowiązek zarejestrowania firmy po przekroczeniu kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia na dany miesiąc. W przypadku na przykład podjęcia współpracy z hurtownią w ramach e-commerce, umowę i warunki współpracy będzie musiał uzgodnić rodzic.

Jakie są koszty działalności nierejestrowej?


Prowadzenie sprzedaży w ramach działalności nierejestrowanej wymaga opłaty podatku od dochodu, to znaczy, że można odliczyć wydatki poniesione dla celów działalności. W związku z tym warto prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów np. w formie tabelki excel, zbierając tam wszystkie poniesione koszty. Obowiązkiem sprzedawcy działającego w e-commerce jest wystawianie faktur lub rachunków na życzenie kupującego, dlatego dodatkowym kosztem może być program do wystawiania faktur online.

Działalność nierejestrowana a ZUS


Przedsiębiorca, który chce działać w oparciu o działalność nierejestrowaną nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek zdrowotnych (NFZ). Uzyskany dochód można wykazać w zeznaniu rocznym i wtedy też płaci się podatek. Oznacza to, że podatnik nie musi rozliczać się z uzyskanego dochodu w trakcie roku.


Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-36. Jest to formularz, który służy do obliczenia należnego podatku dochodowego. Formularz zawiera informacje o dochodach, odliczeniach i kredytach podatnika. Formularz służy do obliczenia podatku, który jest należny za dany rok.

Zalety działalności nierejestrowanej

 • Jest to forma działalności idealna na start biznesu tzw. firma na próbę, dzięki której sprawdzisz swój pomysł. Nie trzeba rezygnować z pracy na etacie, aby zacząć np. sprzedawać w internecie.

 • Działalność nieewidencjonowana w żaden sposób nie koliduje z umową o pracę.

 • Niskie koszta, które pozwalają uniknąć ryzyka utraty oszczędności poświęconych na swoją własną działalność.

 • Unikasz biurokracji i dodatkowych formalności, których wymaga zakładanie firmy.

 • Może to być dobra forma dorobienia sobie do etatu, szczególnie dla osób sprzedających własne wyroby typu hand-made.

 • W momencie kiedy Twój biznes zacznie generować wyższe przychody możesz płynnie przejść na działalność rejestrowaną i skorzystać np. z ulgi na start.

Działalność nierejestrowana a sklep internetowy


Pierwszy sklep internetowy możesz założyć w każdym momencie bez zakładanie działalności. Warto skorzystać z gotowego oprogramowania w modelu SaaS np. RedCart, które umożliwia kompleksowe stworzenie sklepu wraz ze wszystkim funkcjonalnościami. Dzięki temu prowadzenie sklepu internetowego jest proste, wygodne i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności.

Jakie hurtownie nie wymagają firmy?


Jeżeli nie posiadasz asortymentu na sprzedaż, możesz skorzystać z dropshippingu i integracji z hurtowniami dostępnymi w RedCart, które nie wymagają posiadania działalności gospodarczej:

 • Hurtownia artykułów dekoracyjnych i porcelany - Hanipol


Poszukujesz hurtowni, ale też producentów do współpracy? 

Poznaj dostawców, którzy nie wymagają działalności do sprzedaży ich produktów:

 • Goliathome - producent dekoracji bożonarodzeniowych z 30-dziesto letnim doświadczeniem.

 • Donaco -  producent drewnianych elementów dekoracyjnych dla właścicieli domów i ogrodów

 • Graaaj.pl - akcesoria gamingowe, drobna elektronika użytkowa, kamery sportowe niemieckiej marki SNAKEBYTE. 

 • Numoco -  polski producent ubrań dla kobiet, który w swojej ofercie posiada zarówno eleganckie sukienki, jak i gustowne kombinezony , modne spódnice, koszule, tuniki oraz letnie komplety. 

 • Kompre.pl - doświadczony dystrybutor komputerów poleasingowych, laptopów używanych oraz monitorów cenionych producentów.

 • Cannabis Spot - dystrybutor najlepszych naturalnych produktów konopnych i wszystkiego, co jest z tym związane. 

 • Hagne - największa hurtownia tanich okularów współpracująca w modelu dropshipping. Oferuje ponad 800 modeli okularów przeciwsłonecznych, zerówek i oprawek.

 • Manada - dostawca szerokiego asortymentu preparatów medycznych, w szczególności najlepsze marki dermokosmetyków oraz poszukiwanych najczęściej produktów drogeryjnych.

Możesz zintegrować się z dostawcami w Droplo i liczyć na preferencyjne warunki!


Jeśli wciąż szukasz pomysłu na swój sklep, koniecznie sprawdź nasze top 33 pomysły na to co warto sprzedawać w internecie.


Wypróbuj RedCart za darmo przez 14 dni i przekonaj się do swojego biznesu e-commerce! Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami bezpłatnie na pomoc@redcart.pl

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pierwsze kroki w e-commerce