Strona główna Blog Bezpieczeństwo i prawo

Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna - kiedy zachodzi konieczność wystawienia paragonu?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Bezpieczeństwo i prawo

Prowadzenie sklepu stacjonarnego niesie za sobą sporo formalności, w tym także posiadanie kasy fiskalnej i drukowanie paragonów, czy faktur. Jak jest w przypadku sklepów online i prowadzenia sprzedaży internetowej?

sklep internetowy a kasa fiskalna

Czy prowadząc własny sklep internetowy jest konieczność posiadania kasy fiskalnej? Ten poradnik pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kasa fiskalna w sklepie internetowym – od jakiej kwoty?


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra finansów z dnia 28.12.2018 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnicy, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła, w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, nie mają obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W przypadku kiedy obrót zostanie przekroczony, podatnik jest zmuszony do jej zainstalowania w terminie nie przekraczającym dwóch miesięcy.  

Fiskalizacja zakupów jest uciążliwa, bo musi być prowadzona wyjątkowo starannie i zgodnie z przepisami. Wystawienie paragonu musi odbyć się dokładnie w momencie zakupu.



Sprzedaż przez internet a kasa fiskalna


Jeśli prowadzisz sklep internetowy, nie musisz obawiać się obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Jeśli twoja sprzedaż w sieci przekroczyła 20 000 zł za rok poprzedni, jesteś traktowany inaczej niż sklep stacjonarny. Możesz cieszyć się zwolnieniem z obowiązku posiadania kasy, bo Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 roku zdjął ten obowiązek ze sklepów internetowych.

Chcesz dowiedzieć się jak założyć sklep internetowy? Sprawdź nasz poradnik.



Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna - zwolnienia z kasy fiskalnej


Nie wszyscy przedsiębiorcy internetowi mogą korzystać z przywileju braku fiskalizacji swoich transakcji. W niektórych sytuacjach możesz stracić tę możliwość. Dzieje się to np. wtedy, gdy zdecydujesz się sprzedawać produkty, których ustawa nie objęła w zwolnieniu. Tak jest w przypadku perfum i wód toaletowych. Jeśli co najmniej 80 proc. dochodów twojej sprzedaży dotyczy produktów wyłączonych z obowiązku wystawienia paragonu, to możesz spać spokojnie. Jeśli jednak przekroczysz 20 proc., musisz w kolejnym roku zaopatrzyć się w kasę lub drukarkę fiskalną.



Sprzedaż towarów, do których wymagana jest kasa fiskalna


Według ustawodawcy sprzedaż określonych towarów jest obarczona posiadaniem kasy fiskalnej. 

Jest ona niezbędna, jeśli podatnik jest:

  • Dostawcą gazu płynnego,

  • Dostawcą części do silników,

  • Dostawcą nadwozi do pojazdów silnikowych,

  • Dostawcą części przyczep, naczep, a także pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego,

  • Dostawcą kontenerów, przyczep i naczep,

  • Dostawcą perfum i wód toaletowych z wykluczeniem towarów dostarczanych na pokładach linii lotniczych,

  • Dostawcą wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych, które są mieszalnią piwa i napojów bezalkoholowych, których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, z wykluczeniem towarów dostarczanych na pokładach linii lotniczych,

  • Dostawcą wyrobów z metali szlachetnych,

  • Dostawcą zapisanych lub niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,

  • Dostawcą sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego,

  • Dostawców sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten.



Sposób dostawy a obowiązek kasy fiskalnej


Sprzedaż internetowa z założenia bazuje na dostawach przesyłek na adres klienta i tak jest rozumiana prawnie. Musisz więc swoje wszystkie transakcje wykonywać zdalnie, bo w innym przypadku stracisz statusu sklepu internetowego, a tym samym prawo do zwolnienia z obowiązku kasy fiskalnej. Nie ma tu mowy o udogodnieniach w postaci odbioru osobistego, czy prowadzeniu sklepu stacjonarnego z opcją wysyłki. Muszą być jasne kryteria, bo w przypadku sprzedaży hybrydowej, prawo działa na twoją niekorzyść i jesteś traktowany jako sklep stacjonarny.



Forma płatności w sklepie internetowym z koniecznością wystawienia paragonu


Kwestia zapłaty za towar też jest ściśle regulowana. W myśl przepisów transakcje internetowe powinny być uiszczanie w całości za pomocą przelewu na konto sprzedawcy od klienta indywidualnego. Nie możesz przyjąć zapłaty w gotówce, bo dyskwalifikuje cię to jako sprzedawcę w sklepie internetowym. Tutaj też kryje się pułapka w przepisach. Być może zechcesz pójść klientom na rękę i udostępnisz więcej metod płatności on-line niż przelew. Mowa o płatności kartą debetową lub kredytową. Niestety, Izba Skarbowa rozumie ten rodzaj płatności jako gotówkowy i uznając go, tracisz prawo do niewystawiania paragonów za sprzedaż dla klientów indywidualnych.



Szybkie przelewy w sklepie internetowym – czy zmuszą do posiadania kasy?


Nie musisz zachowywać tej ostrożności w przypadku szybkich przelewów. Jeśli chcesz, by twoi klienci płacili w twoim sklepie internetowym za pośrednictwem platformy PayPal lub innej, nie musisz się obawiać, że ściągnie to na ciebie jakieś restrykcje. Szybkie płatności są traktowane na równi z przelewem bankowym, pod warunkiem, że klient w przelewie zaznaczy jakiego towaru dotyczy.



Brak paragonu w wysyłce za pobraniem


Nie wahaj się dać opcji wysyłki pobraniowej, bo nie ściągnie to na ciebie obowiązku fiskalizacji. Twój przelew zostanie zrealizowany przez firmę kurierską, więc nadal nie jest gotówkowa. Musi być tu jednak porządek ze strony firmy spedycyjnej, by dokonując przelewu do ciebie, uwzględniła zarówno listę towarów z cenami, jak i informację o odbiorcy. W ten sposób wszystko będzie jasne i nie będzie budziło wątpliwości w razie kontroli Urzędu Skarbowego.


Warto każdego roku śledzić zmiany w przepisach, bo nawet jeśli ta lista jest w chwili obecnej stała, to zawsze lepiej mieć pewność, że asortyment, który posiadasz i sprzedajesz, jest zwolniony z obowiązku wystawiania paragonu za sprzedaż internetową.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Bezpieczeństwo i prawo
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Bezpieczeństwo i prawo