Strona główna Blog Pomysły na e-biznes

Jak otworzyć sklep internetowy z odzieżą używaną? Czy się opłaca?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pomysły na e-biznes

W ostatnim czasie panuje silny trend na kupowanie odzieży z second handów, czyli sklepów z odzieżą używaną. Już około 70% Polaków kupuje ubrania z drugiej ręki - według badania przeprowadzonego przez LESS Group.

Spis treści:

Za tymi decyzjami zakupowymi idą przede wszystkim kwestie ekonomiczne i ekologiczne. Przede wszystkim w dużych miastach widzimy mocny trend na zero waste, co dodatkowo wpłynęło na popularność second handów.

Odzież używana – dlaczego warto ją sprzedawać? 

Po pierwsze odzież używana jest chętnie kupowana ze względów ekonomicznych, ponieważ jest dużo tańsza niż w sieciówkach. Po drugie dbałości o środowisko i niechęć do konsumpcjonizmu jest coraz powszechniejszym zjawiskiem wśród naszego społeczeństwa. Ludzie szukają w takich miejscach wyjątkowych rzeczy, których nie ma nikt inny. W dodatku możemy coraz częściej można znaleźć unikatowe i oryginalne ubrania znanych i luksusowych marek, które później sami nosimy lub odsprzedajemy dalej.

Second handy to także raj dla osób tworzących odzież handmade, którzy przerabiają ubrania samodzielnie w domu i później je sprzedają. Jak widzisz możliwości jest bardzo wiele, a sklepy z odzieżą używaną mają się dobrze i przeżywają swoje złote czasy.

Najbardziej znaną platformą do sprzedaży używanych ubrań jest vinted.pl, jednak mogą tam kupować jedynie zarejestrowani użytkownicy. A co jeśli chcemy działać na większą skalę lub pod swoim brandem? W takim przypadku warto otworzyć własny sklep internetowy tzw. lumpeks online!

Sprzedaż odzieży używanej - jakie PKD wybrać?

Jeżeli chcemy handlować odzieżą używaną na dużą skalę i zgodnie z prawem, musimy wybrać odpowiednie PKD do rejestrowanej działalności. Zakładając second hand on-line najlepiej jest wybrać dla swojej firmy PKD 47.91.Z oraz 47.71.Z.

Jak handlować używaną odzieżą w Internecie?

W ramach rozpoczęcia handlu odzieżą używaną warto zacząć od założenia działalności gospodarczej. Wiesz już jakie wybrać PKD, a działalność zarejestrujesz w swoim urzędzie, w nie więcej niż 5 minut.

Następnym krokiem jest pozyskanie asortymentu do sprzedaży. Pamiętaj, że kupując ubrania używane na handel musisz liczyć się z całą procedurą przygotowania ich do sprzedaży. Każdy jeden ciuch, powinien być wyprany, zdezynfekowany i wyprasowany. A do tego dochodzą jeszcze kwestie dokładnych pomiarów, dodania opisów i wysokiej jakości zdjęć, zanim faktycznie wystawimy ubrania na sprzedaż.

Towar, który sprzedajesz powinien być atrakcyjny i nietuzinkowy. Często wiele osób ma awersję do lumpeksów tradycyjnych, ponieważ panuje tam chaos, a ubrania zazwyczaj nie są pogrupowane. W sklepie online masz możliwość oferować tylko "perełki", których normalnie nikt nie miałby czasu szukać.

skąd towar do lumpeksu

Musisz również zaplanować działania marketingowe, które przyciągną klientów do Twojego sklepu. Największą moc w tym biznesie mają social media, w których dobrze dobrany content i reklama mogą zdziałać cuda. Najpopularniejsze platformy takie jak Tik-Tok, czy Instagram są prawdziwą skarbnicą potencjalnych klientów, gotowych do zakupienia twoich produktów.skad brac ubrania do second handu

Ile kg odzieży używanej na otwarcie sklepu?

Jeśli chcesz sprowadzać odzież używaną na handel z zagranicy, wówczas musisz wiedzieć, że cenniki obejmują ubrania na kilogramy. Im więcej kg zamówisz, tym cena jest niższa. Dla przykładu włoska odzież używana, niesortowana kosztuje około 5 zł netto za kg, (do tego należy doliczyć koszty transportu). W przypadku sklepów tradycyjnych z odzieżą używaną liczy się, że na powierzchnię 30 m2 kupuje się ok 150-200 kg odzieży. W przypadku lumpeksu internetowego możemy zacząć od mniejszej ilości, to wszystko zależy od tego skąd chcemy pozyskać towar.

Ile zarabia właściciel sklepu z odzieżą używaną?

Aktualnie prowadzenie sklepu z odzieżą używaną jest opłacalne. Tradycyjny sprzedawca stacjonarny potrafi zarobić około 7-9 tys miesięcznie. W przypadku sklepów internetowych zarobek może być jeszcze większy, wszystko zależy od jakości towaru i poświęconych kosztów na marketing. Należy pamiętać, że twój sklep internetowy nigdy nie będzie po drodze "z pracy do domu", dlatego zanim rozpoczniesz sprzedaż przeanalizuj wszystkie szanse i zagrożenia tego biznesu, a także kwestie jego promocji.

Hurtownia odzieży używanej online

Zdecydowana większość sprzedawców (ok. 85%) pozyskuje odzież używaną z Wielkiej Brytanii. Warto poszukać profesjonalnego dostawcy do współpracy, który zaoferuje nam odzież sortowaną lub outletową. Jednym z takich hurtowników jest Ecotex Group.

Jak otworzyć sklep internetowy z odzieżą używaną?

Jeżeli chcesz otworzyć sklep z odzieżą używaną online, który będzie kompleksowy i gotowy do sprzedaży, potrzebujesz odpowiedniej platformy e-commerce. Dzięki uruchomieniu sklepu na w modelu SaaS możesz zacząć sprzedawać szybko i mieć dostęp do najważniejszych elementów sklepu w ramach oprogramowania.jak otworzyc sklep internetowy z odzieza uzywana

To o czym musisz pamiętać otwierając internetowy sklep z odzieżą używaną to wyposażenie sklepu, w którym znajdują się:

domena
regulamin sklepu
polityka prywatności
certyfikat SSL
różne formy dostawy
szybkie i wygodne płatności
narzędzia promocyjne dostosowane do twoich potrzeb (blog, szablon newslettera)

Przeczytaj nasz poradnik krok po kroku jak założyć e-sklep.

Jeśli myślisz o tym czy założyć sklep internetowy z odzieżą np. używaną, a nie masz wystarczających środków możesz postarać się o dofinansowanie z powiatowego urzędu pracy realizowanego ze środków funduszu pracy (nawet do 5000 tys złotych). To ostatnia rzecz, którą należy przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji czy zakładać własny biznes.

Pamiętaj, że w ramach RedCart możesz otrzymać pełne wsparcie na każdym etapie zakładania i prowadzenia sklepu internetowego. Wypróbuj przez 14 dni za darmo i sprawdź jak to jest mieć własny e-sklep!

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pomysły na e-biznes
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pomysły na e-biznes