Strona główna Blog Dropshipping

Dropshipping na Allegro, czyli jak prowadzić sprzedaż bez sklepu

Autor: RedCart Kategoria: Dropshipping

Branża e-commerce w Polsce rozwija się dynamicznie, czego dowodem jest raport „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” za rok 2019, według którego ponad 60% internautów dokonuje zakupów online.

Popularność sklepów w sieci daje szansę nowym przedsiębiorcom. Czy jednak istnieje możliwość, aby sprzedawać bez inwestycji we własny sklep internetowy? Odpowiedź brzmi: „tak” - wystarczy skorzystać z platformy sprzedażowej i modelu dropshipping.

Czym jest dropshipping?

Dropshipping to model logistyczny, w którym ciężar dostawy towaru spoczywa nie na sprzedawcy, a na hurtowni, z którą sprzedawca ma podpisaną umowę. To sklep internetowy z wirtualną siedzibą, bez fizycznego magazynu. Magazyn należy wyłącznie do hurtowni, która otrzymuje zlecenie od sprzedawcy i opłacony produkt wysyła nabywcy.

W tym modelu sprzedawca przyjmuje rolę pośrednika, zarabiającego na różnicy w cenie, jaką oferuje mu hurtownia za dany produkt, a tą, po jakiej on sam spienięży go kupcowi.

Allegro dropshippingowym rajem

Przeniesienie handlu w przestrzeń internetową i podpisanie umowy z hurtownią sprawia, że względem tego modelu sprzedaży stosuje się przepisy m.in. Kodeksu Cywilnego. Daje to możliwość prostego handlu bez zakładania sklepu.

Jak jednak prowadzić sklep internetowy bez fizycznego sklepu? Nieocenioną pomocą w tym względzie są platformy sprzedaży internetowej, dzięki którym można zarabiać, nie wychodząc z domu. Na rodzimym rynku króluje jedna platforma: Allegro. Jest ona znana aż 80% kupujących przez internet, jak wynika z przytoczonego raportu Gemius.

Zalety sprzedaży na Allegro

Allegro uchodzi za dropshippingowy raj - dzięki niemu można w łatwy sposób rozkręcić biznes internetowy, mając dostęp do tysięcy czy nawet milionów Klientów, którzy codziennie przeglądają oferty. Możesz zostać e-przedsiębiorcą w prosty sposób: wystarczy, że założysz konto. To jedyny „koszt” wejścia na rynek, gdyż korzystając z Allegro i dropshippingu nie płacisz wynagrodzeń pracownikom, czynszu za budynek, ani nie wnosisz opłat dla firmy kurierskiej za dostawę, gdyż koszt dostawy jest zawarty w cenie produktu.

Jeżeli więc nie posiadasz wystarczających środków, które umożliwiłby Ci działalność z prawdziwego zdarzenia, dropshipping na Allegro wydaje się najlepszą opcją do wzbogacenia się przy niewielkich nakładach.

Kontakt z hurtownią kluczem do sukcesu

Myli się jednak ten, kto uważa, że darmowe wystawienie produktów na Allegro to w ramach dropshippingu gotowy przepis na sukces. Równie istotna jest współpraca z hurtownią. Na Tobie spoczywa dobra „reklama” towaru na Allegro, Ty też musisz obrać strategię cenową, dzięki której narzucona marża usatysfakcjonuje Twoje oczekiwania. Reszta spoczywa na hurtowni i nie masz większego wpływu na dalszą realizację.

Dlatego warto najpierw na własnej skórze przetestować możliwości hurtowni. Przed rozpoczęciem dropshippingu na Allegro opłaca się zamówić w kilku z nich różne produkty i obserwować terminowość dostawy, komunikację i ogólną jakość usługi.

Dzięki temu zyskasz niezbędne informacje, które są wyjątkowo przydatne w trakcie działalności. Możesz być bowiem pewny, że Klienci spytają o szczegółowy wygląd lub cechy produktów, albo o to, dlaczego jego doręczenie trwa o dwa dni za długo. Bez odpowiedniej integracji z hurtownią nie jesteś w stanie odpowiedzieć na te pytania i wpływasz na pogorszenie opinii o sobie, tak istotnej na Allegro.

Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, istnieją rozwiązania, które ułatwią Ci dropshipping. Możesz skorzystać z płatnych pakietów, które gwarantują bazę sprawdzonych dostawców. Stworzysz wówczas tzw. gotowy sklep internetowy, w którym otrzymasz pomoc w budowaniu dropshippingu na Allegro od podstaw. Będziesz miał w nim dostęp do tysięcy produktów, które możesz wystawić na sprzedaż. Takie oprogramowanie na pewno zdejmie z Ciebie część ciężaru.

Kolejny krok: sklep internetowy na abonament

Dropshipping na Allegro nie musi być jednak jedynym działaniem, którego się podejmiesz. Jeśli biznes układa się pomyślnie, możesz wykorzystać zebrane doświadczenia i założyć sklep internetowy z prywatną domeną.

Ogromnym plusem sformalizowanej działalności jest to, że to Ty kontrolujesz cały proces zakupu: od wystawienia oferty, przez sprzedaż, aż do przekazania produktu do rąk nabywcy z pomocą sprawdzonego kuriera. Możesz więc potraktować dropshipping jako pierwszy krok, za którym postawisz następny. Allegro może wówczas funkcjonować jako Twój drugi kanał sprzedaży. Dzięki temu będziesz miał jeszcze więcej nabywców.

Podsumowanie

Allegro od lat jest jedną z najchętniej wybieranych platform sprzedaży i aukcji. Dropshipping to z kolei model handlu, który zdobywa sobie coraz większą popularność. Dzięki ich połączeniu możesz w łatwy sposób wejść na rynek, który posiada ogromną bazę Klientów. Otrzymujesz możliwość sprzedaży produktów bez ich wcześniejszego zakupu, z wysyłką następującą prosto z hurtowni, na sprawdzonym i cenionym kanale.

To idealny start dla wszystkich młodych przedsiębiorców, którzy chcą przetestować rynek i swoje możliwości, a także zdobyć doświadczenie. Następnym krokiem może być poszerzenie działalności o kolejny kanał sprzedaży, jakim jest własny sklep, dzięki czemu będziesz miał dostęp do ogromnej bazy Klientów, a jednocześnie zbudujesz własną markę, w bezpieczny i komfortowy sposób.

Rozpocząłeś już sprzedaż na Allegro? Opowiedz nam więcej o swoich doświadczeniach.

Autor: RedCart Kategoria: Dropshipping
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Dropshipping