Strona główna Blog Dropshipping

Dropshipping na Allegro, czyli jak prowadzić sprzedaż bez sklepu

Autor: RedCart Kategoria: Dropshipping

Choć branża e-commerce w Polsce rozwija się dynamicznie, wciąż jest polem do szerokiej ekspansji. W 2018 roku 56% internautów w naszym kraju dokonało przynajmniej raz zakupu przez Internet.

Zapisz się na bezpłatne
lekcje o e-commerce.

Zdobywaj wiedzę i inspirację potrzebne do budowania
dochodowego sklepu internetowego.

Podając e-mail akceptujesz politykę prywatności

Według raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” za rok 2018, zleconego przez Gemius i Izbę Gospodarki Elektronicznej, 56% internautów w naszym kraju dokonało przynajmniej raz zakupu przez Internet. To ok. 15,6 mln obywateli. A trzeba pamiętać, że te liczby będą szybować w górę.

Gałęzią tej branży, która stale zyskuje na popularności jest dropshipping, czyli model logistyczny, w którym ciężar dostawy towaru spoczywa nie na sprzedawcy, a na hurtowni, z którą sprzedawca ten ma podpisaną umowę. To jakby sklep internetowy z wirtualną siedzibą bez magazynu. Za magazyn służy hurtownia, która otrzymuje zlecenie od sprzedawcy i opłacony produkt wysyła nabywcy. W tym procesie sprzedawca przyjmuje rolę de facto pośrednika zarabiającego na różnicy w cenie, jaką oferuje mu hurtownia za dany produkt, a tą, po jakiej on sam spienięży go kupcowi.


Allegro dropshippingowym rajem

Czy dropshippingowy sklep w rzeczywistości faktycznie istnieje? Nie można bowiem sprzedać czegoś, czego nie mamy na wyposażeniu. Jest jednak metoda, która otwiera furtkę dla takich transakcji - przeniesienie handlu w przestrzeń internetową i podpisanie umowy z hurtownią sprawia, że stosuje się przepisy m.in. Kodeksu Cywilnego. Wówczas zyskuje się możliwość prostego handlu bez zakładania sklepu.

Jak jednak prowadzić sklep internetowy bez sklepu? Nieocenione są platformy sprzedaży internetowej, dzięki którym można zarabiać nie wychodząc z domu. Niepodważalnym liderem w Polsce jest Allegro. Wspomniany już raport „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” udowadnia wręcz, że Allegro jest hegemonem na rodzimym e-rynku - z badań wynika, że 72% respondentów spontanicznie wymieniło tę platformę, gdy zapytano o internetowe zakupy.

Allegro uchodzi za dropshippingowy raj - dzięki niemu można w łatwy sposób rozkręcić biznes internetowy, korzystając przy okazji z dostępu do bazy tysięcy (milionów?) klientów, którzy na co dzień przeglądają oferty. Możesz zostać e-przedsiębiorcą wraz założeniem konta - to w zasadzie jedyny „koszt” wejścia na rynek, bo nie płaci się wynagrodzeń pracownikom, czynszu za budynek, czy kurierowi za dostawę (koszt dostawy uwzględniony jest w cenie). Jeżeli nie posiadasz wystarczających środków, które umożliwiłby Ci działalność z prawdziwego zdarzenia, dropshipping na Allegro wydaje się najlepszą opcją do bogacenia się przy niewielkich nakładach.


Kilka faktów dotyczących sprzedaży na Allegro

  • 17,5 mln użytkowników miesięcznie
  • 400 000 transakcji dziennie
  • 243 mln odwiedzin miesięcznie
  • 1,75 mld zapytań miesięcznie


Kontakt z hurtownią kluczem do sukcesu

Myli się jednak ten, kto uważa, że darmowe wystawienie produktów na Allegro, to w ramach dropshippingu gotowy przepis na sukces. Równie istotna jest współpraca z hurtownią. Na Tobie spoczywa dobra „reklama” towaru na Allegro, Ty też musisz obrać strategię cenową, dzięki której narzucona marża usatysfakcjonuje Twoje oczekiwania. Reszta spoczywa na hurtowni i nie masz większego wpływu na dalszą realizację.

Dlatego warto najpierw na własnej skórze przetestować możliwości hurtowni. Przed rozpoczęciem dropshippingu na Allegro, opłaca się zamówić w kilku z nich różne produkty i obserwować terminowość dostawy, komunikację i ogólnie - jakość usługi. Zyskujesz niezbędne informacje, które są wyjątkowo przydatne w trakcie działalności. Możesz być bowiem pewny, że klienci spytają o szczegółowy wygląd lub cechy produktu, albo o to, dlaczego jego doręczenie trwa o dwa dni za długo. Bez odpowiedniej integracji z hurtownią nie jesteś w stanie odpowiedzieć na te pytania i wpływasz na pogorszenie opinii o sobie, tak istotnej na Allegro.

Jeśli nie masz do tego głowy, istnieją rozwiązania, które ułatwią Ci dropshipping. Możesz skorzystać z płatnych pakietów, które gwarantują bazę sprawdzonych dostawców. Tworzy się wówczas tzw. gotowy sklep internetowy (otrzymujesz pomoc w budowaniu dropshippingu na Allegro od podstaw) z dostępem do tysięcy produktów, które możesz wystawić na sprzedaż. Takie oprogramowanie sklepu na pewno zdejmie z Ciebie część ciężaru.


Krok drugi: „prawdziwy” sklep internetowy

Dropshipping na Allegro nie musi być jednak szczytem Twoim marzeń. Jeśli biznes układa się, możesz pomyśleć o wykorzystaniu zebranego doświadczenia i zarobionego kapitału do założenia sklepu internetowego z prywatną domeną. Ogromnym plusem sformalizowanej działalności jest to, że to Ty kontrolujesz cały proces zakupu: od wystawienia oferty, przez sprzedaż, aż do przekazania produktu do rąk nabywcy (z pomocą sprawdzonego kuriera). Możesz więc potraktować dropshipping jako pierwszy krok, za którym postawisz następny. I wydaje się, że nic na tym nie tracisz - w końcu zmagazynowane towary wciąż możesz za darmo wystawiać na Allegro - platformie, którą już zdążyłeś poznać. 

 

Przetestuj sklep internetowy RedCart

14 dni za darmo, w każdej chwili możesz zrezygnować.

Podając e-mail akceptujesz regulamin i politykę prywatności
Autor: RedCart Kategoria: Dropshipping
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Dropshipping