Strona główna Blog Pierwsze kroki w e-commerce

Sklep internetowy - franczyza czy własny sklep?

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce

Podjąłeś decyzję – otwierasz sklep internetowy. Opcją bardzo kuszącą wydaje ci się franczyza, dzięki której w bezpieczny sposób wkroczysz do świata biznesu. Jednak czy to jedyna metoda, aby łatwo wejść do branży e-commerce? Podpowiadamy.

Jakie zalety ma franczyza internetowa?


Początkujący biznesmeni zwykle decydują się na prowadzenie sklepu pod cudzą banderą z dwóch przyczyn:

  • możliwość rozpoczęcia działalności bez dużego doświadczenia i bez dużego wkładu finansowego;
  • poczucie bezpieczeństwa – nawiązujesz współpracę z marką, która odniosła sukces; prowadzenie firmy pod banderą uznanej marki to niezwykłe ułatwienie, w szczególności na początku.


Klienci kojarzą znaną markę i będą w większym stopniu skłonni korzystać z jej propozycji. Wszystko to zapewnia lepszy start marketingowy, a na dłuższą metę może się przełożyć także na zaoszczędzone pieniądze.


Nie ulega wątpliwości, że franczyza internetowa to wygodniejsza i łatwiejsza opcja niż budowanie firmy od zera. Nie będziesz spędzał godzin nad analizą rynkową czy poszukiwaniem oryginalnych pomysłów. Oszczędzisz również na administracji kadrowej. Wszystko jest w zasięgu ręki.

Jakie wady ma e-franczyza?


Ten model ma jeden, oczywisty minus – już zawsze działać będziesz pod cudzą, a nie własną marką. To, że wszystko jest z góry ustalone, oznacza, że nie będzie tu miejsca na własne pomysły. Nic nie można zmienić. Franczyza internetowa może również stanowić pewne zagrożenia. Franczyzobiorca ponosi koszty wstępnej opłaty za udzielenie licencji. Przez czas trwania kontraktu wypłacać musi na rzecz franczyzodawcy określony w umowie procent z dochodów. Początkującemu biznesmenowi może sprawić problem utrzymanie lokalu, zatrudnienie pracowników i opłacenie franczyzodawcy. W początkowym okresie taki biznes może nie przynosić dużych zysków.


Franczyzobiorca podlega ścisłej kontroli franczyzodawcy. Każdy pomysł, każda innowacja powinna zyskać jego aprobatę. Mało tego – franczyzobiorca poniesie też odpowiedzialność za błędne decyzje właściciela marki. Sytuacje kryzysowe, w jakich on się znajdzie, odbiją się również na franczyzobiorcy. Jeżeli klienci z jakichś przyczyn zaczną szkodzić marce, w pierwszej kolejności ucierpi na tym franczyzobiorca.

Gdzie szukać ofert franczyzy?


Najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę: „e-franczyza”, „franczyza internetowa”, „franczyza oferty współpracy”, „franczyza oferty”, „lista franczyz”, „katalog franczyzy” lub „franczyza sklep internetowy oferty”. Możesz również umieścić ogłoszenie na portalu biznesowym, w którym napiszesz, że chętnie podejmiesz się współpracy z franczyzodawcą internetowym. Dobrym kanałem komunikacji z potencjalnymi wspólnikami biznesowymi są także media społecznościowe, a konkretniej znajdujące się na nich grupy czy fanpage’e udostępniające informacje na temat e-franczyz.

Prowadzenie internetowego sklepu w systemie dropshipping


Prócz oferty franczyzy w Polsce istnieje jeszcze inny sprawdzony sposób na e-biznes. Jest to sklep internetowy w modelu dropshippingu. W tym przypadku rozwijasz swoją markę od zera. W takim modelu odpowiadasz tylko za pozyskiwanie klientów i rozwój sklepu internetowego, natomiast magazynowaniem i wysyłką towarów zajmują się hurtownie.


Tak wygląda ten proces krok po kroku:

  1. Klient składa zamówienie w twoim sklepie, opłaca je.
  2. Przekazujesz to zamówienie do hurtowni.
  3. Hurtownia przesyła towar twojemu klientowi.
  4. Przekazujesz klientowi paragon/fakturę.
  5. Rozliczasz się z hurtownią.
  6. Wszelkie reklamacje rozpatruje hurtownia.

Franczyza internetowa a dropshipping


Poniżej znajdziesz porównanie prowadzenia sklepu internetowego jako franczyzobiorca i współpracy na zasadzie dropshippingu – pod kilkoma istotnymi w branży e-commerce względami.

Wkład początkowy oraz opłaty:


Dropshipping – niewysokie. Koszty zaczynają się od kilkudziesięciu złotych w miesiącu, zależnie od tego, na jaki pakiet się zdecydujemy;

E-franczyza – to zależy od rodzaju branży. Na pewno poniesiesz wstępną opłatę oraz comiesięczne, stałe opłaty zależne od twoich dochodów. Doliczyć należy koszty utrzymania działalności (najem lokalu, ZUS, opłaty skarbowe itp.).

Zysk ze sprzedaży:


Dropshipping – trafi do ciebie całość zysków;

E-franczyza – zysk zostaje podzielony między franczyzodawcę a franczyzobiorcę.

Ryzyko inwestycyjne:


Dropshipping – prawie zerowe. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z prowadzonej działalności bez ponoszenia kosztów. Nie musisz nawet nabywać towarów, które mogłyby zalegać w magazynie;

E-franczyza – istnieje możliwość kryzysu bądź nawet upadku marki, na co franczyzobiorca nie ma wpływu.

Umowy oraz formalności:


Dropshipping – umowy nawiązujesz jedynie ze współpracującymi z tobą hurtowniami;

E-franczyza – umowa jest zawierana z franczyzodawcą na czas określony lub nieokreślony, na jej podstawie korzystać możesz z nazwy, logo i know-how franczyzodawcy.

Kontrola biznesu:


Dropshipping – będziesz mieć pełną możliwość realizacji swych pomysłów oraz rozwijania firmy w dowolnym kierunku;

E-franczyza – otrzymujesz wytyczne, zgodnie z którymi prowadzisz firmę. Będziesz mieć niewielki wpływ na kierunek rozwoju biznesu.


Branża e-commerce jest jedną z nielicznych, które mimo pandemii notują znaczące wzrosty. Ilość osób robiących zakupy w internecie ciągle wzrasta. Wciąż jest jeszcze miejsce na nowe działania. W zależności od tego, co jest ci bliskie, możesz wybrać sklep z odzieżą, obuwiem, ze zdrową żywnością, kwiaciarnię czy sklep zoologiczny – możliwości jest mnóstwo. Możesz wyszukać „katalog franczyzy” i zacząć działać.


Decydując się na prowadzenie sklepu internetowego na zasadach opisywanych w powyższym artykule, nie będziesz ponosił tak wielkiego ryzyka, jakie istniałoby w przypadku chęci otworzenia i prowadzenia swojego sklepu online samodzielnie i od podstaw.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pierwsze kroki w e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pierwsze kroki w e-commerce