Masz pomysł na sklep internetowy i zastanawiasz się nad franczyzą? To jedna z bezpiecznych dróg wejścia do e-commerce, ale nie jedyna.
Początkujący biznesmeni zwykle decydują się na prowadzenie sklepu pod cudzą banderą z dwóch przyczyn:
Klienci kojarzą znaną markę i będą w większym stopniu skłonni korzystać z jej propozycji. Wszystko to zapewnia lepszy start marketingowy, a na dłuższą metę może się przełożyć także na zaoszczędzone pieniądze.
Nie ulega wątpliwości, że franczyza internetowa to wygodniejsza i łatwiejsza opcja niż budowanie firmy od zera. Nie będziesz spędzał godzin nad analizą rynkową czy poszukiwaniem oryginalnych pomysłów. Oszczędzisz również na administracji kadrowej. Wszystko jest w zasięgu ręki.
Ten model ma jeden, oczywisty minus – już zawsze działać będziesz pod cudzą, a nie własną marką. To, że wszystko jest z góry ustalone, oznacza, że nie będzie tu miejsca na własne pomysły. Nic nie można zmienić. Franczyza internetowa może również stanowić pewne zagrożenia. Franczyzobiorca ponosi koszty wstępnej opłaty za udzielenie licencji. Przez czas trwania kontraktu wypłacać musi na rzecz franczyzodawcy określony w umowie procent z dochodów. Początkującemu biznesmenowi może sprawić problem utrzymanie lokalu, zatrudnienie pracowników i opłacenie franczyzodawcy. W początkowym okresie taki biznes może nie przynosić dużych zysków.
Franczyzobiorca podlega ścisłej kontroli franczyzodawcy. Każdy pomysł, każda innowacja powinna zyskać jego aprobatę. Mało tego – franczyzobiorca poniesie też odpowiedzialność za błędne decyzje właściciela marki. Sytuacje kryzysowe, w jakich on się znajdzie, odbiją się również na franczyzobiorcy. Jeżeli klienci z jakichś przyczyn zaczną szkodzić marce, w pierwszej kolejności ucierpi na tym franczyzobiorca.
Najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę: „e-franczyza”, „franczyza internetowa”, „franczyza oferty współpracy”, „franczyza oferty”, „lista franczyz”, „katalog franczyzy” lub „franczyza sklep internetowy oferty”. Możesz również umieścić ogłoszenie na portalu biznesowym, w którym napiszesz, że chętnie podejmiesz się współpracy z franczyzodawcą internetowym. Dobrym kanałem komunikacji z potencjalnymi wspólnikami biznesowymi są także media społecznościowe, a konkretniej znajdujące się na nich grupy czy fanpage’e udostępniające informacje na temat e-franczyz.
Prócz oferty franczyzy w Polsce istnieje jeszcze inny sprawdzony sposób na e-biznes. Jest to sklep internetowy w modelu dropshippingu. W tym przypadku rozwijasz swoją markę od zera. W takim modelu odpowiadasz tylko za pozyskiwanie klientów i rozwój sklepu internetowego, natomiast magazynowaniem i wysyłką towarów zajmują się hurtownie.
Poniżej znajdziesz porównanie prowadzenia sklepu internetowego jako franczyzobiorca i współpracy na zasadzie dropshippingu – pod kilkoma istotnymi w branży e-commerce względami.
Franczyza internetowa to bezpieczna opcja wejścia do e-commerce, oferująca wsparcie uznanej marki i łatwiejszy start na rynku. Jednak model ten ma również swoje wady, takie jak brak możliwości wprowadzania własnych pomysłów oraz konieczność ponoszenia stałych opłat i dzielenia się zyskami z franczyzodawcą. Alternatywą dla franczyzy może być dropshipping, który pozwala na rozwijanie własnej marki przy minimalnym ryzyku inwestycyjnym i pełnej kontroli nad zyskami. Wybór między franczyzą a dropshippingiem zależy od indywidualnych potrzeb i strategii biznesowej.
Chcesz zwiększyć zaangażowanie na swoim Fanpage'u i dotrzeć do nowych klientów? Konkurs na Facebooku to świetny sposób na promocję i budowanie społeczności. Sprawdź, jak go skutecznie zorganizować!
Eparagon fiskalny to dokument elektroniczny, który zastępuje tradycyjny paragon. Od samego początku budzi duże zainteresowanie, jak i wiele pytań branży e-commerce.
Na czym polega promowanie kanału na YouTube?
Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć rozmiar pliku, skorzystaj z narzędzi i prostych wskazówek. Zobacz, jak zrobić to najszybciej.
Czy wiesz, że możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni bez podania przyczyny? Sprawdź, kiedy jest to możliwe, jakie warunki musisz spełnić i na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu zwrotu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek!
Kody QR, czyli Quick Response Code są nowoczesnym sposobem szyfrowania dużej liczby danych z możliwością szybkiego dostępu do nich.
Bez ukrytych kosztów, bez zobowiązań.