[DARMOWY WEBINAR] Jak skutecznie sprzedawać na Allegro? 24.07, 19:00 DOŁĄCZ
Strona główna Blog Pomysły na e-biznes

W co warto zainwestować 10 000 zł? 10 gotowych pomysłów

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pomysły na e-biznes

W czasach galopującej inflacji przed wieloma z nas powstaje dylemat, w co zainwestować pieniądze, aby nie straciły one na wartości. Kolejnym powodem, dla którego inwestujemy, jest po prostu chęć pomnożenia swojego kapitału.

To, co stoi na przeszkodzie w inwestycji to przede wszystkim strach przed ryzykiem utraty pieniędzy lub brak pomysłu na to gdzie ulokować swoje fundusze. W tym poradniku przedstawiamy 10 gotowych pomysłów na to jak rozpocząć inwestowanie i gdzie ulokować 10 tys złotych w 2023 roku.

Spis treści:

1. Lokaty bankowe

Lokaty bankowe są bezpiecznym miejscem, w którym możemy ulokować oszczędności na określony czas, bez ponoszenia ryzyka. Obecnie banki nie mają do zaoferowania wysokich stóp procentowych, co oznacza, że istnieje niewielka szansa na zabezpieczenie Twoich środków w pełni przed inflacją.

Jeżeli jednak nie chcesz szukać innych możliwości i lęk przed stratą jest duży, rozważ lokatę oszczędnościową. Pamiętajmy jednak, że korzystniejsze warunki oprocentowania mają banki, które chcą przyciągnąć nowych klientów. Oznacza to, że nie warto korzystać z pierwszej lepszej oferty od rodzimego banku. Korzystniej będzie rozejrzeć się za ofertami u konkurencji. Nie chcąc zamrażać kapitału na lokatach warto skorzystać z lokaty typu overnight.

2. Giełda

Inwestowanie na giełdzie jest jedną z najbardziej ryzykownych form inwestowania. Jeżeli jednak jesteś na bieżąco z tematyką finansów i potrafisz sprawnie obserwować rynki i trendy, może to być coś dla Ciebie. Kupowanie akcji na giełdzie papierów wartościowych wiąże się z ryzykiem, ale też z możliwością zysków, a żeby zacząć należy wcześniej założyć rachunek inwestycyjny w wybranym domu maklerskim. Ważny jest również dostęp do narzędzi analitycznych.

3. Kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty jest podobne do inwestowania w akcje, tradycyjne waluty lub towary. Kryptowaluty to cyfrowe aktywa, które można kupować i sprzedawać na giełdach. Podobnie jak inne inwestycje, są zmienne i wahają się w wartości. Jednak jak pokazuje sytuacja z Bitcoinem, można osiągnąć wysokie zyski w zależności od sytuacji rynkowej.

Inwestowanie w kryptowaluty pod wieloma względami przypomina handlowanie akcjami, tradycyjnymi walutami czy surowcami, w większości przypadków polega na tym, aby dany instrument możliwie najtaniej kupić i drogo sprzedać.

4. Gotowy sklep internetowy i sprzedaż w sieci

Jeżeli chcesz przeznaczyć swoje fundusze inwestycyjne na własny biznes, branża e-commerce jest dla Ciebie. W dzisiejszych czasach jest to bardzo stabilna branża, w której nie jesteśmy narażeni na tak duże koszty i zagrożenia, jak w przypadku biznesu stacjonarnego (koszt wynajmowania lokalu, czy podwyżki opłat). Dodatkowo jeśli nauczysz się odpowiednio zarządzać sprzedażą i marketingiem, możesz sporo zarobić. Wystarczy mieć wybraną branżę i skorzystać z gotowej platformy, która posiada wszystkie funkcjonalności do prowadzenia własnego sklepu w internecie. Chcesz dowiedzieć się jak założyć własny e-sklep? Sprawdź nasz poradnik!

Oprogramowanie RedCart umożliwi Ci założenie gotowego sklepu internetowego ze wsparciem specjalistów. To korzystne rozwiązanie ze względu na to, że zysk może być większy niż początkowa inwestycja, a po czasie możliwa jest dywersyfikacja dochodów poprzez rozwój sklepu o nowy asortyment i kolejne rynki. Możesz również przetestować platformę do e-sklepu za darmo, aby sprawdzić czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.

5. Szkolenia i kursy online

Znasz się na czymś, czego nie umie większość osób w Twoim otoczeniu? To może oznaczać, że Twoja wiedza jest na tyle wartościowa, aby zacząć na niej zarabiać. Pieniądze, które posiadasz, zainwestuj w stworzenie kursów. Przyda się sprzęt do nagrywania i program do edycji wideo. Później rozważ wykupienie strony internetowej i stworzenie platformy szkoleniowej, na której zaczniesz udostępniać swój kurs online za opłatą. Możesz zostać coachem ekspertem od programowania, motoryzacji, e-commerce, branży beauty, lub nawet matematyki i udzielać swoim klientom pełnego wsparcia w zdobywaniu wiedzy - możliwości jest naprawdę sporo.

Wbrew pozorom, takie kursy są chętnie poszukiwane przez osoby młode, bez doświadczenia i wiedzy w danej branży. Masz dryg do uczenia i przekazywania informacji? Zostań twórcą na platformach takich jak Youtube. Od 2023 roku TikTok wprowadził nową usługę - Tiktok series. Dzięki temu możesz dodać do 80 filmów (czas trwania to max. 20 min), do których użytkownicy zyskają dostęp po opłaceniu podanej przez Ciebie kwoty. Dobry marketing i pomysł na siebie może okazać się strzałem w dziesiątkę, a stopa zwrotu z inwestycji przekroczy ją o kilkadziesiąt procent.

6. Obligacje skarbowe

To propozycja dla osób, które chcą zamrozić swoje oszczędności bez ponoszenia ryzyka. W oddziałach konkretnego banku możemy wykupić obligacje skarbu państwa i zabezpieczyć swoje finanse na czas inflacji. Co ważne, inflacja może w tym przypadku działać na naszą korzyść, ponieważ na rynku znajdują się np. obligacje indeksowane inflacją. Po określonym terminie bank zwraca określoną kwotę wraz z uzbieranymi odsetkami, a wykupienie inwestycji wcześniej za ustaloną kwotą odbywa się bez utraty odsetek.

Czym się różni inwestycja w obligacje skarbowe od lokaty?

Lokata ma z góry ustalony odsetek, który odda Ci z końcem roku. Z kolei przy obligacjach możesz zarobić więcej, ponieważ ich zysk zależy od zmiany cen na rynku obligacji oraz od wysokości oprocentowania, co może przynieść większy zwrot, ale jest również obarczone większym ryzykiem.

7. Złoto i inne metale szlachetne

Analizując sytuację historyczną w Polsce (np. sytuacja frankowiczów) i na świecie możemy stwierdzić, że w przeciwieństwie do różnych walut, dużo bardziej opłaca się wymienić swoje oszczędności na kruszec. Złoto przetrwało wielokrotnie ciężkie czasy, inflację i inne zawirowania ekonomiczne, a można powiedzieć, że pozostało wciąż stabilnym środkiem płatniczym. Zamiast trzymać 10 tysięcy złotych na koncie w banku, lub w „skarpecie” dużo lepszym pomysłem na ochronę tych pieniędzy będzie zakup złota lub innych metali szlachetnych (srebro, platyna).

Być może nie pomnożymy znacząco swoich zysków z tej inwestycji, ale na pewno będzie to bezpieczniejsza opcja na schowane swoich oszczędności przed kryzysem w sztabce, lub złotej monecie. Złoto można zakupić legalnie na oficjalnej stronie Mennicy Polskiej, dzięki czemu mamy pewność, że jesteśmy właścicielami prawdziwego metalu szlachetnego, aniżeli podróbki.

8. Pożyczka społecznościowa

Pożyczka społecznościowa to produkt finansowy, który umożliwia użytkownikom pożyczanie pieniędzy z platformy pożyczkowej. Oprocentowanie pożyczki społecznościowej jest często niższe niż tradycyjnych pożyczek, a okres spłaty jest krótszy. Pożyczki społecznościowe stają się coraz bardziej popularne jako sposób finansowania małych firm i przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Pożyczkodawca może nieco zarobić dzięki naliczaniu oprocentowania, a pożyczkobiorca zyskuje dodatkową szansę na pozyskanie środków.

Ważna jest tutaj weryfikacja pożyczkobiorcy poprzez platformę, która umożliwia poznanie przeszłości kredytowej danej osoby. Jednak jest to nadal dość ryzykowna forma inwestycji z uwagi na brak regulacji prawnych i ochrony interesów.

9. Dropshipping

Z powodzeniem możesz zainwestować w sprzedaż internetową opartą o model dropshipping. Jest to sprzedaż produktów od hurtowni, których sprzedawca fizycznie nie posiada. Nie musisz inwestować w produkty, czy magazyn, a jedyny koszt inwestycji to sklep internetowy i marketing. Sprzedaż wygląda w taki sposób, że klient kupuje produkt na Twoim sklepie internetowym lub Allegro, a Ty jako sprzedawca przekazujesz je do hurtowni, która następnie je pakuje i wysyła do klienta. Sprzedawca zarabia na marży jaką ustali z hurtownią w zależności od jej warunków handlowych.

Na dropshippingu możesz pomnożyć swoje zyski i jest to jeden z lepszych sposobów na współczesną inwestycję. Jeżeli dobrze zadbasz o marketing i znajdziesz odpowiednią niszę w branży. możesz liczyć na długoterminowy zysk. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dropshippingu? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku.

10. Krótkoterminowe aktywa finansowe

Inwestując w akcje na zasadzie krótkoterminowej, dobrze jest mieć już przynajmniej pewną wiedzę o rynku. Pomoże Ci to zrozumieć, jak poruszają się ceny akcji i jakie czynniki mogą na nie wpływać. Umożliwi to również podejmowanie świadomych decyzji o tym, kiedy kupować i sprzedawać. W takim przypadku dobrze jest zastanowić się, kiedy dana spółka będzie miała największą zmienność. Na przykład, jeśli spółka przechodzi przez dużą zmianę (np. fuzję lub przejęcie), prawdopodobnie będzie miała wyższą zmienność w tym czasie.

Istotnym wydarzeniem, które mogłoby zmienić wartość akcji danej spółki, jest bankructwo podobnej firmy. Pokazałoby to, że branża ma kłopoty, a akcje spółki nie są już tak wartościowe jak wcześniej. Można albo zainwestować w akcje spółek, które obecnie są w kryzysie, ale wiemy, że się od niego odbiją. Można też zainwestować w akcje spółki, która z naszej wiedzy i znajomości rynku powinna wkrótce zanotować wzrosty.

Zainwestuj w wiedzę!

Zanim podejmiesz decyzję, w co chcesz zainwestować swoje 10 000 złotych, najpierw solidnie uzupełnij swoją wiedzę. Niezależnie od tego, gdzie chcesz inwestować pieniądze, konieczna jest analiza rynku, trendów, oraz wszystkich szans i zagrożeń wynikających z tego sposobu inwestycji. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko utraty oszczędności, a wręcz zmaksymalizujesz możliwości pomnożenia zwrotów ze swojego kapitału. Zachęcamy więc do stopniowego zgłębiania tematu, aby w tych trudnych czasach nie utracić swojej poduszki finansowej.

Autor: Natalia Podgórska Kategoria: Pomysły na e-biznes
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Pomysły na e-biznes