Jakie są obowiązki sprzedawcy internetowego?

Prowadząc sklep internetowy należy mieć na uwadze, że w Internecie, tak jak w życiu codziennym obowiązują nas pewne prawa, których należy przestrzegać.


Dostawa produktów
Jeśli regulamin sklepu internetowego nie podaje informacji na ten temat, zgodnie z ustawą z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. z 31 marca 2000 r. nr 22, poz. 271), produkt kupiony w e-sklepie powinien do nas dotrzeć najpóźniej w ciągu 30 dni od złożenia zamówienia.

10 dni na zwrot towaru zakupionego w sklepie internetowym
Dodatkowym uprawnieniem przysługującym klientom sklepów internetowych jest - w przeciwieństwie do zakupów w tradycyjnym sklepie - prawo zwrotu zakupionego towaru w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki bez podawania przyczyny. Jeśli informacja o możliwości zwrotu towaru w określonym przez prawo terminie nie zostanie podana w sklepie, czas ten wydłuża się do trzech miesięcy.

W każdym sklepie internetowym powinny znaleźć się następujące elementy:
Oprogramowanie sklepu internetowego imię i nazwisko przedsiębiorcy (nazwa sklepu),
Oprogramowanie sklepu internetowego adres stacjonarny firmy,
Oprogramowanie sklepu internetowego cena towaru i zasady zapłaty za niego,
Oprogramowanie sklepu internetowego koszt, termin oraz sposób dostawy,
Oprogramowanie sklepu internetowego informacja o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni, miejscu i sposobie składania reklamacji oraz prawie do wypowiedzenia umowy.