Jak możemy Ci pomóc?

Strona główna Baza wiedzy Narzędzia

Sklep internetowy a sprzedaż za granicę: niezbędne narzędzia w sklepie online

Wykorzystaj narzędzia dostępne tylko dla platformie RedCart, aby przygotować swój sklep na sprzedaż zagraniczną.

Internetowa sprzedaż za granicę: niezbędne narzędzia w sklepie online

Europejski e-konsument wydaje na zakupy w sieci około 1234 euro rocznie, przy 465 euro, jakie wydaje polski klient sklepów internetowych. Warto przy tym wspomnieć, że europejscy e-klienci coraz częściej zaglądają do sklepów internetowych poza swoim rodzimym rynkiem, w tym także do polskich, które na przestrzeni ostatnich lat odnotowują duży wzrost sprzedaży pochodzący z transakcji zagranicznych. Zagranicznych klientów – zwłaszcza Niemców, Brytyjczyków i Rosjan, kuszą niższe ceny w polskich sklepach, nawet biorąc pod uwagę większe koszty przesyłki oraz wygoda zakupów online. Jeśli się przy tym doda, że mniej niż 10% polskich sklepów posiada swoją obcojęzyczną wersję oraz kieruje swoją ofertę na konkretny rynek, nasuwa się wniosek o dużym i mocno nie wykorzystanym potencjale. Nie brakuje bowiem narzędzi, dzięki którym można przygotować swój e-sklep do zagranicznej ekspansji.

Ujednolicone prawo

Dzięki wprowadzeniu nowej ustawy o prawach konsumenta, która dostosowuje obowiązki polskich sprzedawców internetowych do unijnej dyrektywy, zniesiona została bariera odmiennych standardów w obsłudze posprzedażowej. Generalnie, ujednolicone przepisy związane z handlem online obowiązują na całym Europejskim Obszarze Gospodarczym. Przygotowując swój sklep pod sprzedaż na rynki zagraniczne warto także pamiętać o obowiązku odpowiedniego rozliczenia podatku VAT, oraz wystawienia faktury dla klienta ostatecznego, co wynika z zasad prowadzenia tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju na terytorium innego kraju Unii Europejskiej.

Sklep w dowolnej wersji językowej i import opisów z pliku.

Rozpoczęcie sprzedaży na runku zagranicznym wymaga od e-sprzedawców odpowiedniego przygotowania sklepu internetowego, tak, aby działając zgodnie z obowiązującym prawem, dotrzeć z ofertą do klienta oraz udostępnić możliwość realizacji zamówienia. Pierwszym krokiem jest więc oferta w odpowiedniej wersji językowej: zakładając sklep internetowy na platformie RedCart e-sprzedawca ma możliwość nie tylko założenia sklepu w jednej z kilku wersji językowych, ale także dysponuje unikatową na rynku e-commerce funkcją automatycznego importu opisów obcojęzycznych z pliku, dzięki czemu może w szybki i prosty sposób zatowarować sklep w kilku wersjach językowych. Niezwykle istotna jest także dostępność funkcji ustawienia ceny produktu w walucie, która obowiązuje na terenie danego kraju oraz konfiguracja odpowiedniej stawki podatku.

Realizacja zamówienia

Sklep internetowy powinien posiadać oczywiście wszystkie narzędzia, które umożliwią realizację zamówienia na rzecz zagranicznego klienta. Po pierwsze, płatności: np. Sofort Banking umożliwia klientom szybkie i bezpośrednie płacenie w 13 krajach europejskich i to bez konieczności zakładania konta w zagranicznym banku: wystarczy mieć konto bankowe w Polsce w walucie euro, a transakcje realizowane są bez przewalutowania. Drugą, niezbędną kwestią jest umowa z firmą realizującą zagraniczną wysyłkę towaru w korzystnej cenie oraz w miąrę krótkim terminie. Cena i czas realizacji zamówienia są bowiem jednymi z najważniejszych czynników kształtujących decyzje konsumentów w sklepach internetowych. Z pewnością rzeczą, o której warto pomyśleć kierując swoją ofertę na zagraniczny rynek, jest umieszczenie uniwersalnego i powszechne rozpoznawalnego certyfikatu, informującego klienta o bezpieczeństwie zakupów w sklepie internetowym.

Promocja i sprzedaż wielokanałowa

Badania rynkowe pokazują, że europejskie sklepy internetowe systematycznie zwiększają budżety marketingowe przeznaczone na promocję na zagranicznych rynkach. Polscy e-sprzedawcy mają możliwość pokazania swojej oferty dzięki m.in. integracji sklepu z największym portalem aukcyjnym na świecie, eBay, oraz dodatkowo – co jest dostępne na platformie sklepów RedCart – integrację z czeskim odpowiednikiem Allegro, czyli Aukro; natomiast dla zainteresowanych dostępna jest także integracja sklepu internetowego z Amazon Marketplace. Dodatkowo, sklepy mają do dyspozycji integrację m.in. z niemieckimi i czeskimi porównywarkami cen, co z pewnością ułatwia promocję na tych rynkach.

Potrzebujesz więcej informacji?

Napisz lub zadzwoń do nas

Pomoc RedCart
+48 22 22 82 114

pn - pt godz. 9:00 - 17:00

Pomoc RedCart
pomoc@redcart.pl

24h / dobę, 7 dni w tygodniu