Chcesz skutecznie osiągać swoje cele? Poznaj metody SMART i SMARTER, które pomogą Ci precyzyjnie je formułować i zwiększyć szanse na ich realizację. Sprawdź, jak to zrobić!
Bardzo wielu ludzi pytanych o ich życiowe cele mówi: „Chciałbym mieć bardzo dużo pieniędzy”, „Chciałby mieć bardzo dobrze płatną pracę”, „Chciałbym pojechać na egzotyczną wycieczkę”.
W istocie są to ich marzenia, a nie cele. Marzenia, które z dużym prawdopodobieństwem się nie spełnią. Aby cel miał szanse być osiągnięty, powinien być precyzyjnie określony i powiązany ze schematem działań prowadzącym do osiągnięcia go. Jeżeli chcesz osiągnąć cel, który sobie ustanowiłeś, musisz pamiętać o kilku ważnych elementach.
Jednym z nich jest metoda małych kroków. Jest to umiejętność formułowania mniejszych celów znajdujących się na drodze twojego celu głównego. Dzięki temu główny cel jest łatwiejszy do osiągnięcia.
Cel również powinien być na tyle skomplikowany, aby motywował do osiągnięcia. Jednocześnie powinien być na tyle łatwy, aby chciało ci się go osiągnąć i żebyś wiedział, że to jest możliwe. Jest to tak zwana metoda celu rozciągliwego – Stretching Goal. Stanowi ona podstawę do wprowadzenia w życie zasady SMART lub SMARTER.
Samo słowo „smart” oznacza mądry lub sprytny. Metoda SMART to nie słowo, tylko akronim. Najpopularniejsza definicja reguły SMART to: Koncepcja formułowania celów w dziedzinie planowania będąca zbiorem pięciu postulatów dotyczących cech, którymi powinien się charakteryzować poprawnie sformułowany cel. Po raz pierwszy akronim SMART został użyty przez Georga T. Dorana w 1981 roku w magazynie Management Review. Od tego momentu stawała się coraz bardziej popularna i doczekała się wielu rozwinięć.
Jak już wyżej zostało zaznaczone metoda SMART to akronim. Oznacza dokładnie:
S od specified, czyli specyficzny, sprecyzowany – inaczej mówiąc konkretny,
M od measured, czyli mierzalny, policzany, liczbowy – wyrażony w postaci liczbowej,
A od ambitious, czyli ambitny – ma powodować uczucie lub pragnienie osiągnięcia sukcesu,
R od realistic, czyli realistyczny – realny do wykonania,
T od time-bound, czyli z ustaloną datą realizacji – ograniczony czasowo, terminowy.
Określenie celu metodą SMART pozwoli ci na szybkie określenie konkretnego celu działania.
Rozwinięcie akronimu SMART przedstawione wyżej wiąże się przede wszystkim z formułowaniem celów osobistych. Technika SMART jest również wykorzystywana w zarządzaniu zasobami ludzkimi, sprzedaży czy zarządzaniu projektami. W związku z tym powstały alternatywne rozwinięcie akronimu. Koncepcja SMART w zarządzaniu przedstawia się następująco:
Metoda SMARTER to nic innego jak rozszerzona o dwa dodatkowe hasła zasada SMART. Dodatkowe litery oznaczają:
Cele SMARTER są zatem dokładniej przemyślane oraz rozbite na mniejsze, dodatkowe składowe. Dzięki temu ich realizacja jest znacznie prostsza i dostarcza więcej satysfakcji.
Oto przykłady prawidłowo wyznaczonych celów wg koncepcji SMART:
Przykład 1:
Cel ogólny, niesprecyzowany: Chcę nauczyć się języka francuskiego. Sprecyzowany: Chcę nauczyć się języka francuskiego poprzez uczestniczenie w zajęciach w szkole językowej i pracę w domu. Mierzalny: Będę uczyć się dwa razy w tygodniu w szkole oraz co najmniej raz w tygodniu w domu.
Cel SMART: Od czerwca 2022 roku chcę komunikatywnie rozmawiać w języku francuskim, aby móc swobodnie rozmawiać z chłopakiem swojej siostry. Cel ten osiągnę, chodząc do szkoły językowej dwa razy w tygodniu oraz pracując w domu.
Przykład 2:
Cel ogólny, niesprecyzowany: Chcę przebiec i ukończyć półmaraton. Sprecyzowany: Chcę przebiec półmaraton. Rozpocznę współpracę z trenerem biegania.
Cel SMART: W październiku 2022 roku chcę wystartować w półmaratonie w Poznaniu. Bieg chcę ukończyć poniżej dwóch godzin. W związku z tym będę regularnie trenował – cztery razy w tygodniu oraz rozpocznę współpracę z trenerem biegania, który będzie oceniał i korygował moje treningi.
Pomimo swojej kilkudziesięcioletniej historii zasada SMART jest nadal zbyt mało znana, zwłaszcza w osobistym formułowaniu celów. Warto ją stosować, ponieważ jak widzisz, pozwala skutecznie sprecyzować swoje cele i konsekwentnie do nich dążyć. Dzięki stosowaniu metody SMARTER lub SMART zaoszczędzisz również sporo czasu, gdyż twoje cele będą o wiele szybciej zrealizowane.
Aby dokładnie poznać i sprawnie wdrażać technikę SMART zacznij od wyznaczania sobie prostych celów i zaplanuj wg tych zasad np. swój dzień w pracy lub weekend poza domem. Takie ćwiczenie na początku może zająć ci trochę czasu, jednak gdy dojdziesz do wprawy, będziesz w stanie osiągać coraz to bardziej ambitne cele zgodnie z zasadami SMART.
Chcesz zwiększyć zaangażowanie na swoim Fanpage'u i dotrzeć do nowych klientów? Konkurs na Facebooku to świetny sposób na promocję i budowanie społeczności. Sprawdź, jak go skutecznie zorganizować!
OLX to popularny serwis ogłoszeniowy w Polsce, idealny do sprzedaży używanych i nowych produktów. W artykule znajdziesz praktyczne porady, jak skutecznie sprzedawać na OLX, jakie produkty cieszą się największym zainteresowaniem oraz jak przyspieszyć sprzedaż!
Kupowanie odzieży z drugiej ręki to hit ostatnich lat! Aż 80% Polaków wybiera second handy, łącząc oszczędność z dbałością o środowisko.
Na czym polega promowanie kanału na YouTube?
Jak skutecznie zagospodarować nadwyżki magazynowe w Twojej firmie?
szukasz inspiracji do założenia swojego sklepu internetowego? Nie wiesz, z jaką branżą zacząć? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy 25 gotowych pomysłów na sklep internetowy.
Bez ukrytych kosztów, bez zobowiązań.