Strona główna Blog Rynek e-commerce

Artykuły spożywcze coraz chętniej kupowane w Internecie

Autor: RedCart Kategoria: Rynek e-commerce

Obecnie handel internetowy przeżywa rozkwit, wirus COVID-19 spowodował, że powstaje dużo sklepów internetowych i chętnie kupujemy żywność przez internet.

Polacy najchętniej kupują napoje butelkowane i towary sypkie. Choć prawie połowa z nas deklaruje jednocześnie, że obawia się nabyć w sieci mięso i pieczywo, to jednak sprzedaż tego typu produktów stale rośnie.

Zakupy spożywcze w sieci

Z badania ankietowego, w którym wzięło udział 410 osób, wynika że klienci spożywczych sklepów internetowych nie mają oporów przed kupowaniem w nich napojów butelkowanych oraz artykułów sypkich takich jak ryż, kasza i makarony. Deklaruje to aż 98 proc. respondentów. Internauci wyrażają również chęć zakupu tłuszczów jadalnych, nabiału i alkoholu. Pomimo obaw klientów sprzedaż świeżych produktów cały czas rośnie.

Użytkownicy na początku zawsze kupują produkty szczelnie pakowane i o długim terminie przydatności do spożycia. Po pierwszych zakupach nabywają jednak na próbę kilogram jabłek, bułkę lub kilka plasterków szynki i wtedy przekonują się, że w Internecie też można bezpiecznie kupić świeże produkty. Jeszcze 2 lata temu internauci bali się internetowych sklepów spożywczych. Dzisiaj liczba klientów rośnie co miesiąc o ok. 10 proc.

Wygodna opcja

Jako najważniejszy powód kupowania żywności w Internecie ankietowani wskazali wygodę tej formy dokonywania zakupów. Aż 97 proc. osób uważa, że spożywcze sklepy internetowe oszczędzają czas i pozwalają uniknąć noszenia ciężkich towarów. Jednak wygoda to nie wszystko.

Takie zakupy muszą się też opłacać, dlatego przy wyborze sklepu internauci kierują się najczęściej wielkością dostępnego asortymentu, porównują ceny towarów oraz koszty dostawy. Klienci są w stanie zapłacić więcej, by oszczędzić czas, a w obecnej sytuacji także by chronić swoje zdrowie.

Ważne są również techniczne aspekty działania spożywczych e-sklepów. Wygodne formy płatności, szybkość działania strony internetowej oraz czytelna nawigacja są ważne odpowiednio dla 94, 90 i 86 proc. respondentów. Co ciekawe mniej uwagi przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa.

Co trzeci internauta nie zwraca uwagi na regulamin sklepu internetowego, w którym dokonuje zakupów. Tylko 45 proc. osób chce mieć możliwość konsultacji online z pracownikiem sklepu.

Jak kupować żywność online?

Zrobienie zakupów w supermarketach online nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, zamówić wybrane artykuły oraz wybrać sposób płatności. Większość sklepów oferuje zarówno możliwość zapłaty zarówno przy składaniu zamówienia, jak i przy jego odbiorze. To klient może zdecydować, która metoda płatności jest dla niego wygodniejsza. Wybierając sklep, w pierwszej kolejności warto kierować się swoją lokalizacją. Jeżeli mieszkamy w mieście, dostawa z lokalnego sklepu odbędzie się znacznie szybciej.

Podczas wyboru sklepu warto też sprawdzić, jakie dodatkowe opcje oferuje - na przykład, czy możliwy jest wybór godziny, w której dostarczone będzie zamówienie. W celu przyciągnięcia klientów, niektóre supermarkety online proponują korzystne programy lojalnościowe, które zachęcają do ponownego skorzystania z oferty. Taką politykę prowadzi na przykład Frisco, oferując klientom program korzyści, w którym klienci zbierają punkty za wykonane zakupy. Im więcej punktów zdobędzie klient tym wyższy uzyska status, a co za tym idzie, będzie odnosił większe korzyści, takie jak dodatkowe rabaty oraz więcej produktów w promocyjnych cenach. 

Podsumowanie

Podsumowując, zakupy spożywcze przez internet przynoszą cały szereg korzyści, które trudno ująć w kilku słowach.

Robiąc zakupy w supermarkecie online, klient: nie musi stać w długich kolejkach, oszczędza mnóstwo czasu, może zrobić zakupy praktycznie w każdej chwili i nie jest ograniczony godzinami otwarcia - supermarket online jest otwarty przez 24h, 7 dni w tygodniu, może uniknąć niemiłych, znudzonych swoją pracą kasjerów, nie musi dźwigać ciężkich siatek z zakupami do domu, a co najważniejsze nie naraża się na kontakt z ludźmi i ewentualne zachorowanie.

Oczywiście, zalet jest znacznie więcej. Wiele ludzi nie znosi robić zakupów. Nic dziwnego, atmosfera w dużych supermarketach może być przytłaczająca. Zakupy online pozwalają pozbyć się tego problemu. Klient może wygodnie usiąść na kanapie, w fotelu lub gdziekolwiek tylko zechce i zamówić wszystko, czego potrzebuje.

A czy Ty korzystasz z możliwości robienia zakupów spożywczych przez internet? Podziel się z nami w komentarzu.

Autor: RedCart Kategoria: Rynek e-commerce
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Rynek e-commerce