Strona główna Blog Dropshipping

Jak działa dropshipping?

Autor: RedCart Kategoria: Dropshipping

Czy własny biznes bez ryzyka, bez kosztów, bez dużego wysiłku i prowadzony z dowolnego miejsca na świecie jest możliwy?

Okazuje się, że tak - to wszystko, a nawet jeszcze więcej, może bowiem zaoferować dropshipping. Dowiedz się więcej, jak działa ta metoda sprzedaży.

dropshipping sklep internetowy redcart

Czym jest dropshipping?

Dropshipping polega na przeniesieniu procesu wysyłki towaru do Klienta z e-sklepu na dostawcę. Wszystkie kolejne procedury odbywają się wirtualnie i w miarę możliwości automatycznie, a ilość obowiązków, ciążących na właścicielu e-sklepu jest zredukowana do minimum. Jak dokładnie wyglądają poszczególne elementy współpracy dropshippingowej?

Zatowarowanie

W tym modelu sklep internetowy zatowarowuje się tylko wirtualnie, co jest możliwe m.in. dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, takim jak integracja sklepu internetowego z hurtownią. Integracja polega na tym, iż po wybraniu hurtowni, oferującej taki asortyment, jaki Ci odpowiada, decydujesz, które produkty lub ich kategorie będziesz chciał sprzedawać.

Po ich wybraniu, w ciągu 24 h, następuje migracja danych z hurtowni do Twojego sklepu. Na twoich wirtualnych półkach znajdą się produkty - ich nazwy, zdjęcia, opisy, a także informacje o cenie oraz aktualnym stanie magazynowym.

Fizyczny brak towaru to dla Ciebie pewność, iż nie musisz w niego inwestować i nie pozostaniesz z niesprzedanym asortymentem.

Brak magazynu

Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie masz obowiązku samodzielnie zajmować się wprowadzaniem towarów do swojego sklepu, a co więcej, dzięki wirtualnemu zatowarowaniu, nie musisz także prowadzić magazynu. Koszty prowadzenia firmy są więc zredukowane o cenę wynajęcia lub kupienia powierzchni magazynowej, a także o zatrudnienie pracowników.

Bez wysyłki

Dropshipping eliminuje konieczność zajmowania się realizacją zamówień, gdyż produkty do klienta wysyła za Ciebie hurtownia. Najczęściej nie musisz także zajmować się zwrotami i reklamacjami, gdyż duża część dostawców obsługuje je samodzielnie.

Dzięki temu nie musisz zatrudniać osób, które zajmą się pakowaniem, przygotowaniem i wysyłką. Nie musisz także nawiązywać umów z kurierami, co jest dla Ciebie dodatkowym ułatwieniem.

Płacisz dopiero, gdy Klient zapłaci

Jedna z najważniejszych cech dropshippingu to płatność do hurtowni dopiero, gdy otrzymasz zapłatę od swojego Klienta. W ten sposób nic nie ryzykujesz i nie wkładasz dużych sum w towar.

Twoje zadania?

Twoim zadaniem jako sprzedawcy jest przede wszystkim dotarcie do Klienta, znalezienie go i przekonanie, iż warto dokonać zakupu właśnie u Ciebie. Do Ciebie należy reklama, ale także obsługa Klienta i nawiązanie z nim relacji.

Dropshipping – modele sprzedaży

Dropshipping w sklepie internetowym można wdrożyć w dwóch modelach:

  • sprzedawać we własnym imieniu i na własny rachunek,
  • zostać pośrednikiem w sprzedaży.

W dropshippingu sprzedaż we własnym imieniu polega na tym, że Klient zawiera umowę sprzedaży bezpośrednio z Tobą. W tej sytuacji to Ty jesteś sprzedawcą, wystawiasz Klientowi fakturę sprzedażową i to na Tobie ciążą wszystkie obowiązki, takie jak: kwestie informacyjne, egzekwowanie prawa odstąpienia od umowy i reklamacje. Nawet gdy to dostawca się nimi zajmuje, zmienia się jedynie miejsce składania reklamacji oraz zwrotów, a nie podmiot ponoszący odpowiedzialność. Względem Klienta końcowego nadal odpowiedzialność ponosisz Ty.

Sklep internetowy może też występować w roli pośrednika, ale nie oznacza to, że nie ponosi żadnych obowiązków. Jednym z ważniejszych jest m.in. jasne i klarowne poinformowanie Klienta, z kim zawiera umowę kupna sprzedaży. Ty jedynie pośredniczysz w zawarciu umowy pomiędzy swoim Klientem, a faktycznym sprzedawcą, dlatego fakturę sprzedażową wystawia dostawca produktów. W tym przypadku to on zawsze odpowiada za zwroty i reklamacje. Twoim zadaniem jest wystawienie dostawcy faktury na prowizję, którą pobierasz za sprzedany produkt.

Dropshipping – jaki model działania wybrać dla siebie?

Najmniej problemowym rozwiązaniem jest dropshipping prowadzony we własnym imieniu. W przypadku tego modelu należy tylko zawrzeć specjalną umowę o współpracy z dostawcą.

W pośrednictwie może pojawić się szereg trudności. W momencie posiadania w sklepie internetowym towaru od różnych dostawców ciężko będzie wytłumaczyć Klientowi, że w jednym sklepie kupuje produkty od różnych sprzedawców i zawiera kilka odrębnych umów sprzedaży. Obowiązek informacyjny ciąży na Tobie tymczasem zawsze, ale trudności, jakich nastręcza, sprawiają, że Klient może stracić zaufanie do sklepu i wybrać zakupy u konkurencji.

W przypadku pośrednictwa sprzedaży interpretacje prawne potwierdzają możliwość wykazywania w swoich przychodach jedynie prowizji. Jednak mimo tego mogą w tym modelu pojawić się różne komplikacje podatkowe. Problematyczna wydaje się być także kwestia wystawiania faktur przez dostawcę. Klient musi otrzymać dokument sprzedaży na kwotę, którą zapłacił w Twoim sklepie internetowym. Cena w nim ustalona jest powiększona o Twoją marżę. Dostawca może jednak nie chcieć wystawiać faktur dla Twojego Klienta na kwotę, która nie zgadza się z ceną produktów w jego hurtowni.

Podsumowując, sprzedaż we własnym imieniu jest prostszym rozwiązaniem, które łatwiej wdrożysz do swojego sklepu i unikniesz problemów organizacyjno-prawnych.

Czym wyróżnia się dropshipping?

Na tle innych metod sprzedaży, dropshipping wyróżnia się szeregiem zalet. Nie ma w nim ryzyka pozostania z niesprzedanym towarem, a bariera wejścia na rynek jest dzięki niemu bardzo niska. Nie wiąże się także z problemami magazynowania i wysyłki towarów.

Dzięki niemu możesz skupić się na promowaniu sklepu i zaangażować się w 100% w sprzedaż produktów. Swój sklep możesz prowadzić z domu lub jakiegokolwiek innego miejsca na świecie, łatwo łączać go z innymi obwiązkami.

Więcej o dropshippingu znajdziesz w filmiku z Naszymi ekspertami:

Jesteś zainteresowany taką metodą sprzedaży? A może już próbowałeś lub właśnie zaczynasz? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach!

Autor: RedCart Kategoria: Dropshipping
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Dropshipping