Strona główna Blog Dropshipping

Sklep internetowy bez własnej firmy

Autor: RedCart Kategoria: Dropshipping

W kwietniu 2018 roku weszła w życie Konstytucja Biznesu, której celem była wszechstronna pomoc przedsiębiorcom, zarówno w założeniu, rozwoju, jak i długofalowym prowadzeniu przedsiębiorstw.

sklep internetowy konstytucja biznesu

Dotknęła między innymi takich zagadnień, jak prawa przedsiębiorców czy przygotowane dla nich ulgi. Pozwoliła także na stworzenie w Polsce nowego modelu biznesowego, zmniejszającego barierę wejścia na rynek z nowym biznesem. Mowa o działalności nierejestrowanej, którą chcielibyśmy przedstawić Ci bliżej.

Drobny biznes bez rejestracji firmy

Działalność nierejestrowana zakłada możliwość prowadzenia drobnego biznesu bez konieczności zakładania firmy, a co za tym idzie - bez płacenia składek ZUS. Ważne jest przy tym, aby była to działalność prowadzona przez osobę fizyczną, a nie spółkę. Oprócz tego istnieje kilka prostych warunków, które należy spełnić, by skorzystać z tej możliwości.

Warunki wymagane do prowadzenia działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana może dotyczyć tylko tych rodzajów biznesu, które nie wymagają koncesji i licencji. Dlatego już na wstępie musisz wiedzieć, iż w ramach tego modelu nie możesz prowadzić na przykład sklepu z alkoholami.

Jednocześnie, warunkiem jest, by miesięczne przychody z tytułu prowadzenia działalności nieewidencjonowanej nie przekroczyły 50% minimalnego wynagrodzenia (1300 zł w roku 2020). Co ciekawe, jeśli pracujesz na etacie, dochody z niego nie sumują się, dzięki czemu nie przekroczysz zbyt szybko tego maksymalnego progu przychodu.

Aby ją rozpocząć, musisz być też osobą, która w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała żadnej działalności gospodarczej.

To korzystne rozwiązanie dla osób, które prowadzą sprzedaż na niewielką skalę i dopiero zaczynają swoją drogę przedsiębiorcy. Dzięki niemu możliwe jest rozwinięcie firmy bez opłacania wysokich składek, a co za tym idzie, bez ponoszenia kosztów już na wstępie, zanim sklep zacznie generować większe przychody.

działalność nierejestrowa konstytucja biznesu ulga na start

Ulga na start

Jeśli przekroczysz maksymalny dochód z działalności nierejestrowanej, będziesz zobowiązany do założenia firmy, czyli rejestracji w CEIDG. Lub - jeśli po prostu wolisz od razu założyć działalność - możesz to zrobić bez wcześniejszego kroku. Również i na tym etapie Konstytucja Biznesu przygotowała dla Ciebie korzystne warunki.

Czym jest ulga na start?

Jako młody przedsiębiorca zostaniesz zwolniony z opłacania składek ZUS przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. To bardzo istotna zmiana, bowiem dotychczasowe składki odprowadzane do ZUS wynosiły ponad 500 zł, niezależnie od tego, czy działalność generowała przychody, co mogło stanowić poważne obciążenie dla rozwijającej się firmy. Ulga na start to znaczące ułatwienie dla początkujących przedsiębiorców.

Nie zwalnia Cię ona jednak z opłacania składek zdrowotnych, które musisz odprowadzić. W chwili obecnej (2020 rok) wynoszą one 362,34 zł miesięcznie.

Kto może skorzystać z ulgi na start?

Z ulgi na start mogą skorzystać początkujący przedsiębiorcy (osoby fizyczne), którzy rozpoczynają po raz pierwszy działalność gospodarczą lub podejmują ponownie działalność gospodarczą po upływie co najmniej 5-ciu lat (60 miesięcy) od wcześniejszej działalności. Jak już zostało wspomniane, to także opcja dla osób, które wcześniej prowadziły małą działalność nierejestrowaną.

Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy nie mogą świadczyć usług dla byłego pracodawcy, u którego pracowali w danym lub w poprzednim roku kalendarzowym. Korzystanie z ulgi nie jest obowiązkowe, a każdy początkujący przedsiębiorca może zrezygnować dobrowolnie z tego uprawnienia, np. jeśli chce kontynuować współpracę z dawnym pracodawcą.

działalność nierejestrowa konstytucja biznesu ulga na start

Mały ZUS

Po upływie 6 miesięcy, wciąż możesz prowadzić działalność, korzystając z przywilejów dla młodych przedsiębiorców. Obejmuje Cię bowiem możliwość skorzystania z tak zwanego “małego ZUS”, czyli pomniejszonej składki na ZUS. Wynosi ona 30% minimalnego wynagrodzenia w danym roku, co oznacza, iż w 2020 roku jest to 246,80 zł miesięcznie. Do tego dodatkowo poniesiesz cały czas koszt ubezpieczenia zdrowotnego.

Z małego ZUS możesz korzystać przez kolejne 24 miesiące.

Inne zmiany w Konstytucji Biznesu

Koniec z numerem REGON

Firma nie musi się już posługiwać numerem REGON. We wszystkich urzędach przedsiębiorcy mogą posługiwać się wyłącznie numerem NIP.

Bezterminowe zawieszenie działalności gospodarczej

Dzięki nowym przepisom możliwe jest także bezterminowe zawieszenie działalności gospodarczej (wcześniej było to maksymalnie 12 miesięcy).

Nowe przepisy a prowadzenie sklepu internetowego

Dzięki nowym przepisom, prowadzenie sklepu internetowego jest dużo łatwiejsze, niż dawniej. Przede wszystkim, otrzymujesz możliwość sprawdzenia się w e-commerce bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Nie musisz rejestrować działalności tak długo, aż przychody nie przekroczą 1300 zł w skali miesiąca. To doskonała okazja, by przekonać się, czy prowadzenie sklepu internetowego jest dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem.

Jeśli okaże się, że tak, bez wątpienia będziesz mógł rozwinąć swoją działalność, korzystając z ulg dla nowych przedsiębiorców. Dzięki nim zyskasz aż dwa i pół roku preferencyjnych składek, które tym samym pozwolą Ci zmniejszyć koszty prowadzenia działalności.

Dropshipping jako jeden z idealnych modeli wpisujących się w sprzedaż online

Dropshipping jest rodzajem sprzedaży internetowej, w którym to sklep przyjmuje zamówienia i sprzedaje produkty, ale zamówienia są realizowane przez dostawcę. Można powiedzieć, że sprzedawca jest pośrednikiem pomiędzy dostawcą a klientem. Sprzedawcy zostają zwolnieni z obowiązku logistycznej obsługi zamówień - w ich zakresie leży docieranie do potencjalnych klientów. W świetle nowych przepisów jest to idealny model sprzedaży online, który pozwala na prowadzenie sklepu internetowego nawet w domowym zaciszu, podczas gdy sprzedawane przedmioty znajdują się w magazynie dostawców w dowolnej części świata. Obecnie sporą popularnością, jeśli chodzi o sprzedaż online, cieszą się takie produkty, jak odzież, artykuły i zabawki dla dzieci, sprzęt RTV i AGD, sprzęt komputerowy, artykuły do wystroju wnętrz.

dropshipping sklep internetowy konstytucja biznesu

Autor: RedCart Kategoria: Dropshipping
Blog RedCart

Może Cię jeszcze zainteresować

Zobacz najpopularniejsze artykuły z kategori Dropshipping